×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
یارانه مراکز بهزیستی و حق‌پرستاری ضایعه‌نخاعی افزایش می‌یابد

اقتصادتهران: رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش یارانه مراکز بهزیستی و همچنین حق‌ پرستاری افراد دارای ضایعه‌نخاعی شدید و خیلی‌شدید وابسته به بستر خبر داد و گفت: از این هفته به ازای هر فرد نگهداری‌شده در مرکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان، معلولان و روان مزمن، دو میلیون تومان پرداخت می‌شود.

به گزارش ایرنا، وحید قبادی دانا روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت چهل و یکمین سالروز تاسیس سازمان بهزیستی کشور افزود: سه سال پیش، مبلغ یارانه مراکز به صورت دستی بالغ ۶۴۰ هزار تومان در ماه بود که گاهی دچار تاخیر می‌شد اما این مبلغ در سال ۹۷ به ۷۷۰ هزار تومان و از این هفته به دو میلیون تومان می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: این مبلغ به ازای هر فرد مجهول الهویه در مراکز بهزیستی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود که در کیفیت زندگی تاثیر گذار خواهد بود. در سال ۹۷، ۳۹ هزار نفر این یارانه را دریافت می کردند که امسال این تعداد به ۴۷ هزار نفر افزایش یافته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه خانواده محوری یکی از سیاست های اصلی بهزیستی است، افزود: افراد دارای معلولیت باید حمایت شده و خانواده توانمند شود. بنابراین یارانه مراکز روزانه توانبخشی نیز که در سال ۹۷، ۱۲۲ هزار تومان بود، امسال به یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافته و ۱۷۷ درصد رشد داشته است.

قبادی‌دانا با اشاره به افراد دارای ضایعه‌نخاعی شدید و خیلی شدید وابسته به بستر نیز گفت: هر سال بر اثر تروما و تصادف جاده ای حدود دو هزار نفر به این افراد اضافه می شود. در سال ۹۷، ۲۰ هزار نفر از این افراد را تحت پوشش حق پرستاری در منزل داشتیم که مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شد و در سال ۹۹ به ۶۱۰ هزار تومان یافت و از این هفته به یک میلیون تومان افزایش می‌یابد.  به عنوان سرانه لوازم بهداشتی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان نیز روی کارت بانکی آنها شارژ خواهد شد.

وی تصریح کرد: از حیث تعداد نیز از ۲۰ هزار نفر در سال ۹۷، امروز ۲۷ هزار معلول ضایعه نخاعی و ۵۵ هزار معلول وابسته به بستر هستند. افزایش حق‌پرستاری تاکید بر محوریت خانواده است تا تعداد افراد دارای معلولیتی در خانه نگهداری می‌شوند، افزایش یابد.

قبادی‌دانا گفت: تعداد افراد دارای معلولیت نگهداری‌شده در مراکز ۵۱ هزار نفر است اما آمار تعداد افراد معلولیت در خانواده‌ها، ۵۵ هزار نفر هستند و از آمار ساکنان در مراکز پیشی گرفته اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از گروه هایی که بهزیستی افتخار خدمات رسانی به آنها را دارد، فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست است. اکنون ۲۷ هزار فرزند تحت پوشش بهزیستی قرار دارد و در سال‌های اخیر بیش از ۱۰ هزار فرزند بی‌سرپرست به فرزندخواندگی سپرده شده‌اند.

قبادی‌دانا با یادآوری اینکه سامانه فرزندخواندگی سال گذشته افتتاح شد، افزود: ترجیح ما برای فرزندانی که امکان فرزندخواندگی ندارند، این است که آنها در خانواده‌های جایگزین و امین موقت نگهداری شوند که ۱۷ هزار کودک این شرایط را دارند.

وی درباره مراکز شبه‌خانواده نیز گفت: حدود ۶۰۰ مرکز شبه خانواده داریم که به‌ طورمیانگین در آنها ۱۰ تا ۱۵ فرزند نگهداری می‌شوند که بهزیستی به آنها یارانه می‌دهد. در سال ۹۷ به ازای هر فرزند مبلغ ۴۲۰ هزار تومان پرداخت می شد که در سال ۱۴۰۰ این مبلغ به یک میلیون تومان برای فرزندان کمتر از ۱۲ سال و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای فرزندان بالای ۱۲ سال و برای کودکان دارای معلولیت نیز این مبلغ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false