×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
۲۰ میلیارد دلار برای بهینه سازی مصرف سوخت سرمایه گذاری شد

اقتصادتهران: نماینده کمیته انرژی سازمان برنامه‌ و بودجه گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد از سال ۱۳۹۳ تاکنون مبلغ ۸۹ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری در موضوع ماده ۱۲قانون رفع موانع تولید از سوی این شورا به تصویب رسیده که ۲۰ میلیارد دلار در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت بوده بوده است.

به گزارش ایرنا، یوسف بهمنی که روز دوشنبه در کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی سخن می گفت، اضافه کرد: مصوبه شورای اقتصاد برای لامپ‌های LED نیز در حدود طرح‌های بهینه‌سازی صادر شده و حدود ۸٫۷ میلیارد دلار در حوزه گازرسانی و بالغ ‌بر ۶۱ میلیارد دلار نیز در حوزه افزایش تولید نفت و گاز و توسعه میادین نفتی بوده است.

به گفته وی، برخی از این طرح‌ها از جمله طرح‌های بهینه‌سازی در اجرا به این صورت بوده که تنها بخشی از سرمایه‌گذاری ذیل ماده ۱۲ پوشش داده می‌شود و از آنجا که نیاز به تأمین سرمایه در گردش اولیه دارد، اغلب به کندی پیش می‌رود.

بر اساس «ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید»، به دنبال افزایش راندمان، سوخت صرفه‌جویی شده یا معادل آن باید به سرمایه‌گذاران پرداخت شود.

بهمنی یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد در حوزه بهینه‌سازی بیشترین پیشرفت در حوزه کامیون‌ها صورت گرفته، اما واقعیت اینکه اغلب طرح‌های گازرسانی پیشرفت خوبی داشته‌اند.

همچنین در این نشست، رانش زروانی سرپرست اداره کل راهبردی انرژی وزارت نفت نیز در این نشست اظهار داشت: همکاری نکردن وزارت نفت در پروژه‌های جایگزینی لامپ‌های کم‌مصرف ناشی از درآمدزا نبودن این طرح بوده است.

وی تاکید کرد: بر اساس متن قانون، الزامی به پرداخت از محل صرفه‌جویی نیست.

به گفته این مقام مسئول، وزارت نیرو نیز می تواند منتفع از موضوع باشد و با سرمایه‌گذار وارد عقد قرارداد شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false