×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان کشور پرداخت شد

اقتصادتهران: مدیرکل امور مجلس صندوق نوآوری و  شکوفایی ریاست جمهوری گفت: از ابتدای امسال از محل این صندوق ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته که تا آخر امسال به چهل هزار میلیارد ریال می رسد.

به گزارش اقتصادتهران، مهدی خالقی دوشنبه شب در نشست با شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد و فناوری نیشابور افزود: برای کاهش بوروکراسی ادارای یک خط اعتباری مستقیم به صندوق‌های پژوهش اختصاص یافته و یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شده که از این ‌میزان یکصد میلیارد تومان به صندوق پژوهش فناوری خراسان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه این تسهیلات فقط به شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد ادامه داد: در حال حاضر با ۱۲ بانک تفاهم‌نامه داریم که سه برابر منابعی که اختصاص می‌دهیم بانکها سرمایه‌گذاری کنند و از این طریق نرخ تسهیلات را بتوانیم تا ۱۲ درصد کاهش دهیم.

مدیرکل امور مجلس صندوق نوآوری و  شکوفایی ریاست جمهوری با بیان اینکه تسهیلات و سرمایه‌گذاری ارزان قیمت از طریق این صندوق در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرد گفت: اولویت نخست ما این شرکتهاست و طی ۲ سال گذشته پنج هزار و ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان کشور داده شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۴۹ صندوق پژوهش فناوری در کشور وجود دارد و برای جلوگیری از تمرکز آنها در تهران با شبکه سازی بخشی از این تسهیلات از طریق این صندوق‌ها توزیع شده است.

خالقی ادامه داد: طی ۲ سال اخیر ۵۸۸ میلیارد تومان تسهیلات نقدی در اختیار این صندوق‌ها قرار گرفته تا از این محل به شرکت‌های فناور و خلاق کمک شود.

وی گفت: در سال ۸۹ قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تصویب و این صندوق در همان قانون در نظر گرفته شد و از سال ۹۲ شروع به کار کرد.

مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بیان اینکه سعی کرده‌ایم کلیه نیازهای مالی شرکت‌های دانش بنیان را در همه بخش‌ها پیش‌بینی کنیم افزود: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان به خاطر اینکه محصولات با سطح فناوری بالا تولید می‌کنند نیازمند تسهیلات لیزینگ هستند و در این بخش با برخی دستگاه‌های دولتی جهت خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان قرارداد بسته شده تا به هر میزان خرید از این شرکتها تسهیلات ۹ درصدی دریافت کنند و ۷۰ درصد آن مبلغ را هم لیزینگ می‌کنیم تا بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شود.

وی ادامه داد: برای توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان باید لیزینگ تقویت شود و تسهیلات در این حوزه اختصاص داده‌ایم و برای تخصیص و تجهیز دفاتر شرکت‌های دانش‌بنیان طی سه سال تسهیلات چهار درصد اختصاص می‌یابد و هرگونه نیاز مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب مدلهایی که پیش‌بینی شده تسهیل شده است.

خالقی گفت: طی ۲ سال گذشته هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای ۹ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان طرح در حوزه‌های مختلف راه‌سازی، نفت و دیگر حوزه‌ها تسهیلات اختصاص پیدا کرده و امسال هم هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه پیش بینی شده که صادر شود ضمن اینکه با بازنگری فرایندها زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه تنها به دنبال تسهیلات نباید بود افزود: باید به سوی مشارکت و همکاری در قالب سرمایه‌گذاری خطرپذیر پیش برویم و از طریق صندوق پژوهش فناوری که سهام عمده آن متعلق به بخش خصوصی است برای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان سال گذشته ۱۵۷ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف مشارکت داشته ایم و امسال پیش بینی می شود این میزان به ۵۰۰ میلیارد تومان برسد.

مدیرکل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ادامه داد: بنگاه‌های زودبازده که ایده آن ۱۲ سال قبل مطرح شد به خوبی توانمند سازی نشد و در این چارچوب دوره‌های مشاوره برای بازاریابی، مالیات و بیمه برگزار می‌شود که هزینه‌های آن تا ۹۰ درصد به صورت بلاعوض پرداخت می‌گردد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کل نیاز کشور را در هر حوزه برآورده کنند گفت: پس از شیوع کرونا در استان خراسان رضوی یک شرکت سازنده دستگاه تنفس مصنوعی تولید خود را از سالی یکصد عدد به ۱۰ هزار عدد رساند.

خالقی افزود: طی ۶ ماه اخیر به دلیل افزایش تورم با مشکلاتی مواجه شده‌ایم و به شرکت‌های دانش‌بنیان آسیب دیده از شیوع کرونا از طریق این صندوق‌ها تسهیلاتی تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات در گردش با سود ۹ درصد پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش می‌کنیم به شرکت‌ها کمک کنیم تا وارد حوزه دانش بنیان شوند و  نمونه‌های موفقی هم داشته‌ایم به نحوی که در حال حاضر یک شرکت در بیرجند محصولاتش را به ۲۰ کشور صادر می‌کند که بسیار ارزشمند است.

مدیرکل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: در مناطق جغرافیایی دور افتاده کشور نیز باید مفاهیم و اقتصاد دانش بنیان را توزیع کنیم و به سوی اقتصاد غیرنفتی حرکت کنیم.

وی افزود: طی وبیناری که با سه شرکت دانش بنیان نیشابور داشتیم پیشنهاد اختصاص تسهیلات و سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد و یکصد میلیون تومان در حوزه لیزینگ و سرمایه درگردش داده شد که باید بر روی سامانه بارگذاری شود.

خالقی ادامه داد: مزایای شرکت‌های دانش بنیان طبق قانون برخورداری از معافیت های مالیاتی، گمرکی و سربازی است به طوری که پس از ابتدای پیدایش سربازی اجباری برای نخستین بار سرباز به صورت امریه به بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان واگذار می‌شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false