×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰  
true
true
استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا

اقتصادتهران: روز گذشته همزمان با آغاز معاملات آزمایشی گواهی سپرده زیره سبز، سی و هشتمین جلسه میز تخصصی کالایی با موضوع بررسی راه اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز به میزبانی بورس کالای ایران برگزار شد که در این نشست مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با استقبال از آغاز معاملات گواهی سپرده زیره سبز بر لزوم عرضه سایر محصولات کشاورزی در بورس تاکید کردند.

میز کالایی سی و هشتمین با حضور علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی، جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی و اکبر میرزاپور، سرپرست توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، میرعرب معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، احمدی مدیر گروه زنجیره عرضه و تولید محصولات کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی اکبری مطلق مدیرعامل شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه به همراه جمعی از فعالان بازار زیره، انبارداران، مدیران و کارشناسانی از وزارت جهاد کشاورزی، شرکت های تامین سرمایه و کارگزاری ها برگزار شد.

توسعه اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی

در ابتدای این نشست، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران توضیحاتی در خصوص نحوه انجام معاملات و مزایای عرضه زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی ارایه کرد و به جزییات و استانداردهای تعریف شده برای محصول قابل پذیرش در انبارهای مورد تایید بورس کالا پرداخت.

ناصرپور در خصوص توجه به جنبه های آموزشی و فرهنگ سازی در میان کشاورزان و زیره کاران برای ورود به بورس گفت: در راستای آشنایی فعالان بخش کشاورزی با کارکردهای بورس کالا، طی چند سال گذشته انواع آموزش های لازم به علاقه مندان و کشاورزان ارایه شده و بورس کالا اعلام می کند که در هر شهر و استانی در کشور آماده ارایه آموزش در حوزه بورس کالاست.

وی اظهار داشت: البته به دلیل ساختار سنتی بخش کشاورزی، آموزش و فرهنگ سازی برای ورود کالاها و بازیگران به بورس باید با وسعت بیشتری انجام شود که استفاده از ظرفیت های وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه راهگشا خواهد بود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران همچنین از درخواست چند انبار در گلستان و تایباد برای پذیرش زیره سبز و توسعه معاملات گواهی سپرده این محصول خبر داد و گفت: با پذیرش انبارها در مناطق مختلف کشور، شاهد فرهنگ سازی و آموزش موثرتر در میان کشاورزان خواهیم بود که این اتفاق به مرور اثر مطلوبی در ورود فعالان بخش کشاورزی به معاملات بورس خواهد داشت.

پس از زیره سبز نوبت سیاه دانه است

در ادامه این نشست، میرعرب معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به آمار سطح زیر کشت زیره سبز در کشور اشاره کرد و گفت: آمار سال ۱۳۹۷ که از کل استان ها جمع آوری شده حاکی است که ۱۸ هزار هکتار زمین زراعی زیر کشت زیره سبز رفته که از این میزان حدود ۱۲هزار هکتار آن تنها مربوط به استان خراسان بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از تنوع عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا استقبال می کند، گفت: امیدواریم به کمک بورس کالا این روند رو به رشدی که در تولید زیره سبز ایجاد شده در سال های آتی نیز ادامه یابد؛ زیرا کشاورزان نسبت به تولید این محصول با درآمد بالاتر رویکرد مثبتی دارند.

میرعرب افزود: علاوه بر منطقه خراسان، کشاورزان استان گلستان نیز به کشت زیره سبز روی آورده اند اما باید بررسی کرد بازار چقدر کشش دارد که بورس کالا با راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زیره سبز می تواند در فرآیند کشف قیمت و برنامه ریزی برای کشت آتی به کشاورزان کمک موثری کند. در این میان پس از معاملات گواهی سپرده اگر قراردادهای آتی زیره سبز نیز در بورس راه اندازی شود، قیمت های آینده این محصول نیز برای فعالان بازار مشخص می شود که این اتفاق باعث می شود کشاورزان در سایر بخش های تولیدی گیاهان دارویی برای ورود به بورس ترغیب شوند.

معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ما به عنوان سیاست گذار علاقه مند هستیم که محصولاتی بیشتر تولید شوند که مصرف آب کمتر و ارزش افزوده و درآمد بالاتری داشته باشند؛ در همین راستا، در سال جاری افزایش تولید محصول سیاه دانه را کلید زدیم و پیشنهاد می کنیم بعد از زیره سبز، معاملات سیاه دانه در بورس کالا آغاز شود.

توجه به فرآیند تامین مالی

احمدی مدیر گروه زنجیره عرضه و تولید محصولات کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی نیز طی این نشست با بیان اینکه در دنیا  بخش اعظمی از معاملات کشاورزی در بورس های کالایی انجام می شود، اظهار کرد: متاسفانه در این زمینه کشور ما هنوز خیلی عقب است اما می توان مشکلات تامین منابع مالی تولیدکنندگان بخش کشاورزی را به فرصتی برای ورود آنها به بورس کالا و رفع مشکلات تبدیل کرد.

به کفته احمدی، تولیدکننده ها چه در خصوص زعفران و چه برای سایر کالاها برای تامین منابع مالی و نقدینگی موردنیاز تولید، سال ها با مشکلاتی مواجه بوده اند. در حال حاضر نیز از ابتدای یک سال زراعی تا پایان آن تولیدکننده و کشاورز هزینه های زیادی را متحمل می شود و گاهی این هزینه ها چندین برابر درآمدی است که به دست می آورد که این امر ضرورت توجه به فرآیند تامین مالی را گوشزد می کند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false