×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۳  
true
true
جایگاه ایران در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل

اقتصادتهران: برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، نسخه ۲۰۲۳/۲۰۲۴ گزارش سالانه توسعه انسانی جهانی خود (HDR) را رونمایی کرده است که دیدگاه‌هایی درباره عملکرد ۱۹۳ کشور ارائه می‌کند.

به گزارش ایسنا، این شاخص از زمان آغاز به کار این مجموعه در سال ۱۹۹۰، پیشرفت توسعه انسانی کشورها را با استفاده از شاخص توسعه انسانی (HDI) مقایسه می‌کند و به‌طور کلی شامل اندازه‌گیری سلامت، آموزش و استاندارد زندگی هر کشور است.

در طول سال‌ها، شاخص‌های دیگری برای اندازه‌گیری عملکرد در امتداد خطوط نابرابری، جنسیت، فشارهای موجود بر سیاره و فقر چند بعدی، بر اساس متغیر بودن داده‌های سطح کشورها معرفی شده است و گزارش سالانه توسعه انسانی جهانی امسال، از آخرین پیشرفت‌ها با استفاده از داده‌های ۲۰۲۲ رونمایی کرده است.

این گزارش بر گسترش سیاست‌های توسعه، از رفاه تا تقویت توانایی مردم برای تعیین آینده‌شان تاکید دارد. این امر همچنین ضرورت عقب راندن قطبی‌سازی جهانی را که به طرق مختلف بر اقدامات جمعی تاثیر گذاشته است، افزایش می‌دهد و شامل ارائه موارد عمومی جهانی مانند کاهش تغییرات آب و هوایی، دسترسی اخیر واکسنی است که در طول همه‌گیری کووید-۱۹ شاهد آن بودیم.

شاخص توسعه انسانی ارقامی از صفر تا یک را دربر می‌گیرد که هرچه این رقم برای یک کشور بیشتر باشد دلیل بر توسعه‌ بیشتر آن کشور در حوزه انسانی دارد. شاخص کنونی بر مبنای معیارهایی همچون سطح امید به زندگی، کیفیت تحصیل و آموزش، سلامت و بهداشت و سطح درآمد جامعه محاسبه می‌شود.

در گزارش این سازمان کشورهای جهان از نظر میزان توسعه انسانی به چهار گروه کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا، کشورهای دارای توسعه انسانی بالا، ‌ کشورهای دارای توسعه انسانی متوسط و کشورهای دارای توسعه انسانی پایین تقسیم شدند.

در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، کشور سوئیس توسعه‌یافته‌ترین کشور جهان در حوزه انسانی معرفی شده و نمره این کشور در شاخص توسعه انسانی ۰.۹۶۷ اعلام شده است.

رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی صعود کرده است  و به ۰.۷۸۰ واحد رسیده است؛ در گزارش پیشین این سازمان نمره ایران در شاخص توسعه انسانی سال ۲۰۲۱ رقم ۰.۷۷۶ بود و در گزارش کنونی برای سال ۲۰۲۲ نمره ۰.۷۸۰ را کسب کرده است که نشان‌دهنده رشد و بهبود وضعیت توسعه انسانی طی سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل از آن است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches