×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
صادرات در کیش با کمترین تشریفات گمرکی انجام می‌شود

مدیر توسعه تجارت و امورگمرکی منطقه آزاد کیش گفت: تراز تجاری جزیره کیش سال گذشته مثبت بود و این نشان می‌دهد که تشریفات گمرکی در کیش با کمترین تشریفات و بوروکراسی اداری انجام می‌شود.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از روابط عمومی وامور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مهدی ذوقی در حاشیه ششمین نمایشگاه بین المللی توانمندی های صادراتی ایران با تاکید بر اینکه، حسب قوانین صادرات و واردات در مناطق آزاد، تشریفات گمرکی در این مناطق در راستای تسریع و تسهیل در سرمایه گذاری با کمترین تشریفات گمرکی انجام می شود اظهار کرد: در کیش نیز این رویه سرلوحه کار گمرک قرار دارد و اصلاحات در فرآیندها و امور اداری برای تسهیل در خدمات رسانی به سرمایه گذاران انجام می‌شود.

وی با اشاره به اعطای نشان برتر حوزه اقتصادی از سوی دبیرخانه مناطق آزاد به منطقه آزاد کیش افزود: تراز تجاری کیش در سال گذشته بنابر آمار و ارقام و اسناد موجود مثبت بوده است که نشان دهنده انجام امور گمرکی و صادرات در جزیره کیش با کمترین تشریفات گمرکی است.

ذوقی با بیان این که صادرات، صادرات مجدد، صادرات خدمات فنی و مهندسی و خدمات گردشگری سرفصل‌های عمده فعالیت در این حوزه در کیش است و تمامی این بخش‌ها ارز آور بوده و موجب شد تا کیش با کمترین تشریفات اداری، تسریع و تسهیل در خدمات امور گمرکی پیشتاز باشد.وی تاکید کرد: یکی از مهمترین موارد در تسهیل خدمات امور گمرکی ارزیابی در محل است که کمترین ماندگاری در گمرکات را برای کالاها داشته و موجب می شود تا کالاهای رسیده به سرعت به انبارهای تجار یا بازار منتقل شده و رسوب صفر در گمرکات را داشته باشیم.

مدیر توسعه تجارت و امور گمرکی کیش با بیان اینکه در راستای تسریع در امور گمرکی ارزیاب‌های گمرک به محل اعزام می شوند تا هزینه های تمام شده برای تجار به کمترین میزان برسد افزود: در کیش رویکرد بر رسوب زدایی است و در ایام پایانی سال که اوج فصل فعالیت ها در امورگمرکی است، رسوب کالا در گمرک کیش نزدیک به صفر بوده و کالاها به محض ورود به صاحبان آن تحویل می شد.

وی در رابطه با نظارت بر فعالیت های گمرکی و جلوگیری از هر گونه خطا در فرآیندهای گمرک تصریح کرد: روندی به نام ثبت آماری در مناطق آزاد مترادف با ثبت سفارش در سرزمین اصلی در این مناطق وجود دارد که وزارت صمت، بانک مرکزی، سازمان توسعه و تجارت و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر آن نظارت دارند تا تمامی فرآیندهای قانونی برکالاها در گمرک نظارت و کنترل شود

ذوقی با تاکید بر ماده ۱۵ مقررات امور گمرکی و مقررات موضوعه که در قانون مناطق آزاد در قالب شیوه نامه مصوب شده است و اینکه ارزش گذاری کالاها در کمرگ کیش دقیق و سختگیرانه است افزود: در کیش موازنه بازار به درستی صورت گرفته و منشاء ارز شفاف است و در سازو کاری که حاکمیت پیش بینی کرده نظارت توسط سازمان های همجوار و بالادستی صورت می گیرد.

وی در رابطه با شایعات قاچاق کالا در کیش با تصریح بر اینکه قویا این موارد را با استدلال های قانونی تکذیب می کنیم تاکید کرد: به عنوان یک کارشناس امور گمرکی حسب مقررات صادرات و واردات مناطق آزاد، ورود تمام کالاها به قلمرو گمرکی مناطق آزاد مجاز است مگر کالاهای ممنوعه یا کالاهایی که شرع مقدس آن را ممنوع کرده باشد یا مصداقی با عنوان کالای ممنوعه برآن مترتب باشد. در نتیجه اطلاق قاچاق در مناطق آزاد به کالاهای وارداتی ناصواب است به ویژه در جزیره کیش که محصور بوده و تمامی کنترل ها قبل و پس از ورود کالا به شدت انجام شده و امکان ورود کالاهای غیرمجاز را به صفر می رساند.

مدیر توسعه تجارت و امور گمرکی کیش بیان کرد: جزیره کیش بنابر ماهیت ذاتی و بنیادین مناطق آزاد که ایجاد ارزش افزوده و صادرات است در سال جدید به دستور مدیرعامل سازمان و معاونت اقتصادی ایجاد پایانه صادراتی مستقل در جزیره کیش را در تقویم کاری خود دارد تا صادرات از مبدا کیش با سهولت بیشتری انجام شود.

وی افزود: کیش دارای تراز تجاری مثبت است به این معنا که ارزآوری در مقابل خروج ارز از جزیره کیش در موقعیت برتری قرار دارد.

ذوقی در رابطه با معافیت های مالیات بر ارزش افزوده در کیش نیز تاکید کرد: کیش با دارا بودن سه فاکتور محصور بودن، بافت جمعیتی و تراز تجاری مثبت با توجه به قرائن و شواهد مستدل و موجود شامل این معافیت ها مطابق ماده ۱۰ معافیت های مالیات می شود که پیگیری های آن در سطح مجلس و وزارت صمت و سازمان توسعه و تجارت در حال انجام است تا با اثبات این موضوع معافیت ها در کیش به اجرا درآید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches