×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
از سرگیری روابط بانک ملی با بانک‌های خارجی

اقتصادتهران: بانک ملی ایران به دنبال رفع تحریم‌ها علیه کشور و از سر گرفتن روابط بین‌الملل در سیستم بانکی جهان، تاکنون با ۴۵ بانک خارجی ارتباط کارگزاری مستقیم ایجاد کرده و از این رو ارائه خدمات در ۱۵۰ بانک فراهم شده است.

بنابر اعلام بانک ملی ایران، پیش از آغاز تحریم‌ها، این بانک بیش از ۶۰ سال سابقه کار بین‌المللی داشت و با ۶۰۰ کارگزار در دنیا همکاری می‌کرد. همچنین آن زمان دست کم ۳۰۰ حساب کارگزاری فعال در این بانک وجود داشت اما با اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و نظام بانکی، کار به جایی رسید که این بانک حتی یک خدمت ارزی هم نمی‌توانست ارائه کند و در واقع رابطه ۶۰ ساله کارگزاری‌ها با بانک ملی ایران، طی پنج سال به طور کامل قطع شد.

با این حال با قطعی شدن برجام، این بانک بلافاصله به احیای روابط کارگزاری و بین‌المللی اقدام کرد، به طوری که ابتدا با ۳۰۰ بانک خارجی مکاتبه و برقراری دوباره ارتباطات را پیگیری شد.

این اقدام در حال حاضر به ایجاد رابطه کارگزاری مستقیم با کشورهای حوزه اروپا، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی منتهی شده است به طوری که در سال گذشته نیز این بانک با ۳۰ کارگزار ارتباط مستقیم برقرار کرد و تعداد پیام‌های سوئیفتی صادره توسط بانک ملی ایران از زمان اجرای برجام تا پایان سال ۹۵، به ۱۸ هزار و ۴۲۴ فقره و تعداد پیام‌های وارده به ۱۴ هزار و ۴۹۸ فقره رسیده است.

تعداد پیام‌های سوئیفتی وارده و صادره این بانک در ۱۰ ماه ابتدای امسال نیز به ۴ هزار و ۶۹۷ فقره می‌رسد که درمجموع تعداد این پیام‌ها از پسابرجام تاکنون بالغ بر ۷۳ هزار و ۶۱۹ فقره می‌شود.

از نظر میزان روابط با بانک‌های خارجی نیز تاکنون از هشت بانک در کشورهای دانمارک، اتریش، روسیه، ایتالیا، ژاپن، آلمان، کره جنوبی و چین تا میزان هفت میلیارد دلار قرارداد عمومی فاینانس دریافت شده که سه فقره قرارداد نهایی و امضا شده‌اند.

 همچنین در سال گذشته و ۱۰ ماه ابتدای امسال، تعداد پنج هزار و ۴۵۷ فقره اعتبار برات و حواله اسنادی به حجم دو هزار و هشت میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۷۵۶ فقره حواله با ارز غیر بازرگانی به ارزش شش هزار و ۵۳۲ میلیون دلار توسط شعب و واحدهای داخل کشور بانک ملی ایران صادر شده است.

 حجم تامین مالی خارجی فاینانس در سال ۹۵ و ۱۰ ماه ابتدای سال جاری، ۱۰۵ میلیون دلار بوده است که بر اساس این آمار می‌توان نتیجه‌گیری کرد با گشایش‌های پسابرجام، خساراتی که در دوران تحریم به بانک وارد شده بود، در حال جبران هستند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false