×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود ابلاغ شد

اقتصادتهران: معاون فنی و امور گمرکی بخشنامه تسهیلات جدید گمرکی در خصوص موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای موجود در بنادر را ابلاغ کرد.

به گزارش گمرک، معاون مهرداد جمالی ارونقی بخشنامه تسهیلات جدید گمرکی را برای اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.

وی در متن این بخشنامه با تاکید بر پنج مورد تاکید کرده است: درخصوص کالاهای وارداتی که در زمان اعتبار ثبت سفارش، دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوزهای قانونی با رعایت سایر مقررات، بدون تمدید ثبت سفارش، بلامانع است.

وی تصریح کرده است: جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای اساسی گروه یک، نیازی به ارائه ثبت سفارش معتبر از نظر مهلت اعتبار نبوده و با رعایت سایر مقررات، ثبت سفارش کالاهای مذکور، نیازی به تمدید ندارد.

ارونقی تصریح کرد: چنانچه در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت سفارش معتبر بوده و پس از اظهار، در حین انجام تشریفات گمرکی یا زمان خروج کالا، مهلت اعتبار ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، جهت ترخیص قطعی کالا با رعایت سایر مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نیست.

وی تصریح کرده است: چنانچه برای ثبت سفارش کالای واردات قطعی، کد رهگیری بانک یا اعلامیۀ تأمین ارز صادر شود اما مهلت اعتبار ثبت سفارش مذکور به پایان برسد، جهت اظهار  انجام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا، نیاز به تمدید ثبت سفارش اشاره شده نیست

وی عنوان کرده است: با توجه به لزوم کنترل ثبت سفارش کالاهای ترانزیتی که به منظور واردات قطعی، از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی، تحت رویه ترانزیت (عبور)، در تردد هستند، چنانچه ثبت سفارش ارائه شده به گمرک مبدأ معتبر نباشد، نیازی به تمدید ثبت سفارش در گمرک مزبور نبوده و ضمن ادامه مسیر کالا، توجه لازم به گمرک مقصد در این خصوص داده شود

به گفته ارونقی، مفاد بخشنامۀ ابلاغ شده درخصوص ثبت سفارش های خودرو، کالاهای ممنوعه گروه ۴ و کالاهای دارای اولویت ارزی غیرفعال (گروه ۲۷)، قابلیت اجرا ندارد، همچنین باید توجه داشت اگر در مصوبه ای، مهلت ترخیص کالا تصریح شده باشد رعایت این مهلت برای ترخیص با رعایت سایر مقررات مربوطه الزامی است.

به گزارش ایرنا، از تیر ماه امسال بر اساس تصمیم دولت و بعد از سفر معاون اول رییس جمهوری به استان هرمزگان دستوراتی مبنی بر ترخیص فوری کالاها ابلاغ شد که در نیمه آبان ماه به اجرا در آمد.

در این مدت بر اساس آمارهای منتشر شده بیش از چهار میلیون تن کالا از جمله کالاهای اساسی از گمرکات سراسر کشور ترخیص شده اند اما به دلیل اینکه همچنان واردات و صادرات کالا به صورت بی وقفه انجام می شود، اقلام مختلف در انتظار تخصیص ارز به کالاهای باقی مانده در گمرکات کشور اضافه شده اند.

با این وجود طبق اعلام ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روند ترخیص و صادرات ادامه خواهد داشت.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false