×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
توفیقات نظام آموزشی از سوی برخی سیاسیون نادیده گرفته می‌شود

اقتصادتهران: وزیر علوم از نادیده گرفتن نقش دانشگاه‌ها در توسعه و حل مشکلات کشور از سوی برخی از جمله سیاسیون انتقاد کرد و گفت: بارها می‌شنویم که در مجامع مختلف صحبت می شود که دانشگاه‌های ما نقش شان در عرصه مدیریت جامعه کشور کمرنگ است و وزارتخانه‌های متولی علم و آموزش و پژوهش در کشور ما مصرفی هستند در نتیجه نقش دانشگاه های ما کمرنگ دیده می‌شود که من این نوع نگاه را بی انصافی و ظلم در حق دانشگاهیان می دانم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مراکز علمی آموزشی کشور که امروز در دانشگاه شریف برگزار شد ضمن تسلیت به تمامی کسانی که در دوره شیوع کرونا ویروس عزیزان خود را از دست داده و جامعه دانشگاهی که به این دلیل داغدار شدند، گفت: متأسفانه ما در این دوران شیوع کرونا شاهد از دست دادن بسیاری از عزیزان خود بودیم که  امیدوارم شهدای سلامت، خانواده دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاهی که داغدار هستند ما را شریک غم خود بدانند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: همه ما می دانیم که دانشگاه ها بدون حضور دانشجو معنایی ندارد و این دانشجویان هستند که شور و نشاط واقعی را در محیط دانشگاهی وارد می کنند و خدا را شاکریم که واکسیناسیون دانشجویان، اساتید و شهروندان به صورت شبانه روزی انجام می شود و امیدواریم این روش استمرار داشته باشد تا ما بتوانیم با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا شاهد بازگشایی کامل دانشگاه ها و حضور دانشجویان در این مراکز باشیم.

دکتر زلفی گل تصریح کرد: اساتید و معلمان ما نیز باید بدانند که در سر کلاس درس آن ها آینده سازان این کشور می نشینند بنابراین باید خودشان را برای حضور در جمع بزرگان و آینده سازان آماده کنند و باید آن‌ها را جدی بگیرند و استادی موفق است که نسلی عالم تر و داناتر از خود را تحویل جامعه می دهد و همچنین دانشگاهی موفق است که بتواند نسل‌های موفق تر از نسل قبلی را تحویل کشور دهد.

وزیر علوم، سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی شریف را تبریک گفت و افزود: دانشگاه صنعتی شریف از دانشگاه‌های کشور محسوب می شود که همچون خورشیدی در سپهر علم و اندیشه جهان می درخشد و همه دانش آموزان آرزو می کنند که در سر کلاس اساتید این دانشگاه بنشینند چرا که آن‌ها سرآمد علمی، صنعتی، پژوهشی و آموزشی محسوب می‌شوند و امیدواریم ما نیز بتوانیم بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری در تمامی دانشگاه‌ها و از جمله دانشگاه شریف فراگیر کنیم.

وی از نادیده گرفتن نقش دانشگاه ها در توسعه و حل مشکلات کشور از سوی برخی از جمله سیاسیون انتقاد کرد و گفت: بارها می شنویم که در مجامع مختلف صحبت می شود که دانشگاه های ما نقش شان در عرصه مدیریت جامعه کشور کمرنگ است و وزارتخانه های متولی علم و آموزش و پژوهش در کشور ما مصرفی هستند در نتیجه نقش دانشگاه های ما کمرنگ دیده می شود که من این نوع نگاه را بی انصافی و ظلم در حق دانشگاهیان می دانم.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: تمامی مدیران ما کسانی هستند که مجوز حضور و فعالیت‌های در عرصه های مختلف را از دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به دست آورده اند و تمامی توفیقاتی که امروز در عرصه های مختلف علمی، آموزشی، نظامی، تأسیساتی، نانو، بایو و… به دست آوریم محصول دستاوردهای دانشگاهیان و دانش آموختگان ما است.

دکتر زلفی گل همچنین به نقش مدیریتی دانش آموختگان دانشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه توفیقات نظام ما از سوی برخی از جمله سیاسیون نادیده گرفته می شود و رونق و موفقیت دانشگاه‌ها در عرصه بین المللی، داخلی و حتی توفیقات مختلف کشور مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی بهترین سرمایه گذاری در کشور را سرمایه گذاری در عرصه آموزش، علم، پژوهش و فناوری دانست و گفت: به ازای هر ریالی که برای این عرصه هزینه شود چندصد تومان در آینده برداشت خواهیم کرد و اگر در عرصه علم و دانش سرمایه گذاری کنیم مطمئنا به پیشرفت توسعه منجر خواهد شد. بنابراین باید نوع نگاه به دانشگاه ها را تغییر بدهیم و نقش این مراکز را در عرصه های مختلف مدیریتی کشور جدی تلقی کنیم.

به گفته وزیر علوم اگر امروز رهبر ما به پیشرفت ایران در عرصه علمی و رتبه اول در منطقه می بالند این پیشرفت محصول تلاش اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان ما است. به همین جهت باید به راهبردها و سیستم های جدید در این عرصه دانشگاهی توجه داشته باشیم و ما لازم داریم که ضمن حفظ دستاوردهای گذشته دانشگاه‌ها، تحقیقات و پژوهش را به فناوری تبدیل کرده و در عرصه حل مشکلات جامعه گام برداریم و تغییر نگاه در عرصه دانشگاهی و علمی باید هم در اشل فردی اتفاق بیفتد و هم در اشل جمعی.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false