×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
بورس کالا ملزم به اجرای قوانین ابلاغی سازمان بورس

اقتصادتهران: بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه فقط ملزم به اجرای قوانینی است که از طرف سازمان بورس و شورای عالی بورس ابلاغ می‌شود و در حال حاضر کمتر از ۵۰ درصد محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود.

به گزارش اقتصادتهران، رضا محتشمی‌پور قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران در مورد بحث قیمت‌گذاری محصولات فولادی که در بورس کالا عرضه می‌شود و نامه وزیر صنعت در مورد نحوه قیمت‌گذاری محصولات فولادی گفت: در نامه‌ای که در پاسخ به معاون وزیر صنعت نوشتم، به صراحت گفتم چون بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه است، بنابراین فقط ملزم به اجرای قوانینی است که از سوی نهاد ناظر بالاتر یعنی سازمان بورس و یا شورای عالی بورس ابلاغ می‌شود.

وی گفت: آقای وزیر صنعت اعتقاد دارد و به نمایندگان مجلس تعهد داده است که عرضه محصولات فولادی در یک عدد ثابت به قیمت کیلویی زیر ۱۰ هزار تومان نگه دارد، در حالی که قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی رو به افزایش است و در نتیجه در بازار داخلی هم قیمت‌ها بالا می‌رود. بنابراین نمی‌توان برای محصولاتی که در بورس کالا ارائه می‌شود قیمت را دستوری و یا به صورت دفتری پایین نگه داریم. ممکن است کالایی خارج از بورس قابلیت قیمت‌گذاری دستوری داشته باشد، اما در بازار رقابتی بورس چنین چیزی امکان ندارد.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالا افزود: البته دستورالعمل هیأت دولت که تصویب کرده بود، قیمت محصولات فولادی در بورس کالا به اندازه ۸۰ درصد قیمت کشورهای آسیای میانه CIS باشد، چون شیوه‌نامه آن توسط نهاد ناظر یعنی سازمان بورس پذیرفته و ابلاغ شده بود، ما هم آن را اعمال می‌کردیم، اما اخیراً وزیر صنعت بدون هماهنگی با هیأت دولت ابلاغیه‌ای و دستورالعملی نوشته که قیمت محصولات فولادی به مأخذ ۷۰ درصد قیمت CIS باشد. در حالی که از نظر حقوقی چنین اختیاری برای وزیر صنعت وجود ندارد.

محتشمی‌پور همچنین گفت: در نامه بورس کالا در پاسخ به معاون وزیر صنعت گفتیم، بورس کالا یکی از ارکان بازار سرمایه است که تحت قوانین شورای عالی بورس فعالیت می‌کند و قبل از این هم سازمان بورس و شورای عالی بورس به ما ابلاغ کرده بود، اگر هر دستوری از سوی وزارت صمت آمد، باید بورس کالا طبق مقررات خود عمل کند و اگر بخواهد مقررات تغییر کند باید به تصویب شورای عالی بورس و یا سازمان بورس برسد.

وی افزود: وزیر صنعت معتقد است چون اعضای هیأت مدیره بورس کالا شامل فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، بانک آینده و تأمین سرمایه تمدن است، بنابراین این اعضای هیأت مدیره به نفع صنعت خود مواردی را تصویب می‌کنند. ولی اکنون خود وزیر صنعت که به عنوان سهامدار عمده در همه شرکت‌های فولادی عضو هیأت مدیره بورس کالا است می‌خواهد اعمال نفوذ کرده و از طریق سهامداران عمده مدیرعامل بورس کالا را تغییر دهد.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالا در مورد این که مدیر عامل بورس کالا تا کی در این سمت باقی است، گفت: مدیرعامل فعلی بورس کالا تا مجمع سال آینده وقت دارد و در واقع مجمع سالانه بورس کالا تصمیم می‌گیرد، چه کسی مدیرعامل باشد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false