×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
جمع‌بندی بسته حمایتی اصناف و ارائه به ستاد ملی مدیریت کرونا

اقتصادتهران: رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا از جمع‌بندی بسته حمایتی اصناف در طی اعمال محدودیت‌ها در طرح جدید مقابله با کرونا و ارائه به ستاد ملی خبر داد و افزود: در این بسته حمایتی مواردی همچون بیمه، اجرای چک‌ها و حمایت از اصناف به طور کلی مدنظر قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری در تشریح جزئیات محدودیت‌های کرونایی در طرح جدید که از روز شنبه یکم آذرماه اجرایی خواهد شد، گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور که حدود ۹ ماه می‌گذرد اقدامات متعددی در بخش‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی و اعمال محدودیت‌ها اتفاق افتاده است. اما روند افزایشی این بیماری می‌طلبد که اقدامات همه‌جانبه‌ای انجام شود.

وی افزود: اقداماتی در هفت محور که یکی از آنها مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با بیماری است، انجام خواهد شد. بی‌تردید این هفت پازل در کنار یکدیگر با کمک مردم پیش خواهد رفت. محله‌محوری، آموزش، مدیریت هوشمند و… همه با هم باید اتفاق بیفتند که بتوانیم در روند شیوع این بیماری تاثیرگذار باشیم.

وی ادامه داد: این طرح با این ایده که اولا تصمیمات قبلی که به صورت موردی بوده، کنار برود و طرح جدید جایگزین شود، در دستور کار قرار گرفته است تا متناسب با شرایط شهرهای کشور ادامه پیدا کند. در این طرح شاخص‌هایی در نظر گرفته شد که براساس آنها شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و ۱۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر بستری شهر را در دسته قرمز قرار خواهد داد و تا زمانی که این وضعیت ادامه پیدا کند روابط اعلامی اعمال خواهد شد. به این ترتیب پس از دو هفته براساس گزارش‌ها ممکن است روند محدودیت‌ها ادامه پیدا کند. قطعا اینطور نیست که روند بیماری پس از دو هفته نتیجه ملموسی داشته باشد و اقدامات آموزشی و درمانی باید زمان منطقی از آنها بگذرد تا شاهد نتایج آن باشیم. هر دوشنبه بدون ابلاغ بعدی و هرگونه معطلی با توجه به شرایط شهرها، ضوابط و محدودیت‌ها اتوماتیک تمدید خواهد شد. در حال حاضر ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در بخش دیگری از صحبت‌های خود در تشریح محدودیت‌های تردد در طرح جدید گفت: ورود افراد غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است. به این ترتیب افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی‌توانند به این شهرها وارد شوند. از سوی دیگر کسانی که ساکن شهرهای قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند. یعنی می‌توانند از شهر خود خارج شوند اما اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند. این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً برخی افراد مشاغل تولیدی در اطراف شهرها دارند. به این ترتیب این افراد می‌توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر خارج شوند اما قطعا افراد به قصد سفر نمی‌توانند از شهرهای نارنجی و قرمز خارج شوند.

وی ادامه داد: برای مثال افراد غیربومی نمی‌توانند به شهر تهران وارد شوند و اگر به هر طریقی وارد این شهر شوند خودروهای غیربومی هر ۲۴ ساعت که مشاهده شوند در صورت نارنجی بودن شهر ۵۰۰ هزار تومان و در صورت قرمز بودن شهر یک میلیون تومان جریمه خواهند شد. در ادامه این مثال اگر افراد بومی داخل تهران به عنوان یک شهر قرمز اجازه ورود به هیچ شهر دیگری ندارند اما تردد در کنارگذر شهرها برای تردد عبوری باز گذاشته شده و مشکلی نخواهند داشت.

وی در خصوص طبقه‌بندی مشاغل و محدودیت‌های اعمال شده برای آنها نیز گفت: مشاغلی که خدمات ضروری ارائه می‌کنند به هیچ عنوان دورکاری ندارند مشاغلی همچون نیروی انتظامی، آتش‌نشانی و… اما سایر دستگاه‌ها امکان حضور تا یک سوم در شهرهای قرمز را دارند. اما در شهرهای وضعیت نارنجی تا دو سوم نیروها می‌توانند در محل کار خود حاضر باشند. در اجرای این طرح اگر مدیر دستگاهی این موضوع را رعایت نکند مسئولین در سطوح مختلف مشخص شده‌اند. اگر گزارشی درخصوص عدم رعایت این محدودیت‌ها ارائه شود بی‌تردید مجازات‌های تعیین شده اعمال خواهد شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false