×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰  
true
true
بورس با جهش ۴ هزار واحدی به پیشواز بسته جدید ارزی رفت

اقتصادتهران: شاخص بورس امروز (یکشنبه) به پیشواز رونمایی از بسته جدید ارزی دولت کرد و با رشد چهار هزار و۹۴ پله ای نسبت به دیروز، در جایگاه ۱۲۸ هزار و ۴۴۸ واحدی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، احتمال انتشار جزئیات بسته جدید ارزی دولت در ساعت های پایانی امروز که حاوی دستورالعمل های دلنشینی برای شرکت های بورسی است، باعث استقبال بی سابقه از شرکت های صادراتی و ارز محور در معاملات بورس شد.

در واقع، سهامداران منتظر اعلام آزادی شرکت های پتروشیمی و فلزی در فروش ارز صادراتی در بازار ثانویه سامانه نیما هستند که می تواند سودآوری این شرکت ها را بالا ببرد، تاکنون این شرکت ها باید ارز صادراتی خود را تنها به نرخ ارز رسمی به فروش برسانند.

اخبار مثبت سیاسی و چشم انداز مثبت ترمیم تیم اقتصادی دولت نیز از دیگرعوامل تاثیرگذار در رشد شاخص به شمار می رود.

دولت به منظور کنترل بازار ارز و جلوگیری از سوء استفاده از ارز دولتی بسته جدیدی را به تصویب رسانده که امیدواری های زیادی به کارآیی و نتیجه بخشی آن وجود دارد. قرار است این بسته امشب، رونمایی شود.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای صادراتی و ارز محور مانند فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس)، پارس (پتروشیمی پارس) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند.

تداوم رشد دسته جمعی شاخص های بورس

همچنین در معاملات امروز ۲ میلیارد و ۸۵۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال در ۱۵۴ هزار و ۸۶۵ نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و ۲۰۰ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۰۰ واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۷۱ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز چهار هزار و ۳۱ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۲ هزار و ۹۹۶ واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز هشت هزار و ۲۴۸ واحد افزایش یافت.

صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۵۲۱ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۹۴۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش ۲ هزار و ۷۰۷ میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش ۸۸۱ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش ۸۴۹ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه چند رشته ای صنعتی نیز با معاملاتی به ارزش ۴۷۳ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false