×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
۳۰ هزار ظرفیت استخدامی به پرستاران اختصاص یابد

اقتصادتهران: رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: اختصاص سهمیه اندک استخدامی برای پرستاران از ظرفیت ۳۰ هزار نفری استخدام در دانشگاههای علوم پزشکی قابل قبول نیست و عواقب و تبعات ناشی از کار زیاد، فشارهای روحی و روانی، فرسودگی و خستگی شدید پرستاران بخصوص در دوران کرونا به مردم و بیماران وارد می‌شود.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی روز سه شنبه افزود: تعجب می کنم با وجود ده‌ها دلیل روشن درباره تبعات کمبود پرستار، تاکیدات رهبر معظم انقلاب در روز پرستار بر جدیت در استخدام پرستاران و رفع کمبود پرستار، تجربیات دنیا در جذب پرستار ویژه کرونا و تاکید مسئولان دولت بر استخدام پرستار چرا متاسفانه همچنان شاهد بی توجهی برخی مسئولان در استخدام پرستاران هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سوال این است که چرا در این  شرایط خاص برخی مسئولان از جهت روش کار بسیار عادی رفتار می‌کنند. انگار اصلا کرونایی وجود ندارد. روال بروکراتیک خود را طی می‌کنند و نسبت به رفع کمبود جدی پرستار در بیمارستانها اقدام عاجل نمی کنند.

تعداد پرستاران یک چهارم نیاز کشور است

وی ادامه داد: کمبود شدید پرستار تاثیر مستقیم بر مرگ و میر بیماران کرونایی و بیماران بدحال دارد و یک مساله مزمن و قدیمی است به طوری که بر اساس کف استانداردهای بین المللی باید به ازای هر تخت بیمارستانی یا هر هزار نفر جمعیت کشور، بیش از سه پرستار شاغل و فعال داشته باشیم اما به دلیل محدودیت‌های کشور، مجموعه مسئولان استاندارد ۲.۵ پرستار به ازای هرتخت در ۲۴ ساعت شبانه روز را پذیرفته اند با این حال هنوز این میزان در کشور ما فقط ۷ دهم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت است. یعنی تعداد پرستاران کشور برابر یک چهارم استاندارد مورد نیاز و توافقی داخل است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: با این میزان پرستار در واقع حدود یک چهارم میزان استاندارد مورد نیاز بیمارستانها از گروه پرستاری شاغل داریم، در حالی که بسیاری از کشورهای با شاخص های بدتر از ایران بیش از ۳ پرستار به ازای هر تخت یا هر هزار نفر جمعیت شان دارند. که در برخی کشورها به ۹ پرستار هم می رسد.

۱۶ هزار پرستار بازنشسته جایگزین نداشتند

وی گفت: مساله بسیار مهم این است که در سه تا چهار سال گذشته تا اواخر سال قبل و اول امسال هیچ نیروی پرستار جدیدی در بیمارستانها استخدام نشده، در حالی که در همین مدت از یکسو تعداد زیادی تخت بیمارستانی (حدود ۱۰ هزار تخت) و به خصوص تخت‌های مراقبت های ویژه، اورژانس و بیمارستان‌های مناطق محروم که به تعداد پرستاران بیشتری نیاز دارد،اضافه شده از طرفی تعداد زیادی از پرستاران در سنوات اخیر بازنشسته شده اند که تعداد آنها در سه سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر از گروه پرستاری بدون جایگزینی بوده است.

میرزابیگی افزود: در واقع به جای این پرستاران بازنشسته نیز در سه سال گذشته هیچ پرستاری استخدام نشده بود. و مرتب بار کاری ناشی از خروج نیروی پرستاری و نیز توسعه‌ تخت‌های بیمارستانی جدید به دوش پرستاران موجود می افتد این یعنی از یک طرف به طور مداوم استاندارد پرستار به تخت و جمعیت کاهش می یابد و از سوی دیگر به اجبار ساعت اضافه کار پرستاران افزایش می‌یابد.

۷۵ هزار پرستار به کرونا مبتلا شدند

وی گفت: در واقع یک پرستار مجبور است بار حداقل چهار پرستار را به دوش بکشد. با این همه کمبود شدید و مزمن نیرو، از سال قبل، کرونا هم آمد و دیدیم که با مردم و بیماران و پرستاران چه کرد. پرستاران از جان گذشته بدون ذره ای درنگ، در خط مقدم به مصاف کرونا رفتند، بیشتر از اعضای خانواده بیماران کرونایی، به آنها نزدیک شدند بالغ بر ۷۵ هزار نفر از کادر پرستاری به کرونا مبتلا شدند. این در حالی است که تعداد زیادی از پرستاران مظلوم و خانواده های شان نیز مبتلا شدند. بیشتر از هفت هزار پرستار هم به علت ابتلا به کرونا از گردونه خدمت رسانی خارج شدند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false