×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳  
true
true
۱۰ میلیارد دلارسرمایه گذاری خارجی در ۷سال

وزیر اقتصاد عنوان کرد: سرمایه گذاری خارجی در ایران ۱۴۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار دنیای صنعت، در مراسم رونمایی از گزارش سازمان ملل متحد از سرمایه‌گذاری خارجی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور عنوان کرد: تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی از سال ۵۷ تا ۸۴ حدود ۲۰۰ طرح بوده است که از سال ۸۴ تا بهار ۹۲ تعداد ۶۳۱ طرح سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است. حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ۲۷ سال اول انقلاب پنج میلیارد دلار و در هفت سال گذشته این رقم به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است یعنی در ۷ سال اخیر دو برابر ۲۷ سال ماقبل آن سرمایه‌ خارجی جذب شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه میزان جذب سرمایه گذاری خارجی هنوز با ظرفیت های کشور فاصله زیادی دارد افزود: البته باید درنظر گرفت که اقتصاد جهانی از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون با یک رکود فراگیر مواجه شده و جریان جابه جایی سرمایه گذاری مستقیم خارجی افت شدیدی داشته است.

حسینی خاطر نشان کرد: به رغم این اتفاق جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران حدود ۱۴۳ درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که تحریم ها از سال ۱۳۸۵ به سمت سرمایه گذاری خارجی در ایران بوده است، افزود: نباید جریان ورود سرمایه گذاری خارجی به کشور و تحولات آن را مستقل و منفک از سایر بخش های اقتصادی دانست.

وزیر اقتصاد یادآور شد: اقتصاد ایران در چند سال گذشته وارد اصلاحات بنیادی شده و تغییر و تفسیر نهادی در اقتصاد ایران ایجاد شده است.

وی ضمن اشاره به تصویب و ابلاغ قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: برای عملیاتی کردن این قانون ۵۴ ایین نامه و دستورالعمل تدوین شده است.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود، با توجه به افزایش حجم بازار سرمایه در ایران گفت: در حال حاضر ۷٫۲ میلیون کد معاملاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس وجود دارد که نشان می‌دهد حدود ۱۰ درصد مردم در این بازار حضور دارند.وی ادامه داد: هرچند نوساناتی در برخی از بازارها ایجاد شد و جذابیت هایی را برای سرمایه گذاران فراهم کرد، اما این امر زودگذر بوده و امیدواریم با افزایش شفافیت در اقتصاد این مشکل نیز رفع شود.

وزیر اقتصاد در پایان با اشاره به اهتمام دولت برای اجرای طرح تحول اقتصادی گفت: هرچند اقدام های مناسبی در راستای هدفمندسازی یارانه ها انجام شده است، اما از متوقف شدن مراحل تکمیلی هدفمندسازی یارانه ها احساس نگرانی می کنم.

وی افزود: اگر قانون اجرای سیاستهای اصل ۴۴ و هدفمندی یارانه‌ها با هم تلفیق شوند در سایه تلاش می‌توان دستاوردهای مهمی برای اقتصاد کشور به دست آورد.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches