×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
برخی بانک ها برخلاف قانون از سپرده های نیکوکارانه مردم به کارمندان شان وام می دهند

اقتصادتهران: بانک ها چیزی حدود ۴۰ درصد سپرده های نیکوکارانه مردم را به کارمندان خودشان وام می دهند! این موضوع در حالی رخ می دهد که آنها مطابق با قانون اجازه ندارند از سپرده های قرض الحسنه به کارمندان شان وام دهند و باید وام های ارزان قیمتی که برای کارمندان شان در نظر می گیرند از از محل سود و درآمد بانک ها باشد و نه سپرده های قرض الحسنه مردم. با این وجود بانک ها همچنان به این تخلف شان ادامه می دهند و هر از گاهی خبرهای عجیبی در رابطه با هزینه کرد سپرده های قرض الحسنه مردم شنیده می شود. همین سال گذشته بود که خبر رسید یکی از بانک ها با منابع قرض الحسنه به مدیران خود وام خرید خودروی لوکس پرداخته است یا چند وقت پیش خبری در مورد اختصاص درصد بالایی از وام های قرض الحسنه به کارمندان یکی از بانک های خصوصی شنیده شد.

جالب است، بدانید بر اساس گزارشی که بانک مرکزی از هزینه کرد وام های قرض الحسنه منتشر کرده است، سهمیه ای که بانک ها برای کارمندان خود در نظر گرفته اند چیزی حدود ۴٫۵ برابر فقرا و مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بوده است.

وام ضروری در جیب کارمندان بانک ها

بانک ها بر اساس مقررات بانک مرکزی اجازه ندارند که سپرده های نیکوکارانه و قرض الحسنه مردم را به کارمندان خودشان وام بدهند و آنها همچنان این قانون را زیر پا می گذارند اما بانک ها با چه ترفندی وام های قرض الحسنه را به کارمندان خود می دهند؟ بانک مرکزی برای پرداخت وام قرض الحسنه سرفصل هایی را مشخص می کند به عنوان مثال وام ازدواج، وام مشاغل خانگی، وام مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و … بانک ها اما برای اینکه منابع قرض الحسنه را به کارمندان خود وام بدهند، سرفصلی با عنوان وام ضروری ایجاد کرده اند و در سهمیه ای که بانک مرکزی مشخص کرده است، هیچ جایگاهی ندارد. آنها با عنوان وام ضروری درمان، تحصیل و … سپرده های قرض الحسنه مردم را به کارمندان خود وام می دهند.

۴۰ درصد سپرده های قرض الحسنه در تسخیر کارمندان بانکی

جالب است بدانید که سهمی کارمندان بانک از وام های قرض الحسنه قابل توجه است و چیزی حدود ۴۰ درصد سپرده های نیکوکارانه مردم به جیب کارمندان بانک ها می رود.

بانک مرکزی در سال گذشته به بانک ها اعلام کرده بود که چیزی حدود ۸۳ درصد منابع قرض الحسنه را به عنوان وام ازدواج پرداخت کنند. سهم مددجویان کمیته امداد از این وام ها ۶ درصد، مددجویان بهزیستی ۳ درصد، مشاغل خانگی ۳ درصد و ودیعه مسکن کارکنان ارتش ۵ درصد باشد اما گزارش منتشر شده از عملکرد بانک ها در نیمه اول سال ۹۷ نشان داد که بانک ها تنها ۵۵ درصد این وام ها را به عنوان وام ازدواج پرداخته اند و چیزی حدود ۳۹ درصد از سپرده های قرض الحسنه را با عنوان وام ضروری به کارمندان شان وام داده اند. جالب است که بدانید بانک ها اسامی افرادی که وام ضروری گرفته اند و ساز و کار پرداخت وام به آنها را مشخص نکرده اند.

سهم کارمندان بانک از سپرده های نیکوکارانه ۴٫۵ برابر مددجویان

بانک ها در ۶ ماه ابتدای سال گذشته رقمی حدود ۵ هزار و ۸۵۰ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به کارمندان خود پرداخته اند. اگر این رقم را تقسیم بر تعداد کارمندان بانک کنیم، متوجه می شویم که بانک ها به طور میانگین برای هر کارمند خود حدود ۲۹٫۵ میلیون تومان وام قرض الحسنه قائل بوده اند. البته این رقم برای ۶ ماه است و در یکسال بانک ها به طور میانگین به هر کارمند خود چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می کنند.

این موضوع در حالی رخ می دهد که علی ربیعی، سخنگوی دولت در زمان تصدی بر وزارت کار گفته بود چیزی حدود ۵۰ درصد ایرانی ها حتی یک بار هم وام بانکی نگرفته اند.

خالی از لطف نیست که بدانید کارمندان بانک ها چیزی حدود ۴٫۵ برابر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هم از وام های قرض الحسنه سهم برداشته اند.

بانک ها باید از درآمد خودشان به کارمندانشان وام بدهند

بانک ها نباید از سپرده های قرض الحسنه وام های ارزان قیمت به کارمندان شان بدهند و آنها مطابق قانون می توانند از سود و درآمدهای بانک به کارمندان شان وام بدهند. این موضوع را بهاءالدین هاشمی، کارشناس بانکی و یکی از مدیران سابق بانکی به “اقتصادتهران” می گوید و توضیح می دهد: «بانک ها آیین نامه داخلی دارند که برایشان قوانین و مقرراتی را تعریف کرده است. یکی از این وام ها وام ضروری است که به صورت قرض الحسنه به کارمندان پرداخت می شود که معمولا ۸ تا ۱۰ برابر حقوق دریافتی است، وام مسکن، جعاله و وام تامین مسکن از دیگر وام هایی است که به کارمندان بانک تعلق می گیرد. البته سود این وام ها با وام ضروری متفاوت است و از ۶ تا ۱۰ درصد بیشتر نیست.

او ادامه می دهد: وام مسکن هم می تواند تا ۸۰ برابر حقوق دریافتی کارمندان باشد. البته بانک ها باید این وام ها را از منابع خود تامین کند و نه از سپرده گذاری های انجام شده که این موضوع اجحاف به حقوق شهروندان است.

چند نفر در بانک ها مشغول به کارند؟

جالب است که بدانید تعداد کارمندان بانک های دولتی و بانک هایی که قبلا دولتی بوده اند، در صدر بیشترین کارکنان قرار دارد و بانک های خصوصی کمترین کارمندان را دارند.

بر اساس آخرین آماری که موجود است در پایان سال ۹۶ تعداد کارکنان بانک‌های کشور به ۱۹۵هزار و ۲۰۲ نفر رسیده است که در این بین، بانک ملی با ۳۴ هزار نفر در رتبه اول، بانک صادرت با ۲۸ هزار و ۷۱۱ نفر در رتبه دوم و بانک ملت با ۲۰ هزار و ۴۸۱ نفر در رتبه سوم قرار دارند. پس از این بانک ها به ترتیب؛ بانک تجارت با ۱۷ هزار و ۵۶۲ نفر، کشاورزی با ۱۶ هزار و ۱۴۸ نفر، سپه با ۱۴ هزار و ۸۸۰ نفر، مسکن با ۱۲ هزار و ۸۶ نفر، رفاه با ۹ هزار و ۸۷۹ نفر در رتبه های چهارم تا هشتم قرار دارند. بانک‌های خاورمیانه، صنعت‌ و معدن و بانک دی نیز دارای کمترین تعداد کارمند هستند.

افزایش ۳۲ درصدی سپرده های بانکی در سال ۹۷

مجموع پولی که مردم تا پایان سال قبل در بانک‌ها به عنوان سپرده نگه داشته‌اند، به حدود ۱۴۸۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. بخش عمده‌ای از نقدینگی را سپرده‌های مردمی در بانک‌ها تشکیل می‌دهد. در آخرین آمار مربوط به سال گذشته حجم نقدینگی به مرز ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. از این رقم حدود ۱۴۸۵ هزار میلیارد تومان آن مربوط به مجموع سپرده‌هایی است که مردم در قالب سپرده‌های بلندمدت و کوتاه مدت در بانک‌ها قرار داده‌اند. این در خحالی است که سهم سپرده های قرض الحسنه سال به سال کاهش دارد.

هاشمی درباره عت کاهش سپرده های قرض الحسنه معتقد است: «کاهش سپرده قرض الحسنه بیشتر مربوط به تورم موجود در کشور می شود به همین جهت مردم دیگر مانند گذشته رغبت نمی کنند  پول خود را سپرده قرض الحسنه کنند و ترجیح می دهند پول خود را در سپرده های مشارکتی و سود آور سرمایه گذاری کنند. از طرفی میزان منابع قرض الحسنه کاهش پیدا کرده به دلیل کاهش سپرده گذاران، بخشی از منابع هم صرف وام کارکنان و بخشی  وام هایی چون ازدواج و از این دست وام ها تعلق می گیرد به همین جهت منابع کافی باقی نمی ماند. کارمندان بانک بر اساس سابقه کاری خود می توانند وام دریافت کنند، به عنوان مثال کسی که تا یک سال سابقه کاری داشته باشد می تواند وام قرض الحسنه دریافت کند و تا میزانی می تواند وام دریافت کند که مجموع اقساط آن از دو سوم حقوقش بیشتر نشود.»

تهیه گزارش؛ فاطمه صفری

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false