×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
تسویه ۴۱ هزار میلیارد تومان بدهی‌ دولت به تأمین اجتماعی در سال ۹۹

اقتصادتهران: در راستای وصول مطالبات از دولت، از محل تمهیدات پیش بینی شده براساس احکام قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور در مجموع ۴۱ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی تسویه شده است.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در راستای وصول مطالبات سازمان از دولت، بر اساس بند “و” تبصره (۲) اخذ سهام شرکت های پالایش نفت امام خمینی شازند ۹ درصد، دخانیات ایران ۱۵ درصد، هپکو ۵۲ درصد و پتروشیمی دماوند ۱۹ درصد جمعاً به ارزش ۳۵ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان ، بند”و” تبصره (۵) بدهی‌های بانکی، مالیاتی و خزانه داری کل کشور در خصوص شرکت تجهیزات سنگین – هپکو به مبلغ یک هزار و ۵۶ میلیارد تومان و شرکت سرمایه‌گذاری خانه سازی ایران به مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان تهاتر شد، همچنین طبق بند “ح” تبصره (۵) مبلغ چهار هزار و ۴۰۳ میلیارد تومان به منظور اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در قالب اسناد خزانه اسلامی به سازمان اختصاص یافت.

طرح خروج از بنگاه‌داری

به منظور اصلاح و بهینه سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری سازمان، پیش نویس طرح خروج از بنگاه‌داری توسط سازمان تهیه و نسبت به اخذ مصوبه هیأت مدیره اقدام شد که این طرح در مرحله اخذ مصوبه از هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی است.

ساماندهی و پایش املاک سازمان

در این زمینه اقداماتی مانند نظارت بر عملکرد موسسه املاک و مستغلات و پروژه‌های شرکت‌های تابعه، پیگیری مصوبات کمیته سرمایه‌گذاری پروژه‌های اقتصادی، پیگیری، تعیین تکلیف، تهاتر و پایان کار املاک و تعیین تکلیف وضعیت پروژه‌های؛ ائل گلی، یاسوج و چهاردانگه انجام شده است.

همچنین گزارش های کارشناسی در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها، ارزیابی مالی و اقتصادی و ارائه راهکارهای پیشنهادی تهیه شده است که عبارتند از طراحی مکانیزم پیگیری مصوبات هیأت مدیره پیرامون حوزه املاک و مستغلات، بررسی عملکرد شرکتهای چند رشته‌ای و ترسیم چشم انداز صنعت مربوطه، بررسی عملکرد شرکتهای زیرمجموعه شرکت ذوب آهن اصفهان، بررسی عملکرد شرکت سیمان تأمین و ارائه چشم انداز آتی صنعت، پیش بینی منابع و مصارف سازمان طی ۱۰ سال آینده، انتخاب حوزه‌های سرمایه‌گذاری، صنایع استراتژیک و پیشرو در راستای راهبردهای مصوب سرمایه‌گذاری سازمان، بررسی ریسک و بازدهی پرتفوی سرمایه‌گذاری و بررسی بازار املاک و مسکن در ۵ سال آینده و ارائه استراتژی سازمان در این حوزه.

ارزیابی شرکت ها و موسسات تابعه

ایجاد ساختار نظام ارزیابی شرکت ها و موسسات تابعه سازمان تامین اجتماعی از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه نظارت و ارزیابی شرکت ها و موسسات تابعه است. در این بخش، انتشار کارنامه ارزیابی برای ۹ و ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹، برای اولین بار در سازمان تامین اجتماعی در سطح شرکت ها و موسسات تابعه مستقیم انجام شد.

در این خصوص با توجه به ترکیب بسیار متنوع شرکت ها و موسسات تابعه سازمان در حوزه فعالیت و عملیات تکلیفی و غیر تکلیفی، ابتدا مدل مفهومی و اجرایی استقرار نظام و سامانه ارزیابی عملکرد شرکت‌ها و موسسات تابعه تدوین و سپس شاخص‌های ارزیابی اختصاصی هر شرکت با تعامل و مشارکت شرکت‌ها و موسسات تابعه جمع آوری شد. در مرحله بعد محاسبه وزن و اهمیت شاخص‌های ارزیابی و نهایی کردن آن انجام و در ادامه نسبت به طراحی و ایجاد کارنامه ارزیابی و گزارش‌های خروجی اقدام شد.

ساخت نرم افزار ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه تامین اجتماعی با استفاده از ظرفیت موجود در معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان و بدون انجام هزینه‌های برون سپاری و در حداقل زمان ممکن به عنوان یک تجربه موفق در این زمینه اشاره کرد.

ساخت نرم افزار مدیریتی تحت وب در حوزه شرکت ها و موسسات تابعه از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه نظارت و ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان تامین اجتماعی است. با استفاده از ظرفیت داخلی معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان و ایجاد دسترسی برای ارکان تصمیم گیر سازمان و مدیران شرکت‌ها و موسسات تابعه نرم افزار مذکور ساخته و برای اولین بار اجرایی شد که مورد استقبال ارکان سازمان واقع شد.

جمع آوری اطلاعات ۹۵ شرکت تابعه سازمان و هلدینگ‌های تابعه، ارائه دسترسی برخط به سیستم امور شرکت‌ها به هلدینگ‌های تابعه و شرکت‌ها و موسسات مستقل، ‏ارتقاء، اصلاح و توسعه بیش از ۱۵۰ مورد در سیستم امور شرکت‌ها و برگزاری چندین جلسه آموزشی در خصوص آموزش سیستم‌های مکانیزه معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری از مهمترین فعالیت‌های انجام شده این برنامه است به نحوی که کارنامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه نیز در سیستم مذکور برای ارکان سازمان تامین اجتماعی قابل مشاهده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false