×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
ارقام کشت بهاره سیب‌زمینی برخی استان‌ها اصلاح شود

اقتصادتهران: مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، محصول سیب‌زمینی خرید حمایتی برخی استان‌های کشور را بی‌کیفیت دانست و از معاونت زراعت و معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی اصلاح ارقام کشت بهاره سیب‌زمینی را خواستار شد.

به گزارش اقتصادتهران از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «سیدمحمد موسوی» با تاکید بر جایگزینی ارقام سیب‌زمینی کشت بهاره در برخی استان‌ها از جمله استان گلستان افزود: یکی از مشکلات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان مذکور استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام پایین است که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف‌کنندگان و دولت به دلیل خرید حمایتی و توافقی صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: خریدهای تضمینی و توافقی به‌دلیل قدرت ماندگاری پایین این رقم و فسادپذیری سریع آن مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: با بررسی همه‌جانبه روی ارقام مختلف سیب زمینی باید ارقام مناسب را به‌سرعت جایگزین رقم موجود کرد تا کشاورزان به سمت کشت ارقام با ماندگاری بالا و کیفیت مطلوب پیش روند.

موسوی با بیان اینکه این پیشنهاد و درخواست مربوط به اکنون نیست، تصریح‌کرد: این درخواست دست‌کم مربوط به ۱۲ سال پیش است و تاکید کردم که باید به طور حتم الگوی کشت بهاره سیب زمینی استان گلستان به سمت ارقام ماندگار با ماده خشک بالا و درصد آب کمتر پیش رود، درغیر این صورت استمرار این روش همانگونه که امسال نیز شاهد این موضوع هستیم، هرساله خسارت زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: یکی از درخواست‌های سازمان از حوزه‌های پژوهشی، اجرایی و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی جایگزینی ارقام جدید سیب زمینی کشت بهاره استان گلستان است.

موسوی ادامه‌داد: انتظار می‌رود مدیران در معاونت‌های سازمان تحقیقات و ترویج و زراعت وزارت جهادکشاورزی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان این مهم را در اولویت ویژه قرار دهند تا با راهکار جدید کشاورزان را همراهی کرده و رقم مطلوب، بادوام و با توجیه فنی و اقتصادی بالاتر را جایگزین رقم فعلی کنیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false