×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
منابع ورودی صندوق توسعه ملی متنوع می‌شود

اقتصادتهران: رییس جدید صندوق توسعه ملی با بیان اینکه منابع ورودی صندوق توسعه ملی متنوع می‌شود، گفت: یکی از چالش‌های ما در صندوق توسعه ملی هم این است که چقدر از منابع تثبیتی، چقدر توسعه‌ای و چه مقدار آن هم باید ثروت آیندگان باشد.

به گزارش ایرنا، مهدی غضنفری در مراسم تودیع و معارفه رئیس پیشین و جدید هیات عامل صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه صندوق توسعه ملی متعلق به ملت ایران است و مدیران به صورت موقع می‌آیند و می روند اما صندوق همیشه وجود دارد، اظهار داشت: همه ما باید سعی کنیم که صندوق به اهداف خود برسد. امیدواریم که در صندوق توسعه ملی مطابق با طرح آمایش سرزمین در همه ابعاد گام‌های بیشتری برداشته شود.

وی به بیان آمار جهانی صندوق‌های توسعه ملی پرداخت و گفت: صندوق‌های ثروت ملی در اکثر کشورهای جهان وجود دارند. طبق آخرین آمارهای سال ۲۰۱۸ تعداد ۸۱ صندوق در ۵۰ کشور وجود دارد. همه این صندوق‌ها  سه جهت گیری اصلی دارند. برخی جهت گیری تثبیتی دارند. یعنی وضعیت اقتصاد کشور را تثبیت می‌کنند و پشتیبان نظام بودجه ریزی هستند.  بعضی از صندوق‌ها نیز توسعه‌ای هستند. یعنی به بودجه کاری ندارند، بلکه به پشتیبانی از طرح‌های توسعه‌ای می‌پردازند.  تعدادی نیز تسهیلی به معنای تسهیل کننده انتقال ثروت بین نسلی هستند.

غضنفری ادامه داد: ۵۰ درصد صندوق‌های جهان صندوق ثروت یا صندوق آیندگان هستند. یعنی کسی حق ندارد منابع آنها را برای بودجه جاری یا طرح‌هایی که حالت اجتماعی دارند هزینه کند. مگر اینکه منابع در طرح‌هایی خرج شود که منابع را به صندوق باز می‌گردانند.

وی اضافه کرد: یکی از چالش‌های ما  در صندوق توسعه ملی هم این است که چقدر از منابع تثبیتی باشد، چقدر توسعه‌ای و چه مقدار آن هم باید ثروت آیندگان باشد.

رییس جدید صندوق توسعه ملی عنوان داشت: دومین موضوع این است که برخی از صندوق‌های جهان از نظر منابع ورودی کالایی هستند و منابعشان از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی تأمین می‌شورد. برخی دیگر کالایی هستند، اما منابعشان از کالاهایی غیر از نفت و گاز  یعنی کالاهایی مانند مس، الماس و مواردی از این دست منابع خود را تأمین می‌کنند. بعضی از صندوق‌ها هم غیر کالایی هستند. یعنی مازاد تجاری و مازاد بودجه کشور را وارد صندوق می‌کنند. کشورهایی مانند چین و سنگاپور صندوق‌هایی غیر کالایی دارند.

غضنفری ادامه داد: این تقسیم بندی به ما این ایده را می‌دهد که ممکن است بتوانیم بر اساس فرصت‌هایی که وجود دارد منابع ورودی صندوق را متنوع کنیم.

وی اظهار داشت: ارزش دارایی ۸۰ صندوقی که در جهان وجود دارد ۸ هزار میلیارد دلار است. ۶۰ درصد این داریی متعلق به صندوق هایی است که منبع درآمدیشان فروش نفت است. صندوق‌های غیر نفتی و غیر کالایی‌ها هم ۴۰ درصد این دارایی را به خود اختصاص داده‌اند. موضوع این است که وجود ۴۰ درصد درآمدهای صندوق‌های غیر نفتی در جهان به این معنا است که ما نیز می‌توانیم بخشی از داریی‌های صندوق را از منابع غیر نفتی به دست بیاوریم. بر اساس آمارهای جهانی صندوق توسعه ملی جمهور اسلامی ایران از نظر میزان دارایی در رتبه ۲۳ قرار دارد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false