×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ مرداد - ۱۴۰۱  
true
true
موسیقی؛ دارویی برای تلطیف ذهن در برابر کرونا

اقتصادتهران: این روزها که روزهای پرنگرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا را می‌گذارنیم؛ شنیدن موسیقی راه موثری برای تلطیف شرایط ذهنی خود و اطرافیان خواهد بود.

به گزارش اقتصادتهران، نقش انکار نشدنی موسیقی در تحت تاثیر قرار دادن احساسات ما بر کسی پوشیده نیست. امواج موسیقی به دلیل  برخورداری از بار هیجانی و عاطفی، تأثیرات عمیقی بر روحیه و عواطف انسانی دارد. از موسیقی می‌توان به‌ عنوان یک ابزار قدرتمند برای دور کردن استرس استفاده کرد. گوش کردن به موسیقی ممکن است آرامش زیادی به ذهن و بدن ما بدهد، مخصوصاً یک قطعه موسیقی  ملایم تأثیرات مفیدی روی عملکردهای فیزیولوژیک خواهد داشت. ضربان قلب را کاهش می‌دهد، فشارخون را پایین می‌آورد و ترشح هورمون‌های استرس‌زا را کم می‌کند. موسیقی باعث می‌شود بعضی احساسات سرکوب‌شدۀ خود را کشف کنیم و مانع پرسه زدن ذهن در حوالی کوچه وسواس و اضطراب می‌شود.

موسیقی؛ همراهی برای تمام فصول

بر اساس یکی از اصول علم زیبایی شناسی، مفهوم زیبایی در زمان ها و مکان های مختلف متغیر خواهد بود. پس تاثیر موسیقی هم در شرایط یکسان نه چندان خوشایند فعلی بر روی هر فرد میتواند متفاوت باشد. پس اشتباه ترین کار در این زمان این است که از یک سبک موسیقی بعنوان یک نسخه عمومی برای همگان استفاده کرد.

از آنجا که یک قطعه موسیقی بر روی هر فردی تأثیر متفاوتی بر جای می‌گذارد فقط خود فرد می‌تواند تشخیص دهد چه موسیقی‌ای دوست دارد و در حالات روحی مختلف چه آهنگی برایش مناسب‌تر است. هیچ بعید نیست آرامشی که یک شنونده از شنیدن تکنوازی ویلنسل هنرمندی مانند ژاکلین دوپره در کنسرتو ویلنسل الگار به دست می آورد را شخص دیگری در شنیدن سونات مهتاب بتهوون و قطعه لبه تاریکی اریک کلاپتون به دست آورد.

هر موسیقی زیبایی مناسب این شرایط نیست

اما در تمام این موارد مشخص و ثابت است که در چنین شرایطی دوری از آثار موسیقی با بار اعتراضی و مفهومی خشن کار درستی می‌تواند باشد. بعضی موسیقی‌ها باعث هماهنگی و همسویی ذهن و بدن می‌شوند و درنتیجه کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند.

 البته به جرات می‌توان گفت هنگامی‌که به بررسی نقش موسیقی در کاهش استرس می‌پردازیم منظورمان از موسیقی خوب نوعی از موسیقی است که بتواند در کاهش استرس به فرد کمک کند و در این مقاله به هیچ عنوان قصد ارزش‌گذاری روی سبک های موسیقی نداریم.

موسیقی مناسب، هیجان، غم و اندوه مزمن را کاهش می‌دهد، افسردگی را درمان می‌کند و اعتماد به‌ نفس افراد را بالا می‌برد. با نیم نگاهی به تصاویر منتشر شده در فضای مجازی در خواهیم یافت که پرستاران با شنیدن موسیقی  کمتر احساس خستگی کرده و باروحیۀ بهتری در محل کار خود به انجام وظیفه خطیر خود مشغول هستند.

 و در شرایط فعلی که در جامعه ما موجی از استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا به راه افتاده و بسیاری از ما بالاجبار در خانه ماندن را برگزیده ایم انواع موسیقی کلاسیک به ویژه مربوط به دوران رمانتیک و باروک از سویی و شنیدن آثار موسیقی کلاسیک سبک و ملودی محور مانند آلبوم های ریچارد کلایدرمن، آندره ریو از سوی دیگر و تکنوازی های هنرمندان ایرانی مانند مسعود شعاری و حسین علیزاده و بسیاری دیگر می‌تواند در دور کردن ذهن ما از انواع و اقسام تشویش ها یاری کند.

بی گدار به آب نزنیم

در چنین شرایطی اگر شنونده حرفه ای موسیقی و آشنا به زیبایی شناسی سبک های مختلف موسیقی و ساختار آثار نیستید شنیدن آثار هوی متال آثاری که دارای پیچیدگی‌های تخصصی هستند به هیچ روی پیشنهاد نمی‌شود.   اگر تأثیر موسیقی را بر ذهن و روان خود جدی نگیرید و ذهن خود را به هر چه که در بازار ارائه می‌شود یا از رسانه ها پخش می‌شود، بسپارید باید به شما گفت گوش ندادن به موسیقی به‌مراتب بهتر از گوش دادن به موسیقی نامناسب است.

 زیرا بعضی موسیقی‌ها بسیار غمگین و پر از کلمات تلقینی منفی هستند و با گوش دادن به آن‌ها احساس یاس و بدبختی بر شنونده غالب می‌شود. گوش دادن به چنین اشعار و آهنگ‌هایی به‌مرورزمان فرد را به وادی افسردگی می‌کشاند.  حتی بعضی از موسیقی‌ها ظاهراً شاد هستند؛ درحالی‌که درون خود بار منفی و اشعار محزون کننده دارند.

ریتم، ملودی و سروتونین

پژوهش‌های دانشگاهی نشان‌داده‌است ریتم و ملودی ‌موسیقی‌کلاسیک سطح سروتونین تولیدی در مغز را افزایش می‌دهد. ریتم موسیقی، ضربان های طبیعی بدن مانند ضربان‌ قلب یا امواج آلفای مغز را نیز تحریک می‌نماید. ملودی موسیقی یا تعداد اصواتی که به‌دنبال یکدیگر اجرا شده‌اند نیز به مثابه جرقه‌های شتاب‌دهنده در مغز عمل می‌کند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches