×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
۳۱ تیر آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که از اول تیر تا روز پنجشنبه ۳.۳میلیون فقره اظهارنامه مالیاتی دریافت شده، گفت: ۳۱ تیر آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات عملکرد سال ۹۱ است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته گفت: مودیان مالیاتی که اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نکرده اند فقط تا ۳۱ تیر ماه براساس قانون مهلت دارند که اظهارنامه های خود را به ادارات مالیاتی کشور ارائه کنند.

عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: گرچه ۴روز به مهلت ارائه قانونی اظهارنامه مانده اشت، اما هنوز بیش از یک و نیم میلیون مودی مالیاتی برای ارائه کارنامه‌های مالیاتی خود مراجعه نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: به همین علت با توجه به نزدیکی روزهای پایانی مهلت قانونی در نظر گرفته شده یعنی ۳۱ تیرماه از مودیان مالیاتی باقی مانده می‌خواهم که هر چه سریعتر اظهارنامه مالیاتی خود را به ادارات مالیاتی ارسال کنند.

عسکری عنوان کرد: تا امروز حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مودی اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کرده اند که گرچه روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار اظهارنامه مالیاتی به ادارات مالیاتی کشور ارائه شده است به همین منظور یک و نیم میلیون مودی که هنوز اظهارنامه های خود را ارائه نکرده‌اند، باید هرچه سریعتر با توجه به روزهای پایانی مهلت مقرر با در نظر گرفتن تعطیلی روز جمعه به ادارات مالیاتی تحویل دهند که این یعنی روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار مودی مالیاتی باید اظهار نامه های مالیاتی خود را تحویل دهند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این که براساس قانون، اجازه تمدید آخرین مهلت به مودیان مالیاتی داده نشده است، تصریح کرد: طبق قانون فقط همان طور که گفته شد مودیان مالیاتی تا ۳۱ تیرماه می توانند مالیات برعملکرد خود را به ادارات مالیاتی کشور ارائه کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار مودی مالیاتی دارای امضای الکترونیکی هستند که این کار باعث سرعت بخشیدن به روند ارائه الکترونیکی اظهارنامه های مالیاتی شده است.

عسکری ادامه داد: بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار اظهارنامه باقی مانده دارای امضای الکترونیکی نبوده و ما بر این اساس به مشاغل و سایر مودیانی که اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی ارسال کرده‌اند، اجازه داده شده که تا پایان مرداد ماه به صورت دستی و یا از طریق ادارات پست مدارک خود را به منظور تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی به ادارات مالیاتی سراسر کشور ارائه کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: بر این اساس امیدواریم مودیان مالیاتی طبق ماده ۱۵۸ قانون مالیات اصل ارائه خوداظهاری مالیاتی را به موقع اجرا و رعایت کنند، تا مشمول جریمه نشوند.

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد جریمه های مالیاتی گفت: در قانون قید شده که اگر مودیان مالیاتی به موقع اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل ندهند، بعضی از جریمه‌ها برای آن‌ها اجرا می شود که به هیچ عنوان قابل بخشش نیست.

وی تصریح کرد: اما برای کسانی که اظهارنامه های خود را به موقع ارائه دهند، معافیت‌های مالیاتی قید شده در قانون برای آن ها اعمال می شود به طوری که اگر به صورت الکترونیکی تا قبل از پایان تیرماه اقدام به ارائه اظهارنامه مالیاتی کنند، ۴۰ درصد مالیات ها به صورت نقد و ۶۰ درصد بقیه آن در اقساط شش ماهه از آن‌ها اخذ می شود، اما برای آن‌هایی که اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت کاغذی ارائه دهند، ۱۰۰درصد مالیات از آن ها اخذ می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سال گذشته این سازمان با اصناف به توافق رسید که تا ۳۰ تیر۹۱ اظهارنامه های مالیاتی ۲۶۱ هزار نفر مربوط به بند الف و ب گرفته شود که این کار هم انجام شد.

عسکری ادامه داد: براساس آمار تعداد مودیان مالیاتی مربوط به اصناف بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده اند که حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آن ها تا قبل از تیر ماه برای دریافت شماره اقتصادی ثبت نام کرده اند و فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آن ها هنوز ثبت نام نکرده‌اند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این که شماره اقتصادی اهمیت ویژه‌ای برای تعیین مودیان مالیاتی و دریافت اظهارنامه مالیاتی آن ها دارد، گفت: تاکنون فقط اشخاص حقوقی اقدام به دریافت شماره اقتصادی کرده‌اند و اشخاص حقیقی و مشاغل، شماره اقتصادی نداشته‌اند، ضمن آن که تشکل های قانونی هم مانند وزارتخانه ها، مراکز آموزشی و بیمارستان ها هم باید اقدام به دریافت شماره اقتصادی کنند.

عسکری عنوان کرد: بر این اساس همه مودیان حقیقی و حقوقی باید تا پایان امسال شماره اقتصادی خود را دریافت کنند و به همین منظور این مودیان باید مرحله اول و دوم ثبت نام خود را هر چه سریعتر تکمیل کنند.

وی افزود: ریشه شماره اقتصادی برای اشخاص حقوقی شماره ثبت شرکت ها است و برای اشخاص حقیقی فقط کد ملی را شامل می‌شود، ضمن آن که تشکل ها هم باید برای دریافت شماره اقتصادی حتما به ثبت شرکت ها مراجعه و شناسه ملی بگیرند.

عسکری با تاکید براین نکته که در حال حاضر سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه عمومی و جاری به ترتیب ۳۳ و ۴۴ درصد است، یادآور شد: براین اساس طبق آمارهای موجود سهم درآمدهای مالیاتی از مجموع تولید ناخالص ملی کشور حدود ۶٫۷ درصد است، در بسیاری از کشورها سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه عمومی آن ها بیش از ۶۰ درصد است، به همین علت ما در رابطه با سهم درآمدهای مالیاتی در اقتصاد کشور از کشورهای حوزه داخل بیش از ۳ برابر و کشورهای در حال توسعه ۲ برابر عقب تر هستیم، البته در سال های اخیر اقدامات مناسبی برای افزایش سهم درآمد مالیاتی در بودجه کشور به مرحله اجرا گذاشته شده است که یکی از آن ها اجرای طرح جامع مالیاتی است.

وی در رابطه با روند اجرای طرح جامع مالیاتی متذکر شد: نرم افزار این طرح در دو سه سال گذشته با کمک پیمانکار فرانسوی تولید و آزمایش شده و در حال حاضر ۱٫۵ ماه از اجرای آزمایشی آن در تهران می‌گذرد.

عسکری ادامه داد: هفته آینده طرح آزمایشی این طرح در سه استان تهران، اصفهان و قم با حضور رئیس جمهور به مرحله اجرا گذاشته می شود که بعد از اجرای موفقیت آمیز طرح جامع مالیاتی در این سه استان این طرح به طور کامل در کشور عملی می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه درباره آخرین وضعیت مذاکرات این سازمان با اصناف گفت: ما امسال سه دوره مذاکره با اصناف را انجام دادیم، اما هنوز به توافق با آن ها نرسیدیم سال گذشته فقط یک دور مذاکره با اصناف انجام و به توافق رسیدیم.

وی عنوان کرد: البته ما با پزشکان، مهندسان و اتحادیه املاک مذاکراتی را انجام و به توافق رسیده‌ایم، اما با سایر اصناف اگر چه مذاکره انجام شده، ولی هنوز به توافق نرسیده‌ایم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: موضوع عدم توافق ما با اصناف به هیچ عنوان مربوط به اظهارنامه های مالیاتی نبوده، بلکه در رابطه با نامه مالیاتی بود، یعنی آن که از مودیان مالیاتی خواسته شده که اطلاعات یک سال مالیاتی خود را در اظهارنامه های مالیاتی قید کنند که براین اساس اگر مشاغل جز بند الف هستند باید ترازنامه خود را قید کنند، اگر جزء بند ج باشند، باید خلاصه ترازنامه حتما در آن قید شود و اگر جزء بند ب محسوب می‌شوند، باید علاوه بر ترازنامه سایر موارد مورد نیاز را هم قید کنند، ضمن آن که اگر مودیان مالیاتی بدهی بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان داشته باشند، باید بدهی خود را هر چه سریعتر بپردازند.

رئیس سازمان مالیاتی ادامه داد: سال گذشته ما براین اساس توافقاتی را برای اصناف انجام دادیم و قید کردیم که اگر صنفی از توافق حاصل شده خارج شود، ما باید برگه توافق برای آن ها صادر کنیم و مودی مربوطه باید این برگه را به طور مشخص دریافت کند، ضمن آن که براساس توافق انجام شده در سال گذشته مودیان مالیاتی می توانند اعتراض خود را از طریق برگه های دریافت شده از سازمان امور مالیاتی اعلام و آن ها را به سازمان امور مالیاتی برای بررسی ارائه دهند.

عسکری تصریح کرد: ما هم چنان منتظر توافق اصناف با سازمان امور مالیاتی هستیم، براساس تبصره ۴ ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی می تواند با اتحادیه ها مذاکرات را انجام و توافقات لازم را به مرحله اجرا بگذارد، ضمن آن که بر این اساس طبق ماده ۱۵۸ در رابطه با موضوع خود اظهاری مالیاتی امسال سازمان امور مالیاتی فرم هایی را بین مشاغل توزیعی و تولیدی براساس نوع فعالیت آن ها توزیع کرده است که امیدواریم این روند روبه رشد باشد و سایر اصناف هم انعطاف بیشتری را در این رابطه نشان دهند، تا توافق نهایی براساس قانون با اصناف تهیه شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این که مالیات به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت ها محسوب می‌شود، اظهار داشت: در برخی از کشورها همانند کشور ما که دارای منابع طبیعی هستند، بخشی از درآمد آن ها از محل منابع طبیعی و بخشی دیگر از محل مالیات تامین می شود، اما در کشورهای توسعه یافته بخش عمده درآمد دولت‌ها از محل مالیات تامین می شود.

عسکری تصریح کرد: همان طور که می دانید در همه کشورها نظام مالیاتی چند وجهی است که این موضوع در کشور ما هم وجود دارد، براین اساس ما در نظام مالیاتی خودمان دارای دادستان مالیاتی، هیئت عالی مالیاتی، شورای عالی مالیاتی و در واقع به نوعی دارای قوه قضاییه در این بخش هستیم که به مسائل مالیاتی کشور از جمله تخلفات مالیاتی رسیدگی می کند.

وی در رابطه با ظرفیت های نظام مالیاتی کشور گفت: نظام مالیاتی کشور ما از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است، همان طور که گفته شد نظام اقتصادی همه دولت ها چند وجهی است و در کشور ما نیز این موضوع در سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات وجود دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: همان طور که می دانید بخش عمده فعالیت های کشاورزی در اقتصاد ما معاف از مالیات هستند که حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد فعالیت های این بخش را شامل می شود اما سهم عمده درآمدهای مالیاتی مربوط به بخش صنعت با رقمی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است که این سهم در برخی از کشورها بالای ۵۰ درصد را شامل می شود.

عسکری عنوان کرد: سهم بخش خدمات از نظر تامین منابع مالیاتی نسبت به دو بخش کشاورزی و صنعت بسیار ناچیز است در اقتصاد ما نزدیک به ۷۰ درصد از مالیات ها از بخش تولید ۹ درصد از حقوق، یک و نیم درصد از ارث و مابقی آن از محل سایر بخش ها تامین می شود.

عسکری با بیان این که سهم بخش خدمات بین ۵ تا ۶ درصد است تاکید کرد: از مجموع درآمد مالیاتی کشور حدود ۱۳ درصد آن مالیات بر ارزش افزوده است که نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور و در نهایت افزایش درآمد کشور دارد.

وی در رابطه با الکترونیکی شدن نظام مالیاتی کشور گفت: در همه نظام های اقتصادی مالیات و همه خدماتی که به مردم ارائه می‌شود، کاملا الکترونیکی است، ما در این رابطه از سایر کشورها عقب تر هستیم، اما طی سال های اخیر توجه ویژه ای از سوی دولت و مجلس به این موضوع شده به طوری که با اجرای طرح نظام الکترونیکی در یکی دو سال اخیر اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود که در این رابطه سختی ها و مقاومت هایی وجود داشته است.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches