×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
نشست روز جهانی تالاب ها در منطقه ۲۰ میزبان متخصصین محیط زیست کشور

اقتصادتهران: نشست تخصصی روز جهانی تالاب ها و تنوع زیستی با همکاری اداره کل محیط زیست و  توسعه پایدار شهرداری تهران و به میزبانی منطقه ۲۰ با حضور شهردار منطقه ۲۰، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، مدیرکل دفتر حفاظت تالاب های کشور، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران، مدیر اجرایی مرکز منطقه ای رامسر در مرکز و غرب آسیا، مدیران ارشد شهرداری منطقه ۲۰، مدیران محیط زیست مناطق ۲۲گانه و تعدادی از فعالان محیط زیست، در فرهنگسرای ولاء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۰؛ فرهاد افشار شهردار منطقه ۲۰ با اشاره به اینکه به مناسبت روز جهانی تالاب ها میزبان متخصصین حوزه محیط زیست کشور و مدیران محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران هستیم گفت: تالاب ها یکی از اکوسیستم های طبیعی مهم در مجاورت شهرها است که اگر به درستی به آن توجه شود علاوه بر منافع اقتصادی برای جوامع محلی موجب ارتقاء کیفیت زیستی شهرها می شود.

افشار گفت: این گونه همایش ها علاوه بر ارتقاء آگاهی شهروندان در خصوص اهمیت تالاب ها و افزایش مطالبه گری آنها موجب تلاش مضاعف دست اندرکاران حوزه  محیط زیست برای حفظ این تالابها می شود.

افشار اظهار داشت: در منطقه ۲۰ تالاب عشق آباد یکی از سرمایه های زیست محیطی در پیرامون و حریم این منطقه است که در راستای احیای تالاب‌های موجود در سطح شهر تهران حفاظت از آن به یک سرمایه ملی حائز اهمیت است.

شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران نیز گفت: حفاظت از تالاب ها به واسطه نقش آنها در ایجاد تعادل در اکوسیستم و نیز به عنوان منبع زیست بومی و اثربخشی در حفظ محیط زیست بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در دهه های اخیر به تالاب ها کم توجهی شده است و وضعیت نابسامانی دارند اظهار داشت: به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها امروز این همایش در منطقه ۲۰ با هدف توجه بیشتر به موضوع تالاب ها و حفاظت و حمایت از این منابع ارزشمند زیست محیطی برگزار شد.

در ادامه علی ارواحی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران در این همایش گفت: هدف از این همایش تلاش برای حفظ تالاب ها، اهمیت و ارزش آنها، کارکردها و نقش آنها برای سلامت و بقاء جوامع بشری و پررنگ کردن نقش شهرداری ها در حفاظت از این سرمایه های ملی است.

وی با بیان اینکه توجه به شهرهای تالابی (شهرهایی که در مجاورت تالاب ها قرار دارند) و مدیریت شهری این شهرها که مورد توجه کنوانسیون رامسر هم قرار گرفته است بسیار حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد: شهردارانی که معیارهای مدیریت شهری خود را به معیارهای شهرهای تالابی نزدیک کنند می توانند پس از معرفی مشخصات شهر مربوطه به کنوانسیون و در صورت پذیرش آن و ثبت به عنوان یک شهر تالابی، از مزیت های بین المللی از جمله هدایت گردشگران به این تالابها بهره مند شوند.

دکتر فداکار مدیر اجرایی مرکز منطقه ای رامسر در مرکز و غرب آسیا نیز با بیان اینکه دولت های محلی برای حفاظت از تنوع زیستی و ایجاد شرایط مناسب محیط زیستی در محدوده شهری اقدام به احداث تالاب های مصنوعی کرده اند گفت: تالاب های اطراف شهرری می تواند پتانسیل خوبی برای افزایش تنوع زیستی، بهبود شرایط اقلیمی شهر، کاهش استرس های روانی برای مردم و کنترل آلاینده های زیست محیطی باشد.

دکتر مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت تالاب های کشور نیز با بیان اینکه دوم فوریه(۱۳ بهمن) روز جهانی تالاب ها است گفت: در سال ۱۳۴۹ اولین بار کنوانسیون حفاظت از تالاب ها با حضور ایران و چند کشور اروپائی در شهر رامسر شکل گرفت و اکنون مقر  اصلی آن با عضویت ۱۷۱ کشور در سوئیس است.

وی اهمیت تالاب ها را برای تلطیف هوا و ایجاد فضای مناسب در محیط های شهری بسیار مهم برشمرد و افزود: در ایران به عنوان یکی از بنیانگذاران حفاظت از تالاب ها،  ۲۵ تالاب با ارزش بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

این گزارش حاکی است در پایان این همایش روسای اداره کل محیط زیست شهرداری تهران و سازمان محیط زیست شهر تهران از تالاب عشق آباد شهرری بازدید کردند.

تالاب عشق آباد در ۲۵ کیلومتری شهرری، در منطقه قلعه نو و مجاور روستای عشق آباد قرار دارد. طول این تالاب در حدود ۷۰۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۶۰ متر است.

این تالاب یکی از بهترین مراکز تهران در شهر ری برای پرنده‌نگری است که تا به حال ۱۵۱ گونه پرنده در آن مشاهده شده که برخی از آن‌ها جزو گونه‌های در معرض انقراض و بسیار کمیاب در تمام جهان هستند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false