×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
۷۰ درصد تجارت دنیا در زنجیره ارزش جهانی انجام می شود

اقتصادتهران: وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بالغ بر ۷۰ درصد تجارت دنیا در زنجیره ارزش جهانی انجام می شود، گفت:نظام زنجیره ارزش جهانی حدود ۱۷ میلیون نفر را در جهان مشغول به کار کرده است.

به گزارش مهر، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در پیامی در ششمین نشست وزرای کشاورزی و کارشناسان ارشد سازمان دی ۸ که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: ساختار نظام سرمایه داری نوین، توضیح روشن و معینی برای توسعه نیافتگی بخش‌های عمده دنیای امروز ندارد. این ساختار با تحلیل غیرواقعی شیوه‌های تولید منجر به جلوگیری از تکامل سیر سرمایه گذاری می‌شود و تکامل روند توسعه نیازمند از بین بردن این نگرش است.

خاوازی اضافه کرد: تکامل فرآیند توسعه در کشورها به خودی خود به از بین بردن نفوذ نظام سرمایه داری کمک می‌کند و گروه کشورهای اسلامی در حال توسعه با توجه به این نکات به منظور استحکام کشورهای عضو و تقویت نفوذ خود در بازارهای جهانی و برقراری گفتمان سازنده با ۸ کشور صنعتی پا به عرصه نهادهای بین المللی گذاشته است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه رقابت، تجارت آزاد و جهانی شدن سه مقوله‌ای است که همواره حضور کشورها را در بازارهای جهانی با اما و اگرهایی رو به رو کرده است، گفت: طی چند دهه گذشته رویکردهایی برای دستیابی به این محورها شکل گرفته و اجرایی شده است.

خاوازی گفت: زنجیره ارزش جهانی یکی از رویکردهایی است که به کشورها کمک می‌کند تا تنها یک محصول و خدمت نهایی توسط یک کشور صادر نشود بلکه یک محصول ناتمام با حرکت در طول زنجیره ارزش در کشورهای مختلف به صورت نهایی خود درآید به طوری که به دستاوردهایی چون رقابت پذیری و تجارت بینجامد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون بالغ بر ۷۰ درصد تجارت دنیا در داخل زنجیره ارزش جهانی است، گفت: باقیمانده نیز به صورت سنتی یعنی صادرات محصول و خدمات نهایی توسط کشورها انجام می‌شود و نظام زنجیره ارزش جهانی حدود ۱۷ میلیون نفر را در جهان مشغول به کار کرده است.

وی زنجیره ارزش جهانی را یک بازی برد برد برای تمامی کشورهای حاضر در زنجیره عنوان کرد.

خاوازی با اشاره به اینکه رویکرد زنجیره ارزش جهانی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت به حساب می‌آید گفت: سیاست گذاری بهینه بین المللی این مساله را تأیید می‌کند و برای ۸ کشور اسلامی در حال توسعه یعنی گروه دی ۸ این الزام و ضرورت برجسته‌تر است.

وی تصریح کرد: ایران به عنوان یکی از اعضای گروه دی ۸ برای مشارکت و همکاری فعال در پیاده سازی و عملیاتی کردن زنجیره ارزش جهانی در میان کشورهای عضو و سایر کشورها آمادگی کامل دارد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false