×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
افزایش ۴ برابری تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد چهار برابر شده است، گفت: ایران دارای ۵ ویژگی مهم پایین بودن هزینه تولید، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، دسترسی مناسب این مناطق به بازارها، سهولت کسب و کار و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است.

به گزارش اقتصادتهران، حجت‌الله عبدالملکی، مشاور رئیس جمهور در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بسته‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد دارای سه بخش هستند که در بخش ابتدایی مطالعات امکان‌سنجی انجام شده و در بخش بعدی نشان دادن سودآور بودن پروژه است. در بخش پایانی نیز تامین زمین و زیرساخت‌هایی مانند انرژی و در نهایت صدور مجوز بی‌نام بود که سرمایه‌گذار معطل مجوزهای اولیه نشود.

به گفته وی، ایران بارها اعلام کرده مناطق آزاد بهشت سرمایه‌گذاری هستند و دلیل آن هم دارا بودن ۵ ویژگی مهم و همزمان مانند پایین بودن هزینه تولید، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، دسترسی مناسب این مناطق به بازارها، سهولت کسب و کار و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است.

عبدالملکی افزود: در برخی کشورهای جهان ممکن است سهولت کسب و کارشان از ایران بهتر باشد، اما هزینه تولیدشان زیاد است. به عنوان مثال در برخی کشورهای آفریقایی هزینه دستمزد نیروی انسانی بسیار پایین است، اما دسترسی به بازار ندارد و از انرژی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه امکاناتی که ایران دارد را همه کشورها به صورت همزمان در اختیار ندارند گفت: ما مرتب از بهشت سرمایه‌گذاری سخن گفته‌ایم و برای معرفی آن در رویدادهای مهم سرمایه‌گذاری خارجی حضور یافتیم که اقدامات ما باعث شد تقاضا برای سرمایه گذاری در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ ۴.۲ برابر شود. همچنین میزان قرارداد در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ ۳.۲ برابر شد و از ۱۱۲ هزار میلیارد تومان به ۳۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: طرح‌هایی که احداث آنها نیز آغاز شده رشد ۷.۵ برابری داشته و در سال گذشته ۱۵۷ هزار میلیارد تومان طرح‌های مختلف ساخت و سازشان را شروع کردند در حالی که در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان طرح آغاز شده بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches