×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
ارزش مبادلات بازرگانی ایران با جهان ۹/۳۷ میلیارد دلار

بر اساس اعلام گمرک ایران، ارزش کل تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران در شش ماه نخست سال جاری به ۳۷ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار رسید.

در شش ماه نخست سال جاری، در مجموع ۱۷ میلیارد و ۹۷۲ میلیون دلار انواع کالا از کشور صادر و ۱۹ میلیارد و ۹۳۵ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است.

مقایسه ارقام مربوط به صادرات و واردات نشان می‌ دهد که ارزش صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی ۵۹/۱۳ درصد و واردات کشورمان ۴/۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

همچنین وزن کالاهای صادراتی و وارداتی در شش ماهه نخست سال جاری به ترتیب به ۴۱ میلیون و ۶۵۹ هزار تن و ۱۳ میلیون و ۲۴۱ هزار تن رسید که از این نظر نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۴۱/۹ درصد افزایش و ۲۶/۳۱ درصد کاهش داشته است.

** عمده‌ترین اقلام وارداتی

بنا بر گزارش روابط ‌عمومی گمرک ایران، برنج به ارزش یک میلیارد و ۲۸۹ میلیون دلار و اختصاص سهمی معادل ۴۷/۶ درصد از کل واردات در رتبه اول جای گرفته است و کنجاله و سایر آخال‌های جامد از سویا جایگاه دوم را با ۷۵۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷۹/۳ درصد به خود اختصاص داده است.

همچنین دانه ذرت دامی با ۵۰۵ میلیون دلار و اختصاص سهمی معادل ۵۳/۲ درصد، گندم با ۴۴۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۴/۲ درصد و وسایل نقلیه با موتور پیستونی درونسوز با ارزش ۳۷۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۸۶/۱ درصد به ترتیب رتبه‌های بعدی را در بین عمده‌ترین اقلام وارداتی کشور به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، در شش ماهه اول سال جاری امارات متحده عربی عمده‌ ترین شریک تجاری ایران در حوزه واردات بوده است. در این مدت امارات متحده عربی در مجموع چهار میلیارد و شش میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرد و ۱/۲۰ درصد از کل ارزش واردات کشورمان را به خود اختصاص داد. پس از آن چین با سه میلیارد و ۷۴۲ میلیون دلار و با اختصاص ۷۷/۱۸ درصد سهم ارزشی، هند با یک میلیارد و ۹۳۷ میلیون دلار و ۷۱/۹ درصد، جمهوری کره جنوبی با یک میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار و ۷۵/۸ درصد و ترکیه با یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون دلار و ۶۵/۸ درصد سهم ارزشی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

** صادرات ایران به دیگر کشورها

عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل سنگ آهن به ارزش ۶۵۲ میلیون دلار، اوره به ارزش ۶۰۹ میلیون دلار و متانول به ارزش ۵۵۹ میلیون دلار بوده است.

این گزارش در خصوص ترکیب کالاهای صادراتی به تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها می‌افزاید: در شش‌ ماهه نخست سال جاری از مجموع صادرات غیرنفتی، سه میلیارد و ۳۸۵ میلیون دلار به میعانات گازی، چهار میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار به محصولات پتروشیمی و ۹ میلیارد و ۷۴۶ میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشته است.

همچنین در این مدت بیشترین میزان کالای صادراتی به کشور چین صادر شد. واردات چین از ایران در شش ماه اول سال جاری به میزان سه میلیارد و ۸۵ میلیون دلار انواع کالا بوده است و در مجموع ۱۵/۲۱ درصد از ارزش کل صادرات کشورمان را به خود اختصاص داد.

عراق با ۲ میلیارد و ۸۶۸ میلیون دلار و ۶۶/۱۹ درصد سهم در رتبه دوم جای گرفت و پس از آن کشورهای امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار و سهمی معادل ۰۸/۱۲ درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون دلار و ۵۴/۸ درصد سهم و هند با یک میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار و سهم ۳۵/۸ درصدی جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches