×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
جهش درآمدهای پایدار مالیاتی در دولت سیزدهم

اقتصاد ایران در دولت سیزدهم یک دستاورد عمیق بسیار ارزشمند به نام چند برابر شدن مالیات را کسب کرد.

به گزارش مهر، درآمدهای مالیاتی پایدار یکی از آرزوهای دیرین اقتصاددانان برای اقتصاد ایران بود. طبق تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس، مجموع درآمدهای مالیاتی در سال ۱۴۰۳ برابر ۱,۲۹۰ هزار میلیارد تومان است. این عدد با مصوب بخش اول قانون بودجه (۱۳۶۵ هزار میلیارد تومان) سازگار نیست. بدون مالیات بر واردات، این درآمدها به ۱,۱۴۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد. نسبت به عملکرد سال ۱۴۰۲، این رقم ٪۴۲+ افزایش داشته است.

البته، بخشی از افزایش درآمدهای مالیاتی مربوط به اصلاحات قانونی است. مهم‌ترین اصلاحات شامل رفع ابهام از معافیت واحدهای صنعتی و معدنی مناطق کمتر توسعه یافته با درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومان و افزایش ۱ واحد درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده با درآمد ۵۵ هزار میلیارد تومان در سه فصل قابل وصول سال مالی ۱۴۰۳ است.

در سال جاری رشد اسمی اقتصاد که شامل تورم و رشد حقیقی است برای انتهای سال جاری به میزان ۳۹ درصد پیش بینی می‌شود. بنابراین، افزایش درآمدها کمی بیش از این رشد خواهد بود. در سمت دیگر برای اولین بار، سهم درآمدهای مالیاتی از کل منابع عمومی ٪۵۰ و از هزینه‌های جاری ۶۹ درصد است. این دو تغییر از نقاط قوت لایحه محسوب می‌شوند. نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی (٪۴.۴۳) از ۴ سال گذشته بیش‌تر، اما هم چنان از حوالی سال‌های ۱۳۹۵ (٪۶.۸۳) بسیار کمتر است. تحقق مالیات از خانه‌ها و خودروهای گران قیمت و واحدهای مسکونی خالی نیاز به تدابیری ویژه مخصوصاً در فراهم سازی زیرساخت دارد. در نهایت، اصلاح معافیت‌های مالیاتی، حرکت به سمت مالیات بر ثروت، تصویب مالیات بر مجموع درآمد و ادغام وظایف مالیات ستانی و دریافت حق بیمه مهم‌ترین پیشنهادهای گزارش هستند.

مالیات اشخاص حقوقی نسبت به سال گذشته به میزان ۴۴ درصد افزایش یافته است، ۳۵ درصد درآمدهای مالیاتی مربوط به اشخاص حقوقی و ۳۶ درصد نیز مربوط به مالیات بر کالا و خدمات است، یکی از نکاتی که در این مالیات دیده شده تمرکز بر مالیات بر درآمد است و سازمان امور مالیاتی با رصد حساب‌های اشخاص حقوقی سعی دارد تمرکز بر واریزهای مستمر داشته باشد و از این رو درآمدهای واریزی با تعداد تراکنش بالا و مبلغ بالای یک میلیارد تومان در تیررس اخذ مالیات قرار گرفته‌اند.

درآمد مالیاتی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۲۵ درصد بودجه بود که میزان بسیار کمی است، در سال ۱۴۰۱ و با سیاست‌های جدید دولت سیزدهم این میزان به ۳۵ درصد افزایش یافته و در سال ۱۴۰۲ به حدود ۵۰ درصد رسید، حال آنکه در سال ۱۴۰۳ درآمدهای مالیاتی دولت به بالای ۵۰ درصد افزایش یافت که قابل توجه است.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches