×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
ابلاغ پیش‌نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه‌های مستندنگاری آثار تاریخی

اقتصادتهران: معاون میراث‌فرهنگی از تهیه و ابلاغ پیش‌نویس دستورالعمل ناظر بر روش‌ها و شیوه‌های مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی خبر داد.

به گزارش مهر، محمدحسن طالبیان گفت: مستندنگاری آثار تاریخی نخستین گام برای حفاظت محسوب می‌شود و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات انجام شده در هر بنای تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق، به‌ندرت امکان‌پذیر است. اگرچه در بیشتر موارد، روش‌های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می‌تواند به‌عنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش‌های متعدد مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور ارزشمند خواهد بود.

طالبیان تصریح کرد: به این منظور، دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با توجه به نیاز شناسایی شده و بهره‌گیری از نظر کارشناسان برجسته اقدام به تهیه دستورالعمل ناظر بر روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخ کرده است، همچنین یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه‌ای بناها و محوطه‌های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ شد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور بیان کرد: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را به صورت کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی ارسال کنند تا پس از پایان زمان اعلام شده به صورت گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه‌های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.

او افزود: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه وجود نداشت و زمانی‌که نهادی می‌خواست قرارداد ببندد، دقیقاً نمی‌دانست باید چه موضوعاتی در آن ذکر شود.

طالبیان تصریح کرد: مستندنگاری باید در تمام فعالیت‌های حوزه میراث‌فرهنگی انجام شود، در این دستورالعمل اولین کاری که انجام دادیم این است که چگونه قبل از شروع هر کاری، مستندنگاری انجام شود.

این دستورالعمل بعد از اجرای آزمایشی آن و جمع‌آوری نقطه نظرات کارشناسان، از سوی نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false