×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
ایران بهار ۱۴۰۰ یکی از بهترین واکسن سازان کرونا در دنیا می‌شود

اقتصادتهران: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جمهوری اسلامی ایران بهار سال ۱۴۰۰ یکی از بهترین و مهمترین واکسن سازان دنیا می‌شود، واکسن مشترک با کوبا اولین واکسنی است که به تولید انبوه می رسد، بعد از آن واکسن برکت، بعد رازی و بعد واکسن فخراست که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در مراسم آغاز فاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایرانی فخرا افزود: جمهوری اسلامی ایران در بهار آینده یکی از مهمترین و بهترین واکسن سازان جهان می شود، امروز به دلیل رعایت گروه های آسیب پذیر با خواهش و تمنا و التماس از جاهای مطمئن دنیا واکسن وارد می کنیم گر چه زخم زبان هم تحمل می کنیم. کم اذیت نشدیم اما از کسانی که نفهمیدند و به علت آلودگی به سیاست زدگی برخی حرف‌ها را شنیدیم و تحمل کردیم. این افراد فکر می کردند کانتیترها یخچال دار واکسن پشت مرز صف کشیده اند و واکسن می فروشند و ما نمی خریم.

وی ادامه داد: یکی از برندهایی واکسن کرونا که می گفتند چرا آن را نمی آورید و در سهمیه کوواکس ما هم هست، اکنون هفت کشور اروپایی تزریق آن را متوقف کردند. اما در ایران واکسن کرونا را از معتبرترین واکسن سازان دنیا وارد کردیم. گر چه ما را به باد مسخره گرفتند. اما امروز متوجه شده اند که کار ما از روز اول درست بود و معلوم شد با دستهای بسته اما با چشمان باز حرکت کردیم و کار درست را انجام دادیم.

وزیر بهداشت گفت: امروز معتبرین واکسن های دنیا را می آوریم، برای واکسن زدن از مطمئن ترین منابع عجله داریم اما برای واکسیناسیون نمایشی عجله نداریم. مشکل منابع نداریم و وزارت خارجه نیز همکاری می کند.

نمکی ادامه داد: به زودی تا آخر اسفند تعداد قابل توجهی از گروههای آسیب پذیر در کادر درمان و بقیه را واکسینه می کنیم. امید ما به واردات نیست. امید به ما به تولید داخل است. واکسن مشترک با کوبا در انستیتو پاستور اولین واکسنی است که در ایران انبوه تزریق می شود. واکسن برکت دومی است واکسن رازی سومی و همدوش با آن واکسن فخرا یا سپند پیش می رود.

وی گفت: امروز روز سرافرازی و تکیه بر دانش بومی است. هم به عنوان همکار ایمونولوژیست و هم وزیر بهداشت شهادت می دهم که روش تولید واکسن در ایران منطبق بر علمی ترین روشهای دنیاست و اگر راه را کوتاه کردیم اما درست رفتیم و دنیا هم تصدیق خواهد کرد. آزمایش های مدل های حیوانی  واکسن فخرا نشان داد فوق العاده اثربخش بوده و آزمایش در مدل های  انسانی نیز امروز آغاز می شود.

وزیر بهداشت افزود: ما مسئولان جمهوری اسلامی اضطراب را به خانواده های خود منتقل می کنیم، وقتی زمزمه های انتقاد از واکسن اسپوتنیک مطرح شد. فرزند خودم را اول صف گذاشتم. امروز هم که شروع کارآزمایی واکسن شهید فخری زاده است. آزمایش این واکسن را روی یکی از عزیزترین فرزندان این کشور (فرزند شهید فخری زاده) شروع می کنیم.

نمکی گفت: بعد از انقلاب عزیزان زیادی را از دست داده ایم ولی همواره رو به جلو حرکت کرده ایم. این مملکت در اوج مظلومیت دستاوردهای زیادی داشته است. در دوران جنگ کمبودهای زیادی از نظر اسلحه داشتیم. آن روز واقعا فکر نمی کردیم روزی ایران صنایع موشکی داشته باشد که برای بازدارندگی دشمن، این قدر رشد کند، خدا را شکر می کنیم ایران سرافراز برای ماندن در جامعه بین المللی این قدر پیشرفت کرده است و این از حرمت خون شهداست.

وی ادامه داد: قرن به سرانجام می رسد و قرن جدید شروع می شود ایام شعبانیه و به خصوص میلاد با سعادت مردی که دل به طلوع خورشید او بسته ایم را به همه تبریک می گویم. سال نو هم در پیش است و امیدواریم سالی پر از آسایش و آرامش برای ملت ایران باشد.

وزیر بهداشت گفت: در این قرن کشور ما مسائل زیادی را تجربه کرد. از جنگ تحمیلی که عزیزان زیادی را در آن از دست دادیم. تعداد زیادی جانباز قطع نخاعی داریم که سالهاست روی تخت خوابیده اند. بانوان گرانقدری که این جانبازان را جا به جا می کنند به مراتب از آنها فرسوده تر شده اند. تردید ندارم تا زمانی که این نفس های عارفانه هست با از دست دادن دکتر فخری زاده ها و شهید قاسم سلیمانی ها گر چه داغ بر دل داریم اما از فردای این سرزمین نگرانی نداریم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false