×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
۸ طرح پتروشیمی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

اقتصادتهران: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در ۹ ماه گذشته ۹ طرح پتروشیمی از سوی رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان سال ۸ طرح دیگر پتروشیمی به بهره‌برداری و ظرفیت این صنعت با اضافه شدن ۲۵ میلیون تن به ۹۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

به گزارش ایسنا، بهزاد محمدی امروز در نشستی خبری اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸، معادل ۳۵ میلیون تن خوراک از جمله گاز طبیعی، اتان و میعانات گازی از صنعت نفت و گاز کشور دریافت شده است که معادل ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام است؛ این عدد در سال ۱۴۰۴ به ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز می‌رسد.

به گفته وی حدود ۳۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی در داخل کشور مصرف می‌شود و ۷۰ درصد آن صادر می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: درآمد ارزی صنعت پتروشیمی با صادرات انجام شده، وضع بسیار مطلوبی را نشان می‌دهد. در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۹عرضه ارز صنعت پتروشیمی به سامانه نیما فراتر از برنامه بوده است.

محمدی با بیان اینکه با استناد به آمارهای بین‌المللی درباره رشد تقاضای محصولات پتروشیمی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد رشد تقاضا در بخش محصولات پتروشیمی بین ۴ تا ۵ درصد است، این درحالی است که رشد تقاضا در بخش نفت و فرآورده‌های نفتی در دنیا کمتر از یک درصد است. این موضوع مسئولیت ما را در توجه به این صنعت کلیدی دوچندان می‌کند.

وی با بیان این‌که صنعت پتروشیمی به عنوان صنعت اول کشور روز به روز جایگاه خودش را در اقتصاد ملی مستحکم‌تر می‌کند و دستاوردهای ارزشمند این صنعت حاکی از کم اثر بودن تحریم‌های ظالمانه‌ای است که علیه شرکت‌ها و مدیران این صنعت اعمال شده است، گفت: آمارها نشان می‌دهد که رشد تقاضا در بخش نفت و فرآورده‌های نفتی در دنیا کمتر از یک درصد بوده اما رشد تقاضا در بخش محصولات پتروشیمی بین چهار تا پنج درصد است و این موضوع مسئولیت ما را در بخش‌های کلیدی دو چندان می‌کند.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی ادامه داد: منابع غنی و در دسترس نفت و گاز به عنوان خوراک نیاز متنوع صنایع داخلی و بازارهای جذاب بین‌المللی ایجاب می‌کند که توسعه صنعت پتروشیمی همواره یکی از محورهای اصلی توسعه کشور باشد.

محمدی با اشاره به وضعیت صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۸ گفت: ۳۵ میلیون تن خوراک شامل گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی، نفتا، نفت سفید از صنعت نفت و گاز کشور دریافت شده که معادل ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز است.

به گفته مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی این عدد در سال ۱۴۰۴ به دو میلیون معادل بشکه نفت خام در روز و تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در دست اجرا به معادل دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر این‌که تعداد مجتمع‌های تولیدی در سال ۱۳۹۸ معادل ۵۶ مجتمع و در حال حاضر ۶۴ مجتمع است که امیدواریم تا پایان سال با طرح‌های جدیدی که وارد مدار می‌شوند به ۷۰ مجتمع افزایش پیدا کند، تصریح کرد: حدود ۳۰ درصد محصولات تولیدی در صنایع داخلی به مصرف می‌رسد و ۷۰ درصد آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. در صنعت پتروشیمی در حال حاضر ۹۰ نوع محصول تولید می‌شود که ۱۸ نوع آن پلیمری است که این ۱۸ نوع در ۳۳۳ گرید متنوع عرضه می‌شود.

محمدی اضافه کرد: تنوع محصولات به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۴ و تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در دست اجرا به ۱۲۴ می‌رسد که حاکی از تنوع سبد همگام با توسعه است.

وی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۸ حدود هشت میلیون تن محصول به صنایع پایین دستی عرضه شده و به جرات می‌توان گفت که هیچ صنعتی در کشور به پایین دست خود هشت میلیون تن محصول عرضه نمی‌کند، اضافه کرد: این حجم محصول منجر به رونق و اشتغالزایی بی‌نظیر در ۱۵ هزار بنگاه بزرگ و کوچک در پایین دست صنعت پتروشیمی در قالب ۳۳ انجمن و سندیکا می‌شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false