×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
۴۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی با ترسیم بوم امنیت غذایی

اقتصادتهران: مدیرگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از ترسیم بوم امنیت غذایی برای دستیابی به ۴۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی کشور توسط این ستاد خبر داد.

به گزارش اقتصادتهران، سیدیحیی رهنمایی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا در خصوص ترسیم بوم امنیت غذایی اظهار داشت: تقریبا از دو سال قبل، ستاد زیست فناوری در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و زنجیره سلامت بررسی هایی انجام داد و به دنبال آن فراخوان هایی داده شد که در نتیجه آن امسال توانستیم در حوزه سلامت از یک سری واکسن و دارو رونمایی کنیم.

مدیر گروه  تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه فعالیت ما در حوزه سلامت یک تجربه برای ستاد شد، اظهار داشت: تفاوتی که حوزه امنیت غذایی با حوزه سلامت دارد، این است که عدد بازار آنها و ارزش افزوده ای که می توانند در تولید ناخالص داخلی کشور داشته باشند ۵ برابر فاصله بازاری است که ما در حوزه سلامت داشتیم یعنی در حوزه سلامت به عدد ۱۳ میلیارد دلاری از تولید ناخالص داخلی کشور می رسیم در صورتی که اگر ما به حوزه امنیت غذایی ورود کنیم، به عدد ۴۰ میلیارد دلار می توانیم دست یابیم.

وی ادامه داد: یک گپ بازار در این حوزه وجود دارد و پتانسیل اصلی کشور نیز  البته با زیرفصل های خود، شامل کشاورزی، باغبانی، دام و طیور و آبزیان، فرآوری و صنایع تبدیلی، افزودنی های غذایی، کنترل کیفیت و سلامت تولیدات در این حوزه است.

رهنمایی ادامه داد: در ستاد زیست فناوری در حوزه های مختلفی که مرتبط به امنیت غذایی می شود، بررسی هایی انجام شد و بر اساس آن یک بوم امنیت غذایی ترسیم کردیم و عدد ارزبری و ارزآوری هر حوزه را احصا و بر اساس آن آبان ماه سال جاری ۵ فراخوان منتشر کردیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر در بوم امنیت غذایی زراعت و باغبانی، دام و طیور و آبزیان، صنایع غذایی و کنترل کیفیت غذایی دیده شده است اما در فراخوان های منتشر شده ستاد بحث بایوتکنولوژی مد نظر است و سعی کردیم حوزه هایی که بیشتر بایو تکنولوژی می تواند به آن ورود کند، ارایه شود.

انتشار ۵ فراخوان حوزه زیست فناوری در آبان ماه

مدیرگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد یادآور شد: در حال حاضر در حوزه نهال سالم و گواهی شده، حوزه کود زیستی و زیست مهارگر، حوزه واکسن، دارو و بهداشت دامپزشکی، حوزه دام و طیور، حوزه زیست دریا (شیلات) فراخوان داده شده است و هر شرکت بخش خصوصی که بتواند ورود کند حمایت می شود.

وی افزود: اولویت اولیه ما در ستاد با پروژه های بایوتکنولوژی است ولی واقعیت امر این است که این مساله یک کار فراسازمانی و یک کار ملی است که برای کل کشور نیاز است.

رهنمایی با اشاره به اینکه کشور در حوزه نهاده های دامی با مشکل مواجه شده است، یادآور شد: این امر در بوم امنیت غذایی ما دیده شده است، دید ما ملی است ولی از آن جایی که باید بحث رسوخ بایوتکنولوژی را هم در صنعت دنبال کنیم، اولویتی را در آن گذاشته ایم و آن اینکه پروژه های بایوتکنولوژی را از منابع ستاد حمایت می کنیم ولی برای سایر پروژه هایی که دریافت شود، سعی داریم از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق هایی که با ستاد در تماس هستند، برای حمایت از آنها استفاه شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false