×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
متولی کرونا در کشور تنها وزارت بهداشت نیست

اقتصادتهران: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عده‌ای فکر کردند کرونا یک بیماری معمولی و متولی آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اما کرونا فقط یک پدیده بهداشتی و درمانی نیست و سرچشمه آلودگی دست وزارت بهداشت نیست.

به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده سازمان بسیج مستضعفان و جمعی از فرماندهان سپاه و بسیج با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت افزود: مهم است که راه رفته را واکاوی کنیم. درباره کرونا باید از ابتدا این طور فکر می‌کردیم که کرونا پدیده اولویت داری است که عوامل اقتصادی و اجتماعی و دینی را می‌تواند تحت تاثیر قرار بدهد. از ابتدا گفتیم که کرونا اولویت اول ملی است.

وی ادامه داد: اگر کرونا را جمع کردیم، در تمام ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی میدان‌دار خواهیم بود. اگر در مدیریت کرونا دچار شکست شویم، آبروی نظام را زیر سوال می‌بریم. با تمام وجود تلاش کردیم این اتفاق به خوبی مدیریت شود.

سعی کردیم در برابر کرونا آماده باشیم

وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر از سپاه و بسیج از روز اول تقاضای کمک کردم به این دلیل بود که به وقت گرفتاری، اول اعضای خانواده و نزدیکان را صدا می‌زنیم. همواره با شیوه جهاد و دفاع مقدس می‌توان مملکت را به سرانجام نجات رساند. روز اولی که شنیدم ویروسی با این مشخصات در چین شناسایی شده، همکارانم را صدا زدم و گفتم که این ویروس، مجموعه‌ای تازه و با ویژگی‌های منحصر به فرد است. اسم این ویروس را شتر گاو پلنگ گذاشتم. ویروس کرونا به اجداد خود شبیه نیست و تکه‌هایی از ویروس‌های مختلف داشت. به همکارانم گفتم که جهان میزبان یکی از پیچیده‌ترین موجودات زنده است و مشخص نیست تا چه زمانی با آن درگیر هستیم. هر شخصی که امروز با عجله در مورد ویروس کرونا و نحوه عملکرد آن حرف بزند نیز از سر بی دانشی و جهالت است.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم به شدت در برابر این ویروس آماده باشیم. اروپا و آمریکا با همه آمادگی از لحاظ زیرساخت‌ها، خود را در مقابل یک نسیم دیدند، اما گرفتار طوفان شدند. ما کار را با تدبیر آغاز کرده و درست مانند شیوه‌های دفاع مقدس، سنگر ساختیم و خود را آماده هجمه ویروس کردیم. در اولین روزها، پروازها را با محل آلودگی ویروس قطع کرده و در همه گیت‌های ورودی، تب سنج گذاشتیم. از طرفی به دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش داده و گفتیم تخت‌های بیمارستانی را آماده کنند. در دو هفته، ۲ هزار تخت آی سی یو آماده کرده و ۹۰۰ ونتیلاتور به تجهیزات کشور اضافه کردیم.

نمکی افزود: حتی یک بیمار ما به علت عدم بضاعت اقتصادی پشت در بیمارستان نماند و یک ونتیلاتور یا دستگاه اکسیژن را از بیمار سالمند باز نکردیم که به بیمار جوان وصل کنیم. افتخار دیگری که برای نظام کسب شد، این بود که ضد انقلاب را خوشحال نکردیم. یکی از شیوه‌هایی که ضد انقلاب روی آن کار می‌کرد این بود که جمهوری اسلامی ایران به اقوام بی توجه است. در حالی که قوم عرب در خوزستان، اهل تسنن در کردستان و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان حتی یک شکایت و گلایه‌مندی از نظام سلامت ندارند. هزاران افغان بدون کارت اقامت را رایگان درمان کردیم.

وی بیان کرد: این افتخار با وفاق و همدلی و برنامه ریزی حاصل شد که در ابتدا سنگر آرایی کرده و محکم در برابر ویروس کرونا ایستادیم و وقتی موج را شکستیم، به ویروس حمله کردیم. سامانه ۴۰۳۰ را راه اندازی کردیم. ۲۵۰ هزار بسیجی در کنار ما قرار گرفتند و ۳۰۰ هزار اکیپ راه انداختیم و ما سراغ ویروس رفتیم. در مرحله اول ۷۸ میلیون نفر از خانواده‌ها را غربالگری کرده و موارد مثبت را پیدا کردیم. افرادی که نیاز به بستری داشتند را شناسایی کرده و خانه‌های این افراد را ضد عفونی کردیم. سپس ۱۰ نفر از اعضای خانواده که با بیماران در ارتباط بودند را تست کردیم. مراکز تست را از دو مورد به ۱۶۰ مرکز رساندیم و کار عظیم ملی شکل گرفت. در طول کمتر از دو ماه توانستیم میزان مرگ‌ها را به ۲۰ درصد، میزان ابتلا را به کمتر از ۲۵ درصد برسانیم. داشتیم به سمت مرگ تک رقمی حرکت می‌کردیم که اتفاق دیگری افتاد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false