×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
تعیین تکلیف بیش از یکهزار خودروی وارداتی که از سال ۹۵ متوقف شده بودند

اقتصادتهران: مدیرعامل سازمان اموال تملیکی از تعیین تکلیف ۱۰۶۲ خودرویی که از سال ۸۵ تعیین تکلیف شده بودند خبر داد.

به گزارش اقتصادتهران، عبدالمجید اجتهادی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی امروز یکشنبه ۱۶ بهمن‌ماه در محل ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، گفت: اقدام بسیار خوبی که با هماهنگی قوه قضاییه در ماه‌های گذشته انجام شد این بود که ۱۰۶۲ خودروی وارداتی در سال‌های گذشته که پرونده آن تشکیل شده بود تعیین تکلیف شد برخی از این خودروها آسیب‌های جدی به بدنه‌شان وارد شده بود اما توانستیم در مزایده‌هایی بسیار شفاف و با نظارت دستگاه قضایی آنها را تعیین تکلیف کنیم و عمده این خودروها هم‌اکنون در بازار در اختیار مردم قرار گرفته است.

وی به پرونده واردات خودروهای لوکس در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت:‌ این خودروها قابلیت فروش در داخل را نداشتند و به دلیل این‌که در سال‌های گذشته وارد شده بودند و به گونه‌ای قدیمی به شمار می‌رفتند در مزایده‌های به شرط صادرات هم نتوانستیم آنها را به فروش برسانیم بنابراین به صورت فنی آنها را معدوم کردیم. البته موتور و گیربکس این خودروها در اختیار سه دانشگاه برتر قرار گرفت تا بتوانند در راستای مهندسی معکوس از آنها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: بسیاری از خودروهایی که منهدم و امحاء شدند خودروهای آمریکایی بودند که ممنوعیت فروش در داخل را داشتند و باید باز صادرات می‌شدند اما با توجه به این‌که این خودروها قدیمی بودند با وجود برگزاری مزایده‌های مختلف نتوانستیم آنها را برای باز صادرات به فروش برسانیم بنابراین امحاء فنی آنها در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اظهار کرد: با توجه به تکلیفی که در فروش کالاها از طریق بورس داشتیم، با وجود برخی مشکلات توانستیم برخی از کالاها را از طریق بورس کالا تعیین تکلیف کنیم همچنین تعیین تکلیف ۲۱ همت کالای در اختیار سازمان جمع‌آوری اموال تملیکی انجام شد.

اجتهادی تصریح کرد: مردم اگر بدانند مسیولین تلاش می کنند و به اندازه کافی زحمت می کشند و خدمت صادقانه را ببینند گلایه ای ندارند ولی اگر این صداقت و خدمت را نبینند گلایه می کنند؛ همه باید با سعی و تلاش مضاعف مشکلات را حل کنند.

وی گفت: از ابتدای اغاز به کار دولت سیزدهم یکی از تحولات جدی در سازمان اموال تملیکی بوده است رییس جمهور در دومین سفر استانی خود که در بوشهر بود از انبار اموال تملیکی بازدید کردند که الحمدالله وضع نسبتا خوب است؛ تعامل قوه قضاییه و قوه مجریه برای سازماندهی و تعیین تکلیف اموال و جلوگیری از تضییع اموال مردم و بیت المال را شاهد هستیم که شاهد رشد چند صد درصدی تعیین تکلیف اموال بودیم.

اجتهادی اظهار داشت: ما برای تعیین تکلیف اموال نیازمند ارای مراجع رسیدگی کننده یا قضات دادسراها و تعزیرات هستیم که ورود رییس قوه قضاییه بعد از دستور رییس جمهور شرایط را بهتر کرد.

وی گفت: رییس جمهور دستور دادند که درباره ساماندهی ساختار ستاد سازمان اموال تملیکی رخ داده و در چند استان از اداره و مدیریت به اداره کل ارتقا یافته و ۴۷ اداره کل در این سازمان ارتقا چشمگیری پیدا کرد؛ دومین دستور هم موضوع اصلاح قانون سازمان اموال تملیکی بود و مقرر شد لایحه ای تقدیم مجلس شود و جلسات متعددی در این باره برگزار شد که این مهم انجام شده است و ان شا الله بزودی تصویب شده و مشکلات قانونی که مربوط به دهه ۷۰ که هنگام تاسیس سازمان بوده رفع خواهد شد.

مدیرعامل سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی افزود: ساماندهی تعیین تکلیف اموال تملیکی هم دستور سوم رییس جمهور بود تعدادی زیادی از انبارها در استان ها استیجاری و امانی است که امیدواریم بتوانیم انبارهای ملکی برای خود داشته باشیم.

وی گفت: اولین انبار مکانیزه اموال تملیکی در کشور و در خوزستان افتتاح شد و امیدواریم تا پایان سال تعداد انبارهای ملکی سازمان اموال بیشتر شود.

اجتهادی افزود: برنامه ریزی کردیم تا پایان سال ۵۴ هزار مترمربع انبار ملکی خریداری کرده و ۵۱ هزار مترمربع هم قفسه بندی کنیم تا اموال به خوبی نگهداری شود. همچنین در زمین فروش اموال تملیکی رشد ۵۰۰ درصدی و در زمینه اعاده اموال تملیکی هم ۷۰۰ درصد رشد داشتیم.

وی با بیان آن که در دولت سیزدهم ۲۵ همت اموال تملیکی در انبارها تعیین تکلیف شد اظهار داشت: از ابتدای سال تا ۲۵ دی‌ماه در زمینه تعیین تکلیف کالاها رشد ۲۰۸ درصدی را تجربه کرده‌ایم همچنین در زمینه فروش کالا با رشدی بیش از ۵۰۰ درصدی و در زمینه اعاده آنها رشد ۷۱۶ درصدی را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تا ۲۵ دی‌ماه امسال بیش از ۸۸۰۰ کالا به فروش رسید و همچنین تعیین تکلیف ۲۱ همت کالا انجام شده است.

اجتهادی با اشاره به تسریع در تعیین تکلیف کالا در انبارهای بنادر و سایر انبارهای عمومی گفت: این اقدام انگیزه مالکان کالا و تجار را بیشتر کرده تا هرچه سریع‌تر تکلیف کالاهایشان را مشخص کنند.

وی ادامه داد: در راستای ایجاد شفافیت در برگزاری مزایده‌ها سعی کردیم به سمت و سوی مزایده‌های الکترونیکی برویم حتی شاید در آینده حراج‌های حضوری را هم کاهش دهیم و به این روش آن را سوق دهیم. از سویی دیگر از رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی سریع و به موقع در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی عنوان کرد: در زمینه انهدام کالاهای فسادپذیر هم در سال جاری با رشد ۱۳۸ درصدی مواجه شدیم که البته خوشایند ما هم نیست اما بخش اعظمی از این کالاها مربوط به دوره دولت سیزدهم نبوده است و برخی از آنها حتی بیش از ۲۰ سال در انبارهای سازمان بنادر یا انبارهای عمومی متعلق به گمرک و در اختیار سازمان جمع‌آوری اموال تملیکی باقی مانده بودند که تعیین تکلیف شد. البته انهدام این کالاها هزینه بسیار بالایی دارد چرا که بخشی از آنها کالاهای شیمیایی مانند دارو است و انهدام آنها به لحاظ مسائل زیست محیطی باید در محیط‌های حفاظت شده و تحت نظارت باشد و حتی انتقال آنها هزینه‌بر است.

وی ادامه داد: از طریق لایحه بودجه سال آینده با پیشنهاد دولت درصددیم تا همه خودروها و ماشین‌آلات راهداری و دیگر ماشین‌آلات مورد نیاز کارخانه‌ها که در اختیار سازمان جمع‌آوری اموال تملیکی است را در سال آینده از طریق مزایده سراسری و آنلاین عرضه کنیم و اگر این مساله به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد می‌توانیم از رسوب بیشتر آنها جلوگیری کنیم.

اجتهادی گفت: برخی کالاها با توجه به این‌که سلامت‌محور هستند باید تاییدیه‌های بهداشتی و استانداردهایی را دریافت کنند اما با توجه به این‌که نتوانستند این استانداردها را بگیرند به اموال تملیکی معرفی می‌شوند تا منهدم شوند بخشی از کالاهای فسادپذیر هم که منهدم شدند بیش از ۲۰ سال از رسوب آنها در انبارهای گمرک و دیگر انبارهای کشور گذشته بود و از حیز انتفاع خارج شده بودند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اظهار کرد: در بحث کالاهای اساسی عمده کالاهای متروکه شامل نهاده‌های دامی است که در این زمینه ۱۲۵ هزار تن ذرت را که با استانداردهای داخلی منطبق نبود و در انبارهای بندر ماهشهر ماه‌ها باقی مانده بود همچنین ۵۷ هزار تن ذرت در استان کرمانشاه تعیین تکلیف شد و در حال حاضر ۱۲۷ هزار ذرت جدید در انبارهای بندر امام داریم که اقدامات اولیه برای تعیین تکلیف آن و تزریق به بازار انجام شده و می‌خواهیم هرچه سریع‌تر این اتفاق رخ دهد.

اجتهادی درباره آخرین وضعیت هواپیماها و واگن‌های قطار بلاتکلیف در گمرک گفت: تعدادی هواپیما متعلق به یکی از ایرلاین‌ها بود که با هماهنگی‌های صورت گرفته در اختیار همان شرکت قرار گرفت تا بتوانند در ناوگان از آن استفاده کنند. واگن‌های قطار هم که در انبارهای یکی از استان‌ها باقی مانده تا ۱۰ روز آینده واگذاری کامل آنها انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: پرونده خودروهای باقی‌مانده سواری هم عمدتا شامل خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی است که امیدواریم با تصویب در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ بتوانیم در سال آینده آنها را عرضه کنیم.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اظهار کرد: تا قبل از سال ۱۳۹۷ طبق قانون گمرک کالاها پنج ماه پس از آنکه در اختیار گمرک قرار می‌گرفتند متروکه اعلام می‌شدند اما در حال حاضر این پنج ماه به دو ماه کاهش پیدا کرده است از سویی دیگر این قانون شامل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی‌شد و متروکه اعلام شدن کالاها در اختیار خود آن منطقه بود اما با مصوبه شورای عالی امنیت ملی این تغییرات اعمال شد.

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches