×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
سود ۹۰ شرکت سرمایه‌گذار از سامانه سجام واریز شد

اقتصادتهران: مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: امسال تا ۲۵ آذرماه تعداد ۹۰ شرکت بورسی از سامانه توزیع سود سجام استفاده کردند و بنابردرخواست سهامدار عمل شد.

به گزارش اقتصادتهران از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، حسین قشمی در رابطه با واریز سود بیش از ۱۰ میلیون سهامدار بوسیله سامانه سجام، افزود: سامانه جامع توزیع سود بر اساس درخواست سهامداران خرد، ناشران بورس و فرابورس در سال ۹۸ تشکیل شد، بعضی از ناشران با توجه به درخواست خود سود سهامدارانشان را از طریق اطلاعات حاضر در این سامانه واریز کردند.

وی اضافه کرد: سال ۹۹ این سامانه کار خود را به شکل جدی آغاز کرد، تصور این بود که امسال یکصد ناشر می‌توانند از این سامانه برای توزیع سود استفاده کنند، اما تا ۲۵ آذر ماه ۹۰ شرکت بورسی از سامانه توزیع سود سجام استفاده کردند.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی، تصریح کرد: اکنون ۱۹ میلیون تراکنش به منظور واریز سود بوسیله این سامانه انجام می‌شود.

قشمی در رابطه با تصویب قانونی مبنی بر واریز سود به وسیله سامانه سجام، گفت: براساس جلساتی که در شورای عالی بورس برگزار شده این موضوع تصویب شده و می توان به سهامداران نوید داد که واریز سود سهامداران به وسیله این سامانه انجام خواهد شد.

وی افزود: واقعیت اینکه در ۶ ماهه نخست سال نزدیک به ۴۵ شرکت بوسیله سامانه سجام توزیع سود کرده‌اند در حالی که در دو ماه گذشته به این تعداد حدود ۵۰ شرکت افزوده شده و اکنون ۱۵ شرکت دیگر نیز قصد دارند که سود خود را بدین ترتیب واریز کنند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری که یکبار برای واریز سود از این سامانه استفاده کردند به دلیل صرفه‌جویی در زمان و هزینه گفته‌اند که دیگر قرار نیست به قبل بازگشت داشته باشند.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: اکنون در رابطه با بحث مطالبات سهام افراد  پنل جداگانه‌ای طراحی و تست شده، ناشرانی که برآوردی از سود خود دارند و صورت مالیشان بررسی شده، می‌توانند مطالبات خود را به وسیله این پنل به شرکت سپرده گذاری مرکزی انتقال دهند، سپس مطالبات آنها براساس اطلاعاتی که در سامانه سجام به ثبت رسیده، پرداخت خواهد شد.

قشمی بیان کرد: ناشرانی که از سال ۹۰ تا ۹۹ مجامعی داشته و نتوانسته‌اند سودی مبنی بر آن واریز کنند، یا سهامدارانشان در دریافت با مشکل برخورد کردند، می‌توانند با استفاده از (پنل مطالبات جامع توزیع ) اقدام‌های لازم را انجام دهند و معوقات را واریز کنند.

به گزارش ایرنا، حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی اعلام کرد: اندازه بازار سرمایه با سالیان گذشته قابل مقایسه نیست و اکنون پایه سهامداری در این بازار به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده و بالای ۵۰ میلیون کد سهامداری داریم.

وی پیرامون حضور فعال در عرضه‌های اولیه را دلیل دیگری بر اقبال از بازار سرمایه دانست و گفت: اوایل، کل تعدادی که در عرضه‌های اولیه شرکت داشتند ۵۰ هزار نفر بود، در حالی که این رقم اکنون به چندین میلیون نفر رسیده و اخیرا دفعات معاملات به چهار میلیون نوبت رسیده که آمار بسیار چشمگیری است.

ریبس سازمان بورس و اوراق بهادار به نقش فعال بازار سرمایه در تجهیز منابع بنگاه‌ها به ویژه بنگاه‌های تولیدی اشاره کرد و افزود: سال گذشته، تامین مالی به وسیله بازار سرمایه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بود که امسال تاکنون به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف اصل همچنین از انتشار اوراق توسط بعضی شرکت‌ها خبر داد و گفت: امسال در هیات مدیره سازمان بورس تصمیم گرفته شد که شرکت‌های حائز شرایط بتوانند بدون ضامن بانکی در بازار سرمایه انتشار اوراق داشته باشند و یک شرکت هم در این زمینه مجوز فعالیت گرفته است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false