×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
یازدهمین جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان برگزار شد

اقتصادتهران: در جلسه یازدهم کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به ریاست محمدصادق مشایخ و با حضور پروانه مافی- رییس کمیسیون درآمدهای پایدار شهرداریهای مجلس شورای اسلامی، شهریار عامری- استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیدمحمد هاشمی اصفهانی- مشاور اسبق وزیر نفت، شیوا صادقی پور- معاون طرح و توسعه بنیاد امید ایرانیان، غلامعلی ریاحی- حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری متخصص در حوزه پرونده های کلان اقتصادی، حسین زمانی- کارشناس و تحلیل گر بازار بورس و سرمایه، حسین ابویی مهریزی- معاون سابق طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مرادی زاده- عضو بنیاد امیدایرانیان، علیرضا عبدی- معاون دفتر شهردارتهران، فریده اولاد قباد- عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزشی و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و عابد مشایخ- دبیرکمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان برگزارگردید.

در ابتدای جلسه، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون تدوین سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور، عابد مشایخ به ارائه ابعاد موضوع سیاست‌های راهبردی تجارت الکترونیک پرداخت و گفت: موضوع تجارت الکترونیک با علوم مختلفی در ارتباط تنگاتنگ است، از جمله مهندسی سیستم‌های مخابرات، مهندسی IT، مهندسی کامپیوتر، مدیریت بازرگانی و… و در این راستا نیز می توان به موضوعات مرتبط دیگری از جمله کسب و کار الکترونیکی، دانشگاه های الکترونیکی و کتاب های الکترونیکی پرداخت.

دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: با توجه به محدودیت زمانی و تطبیق با موضوع دستور جلسه بر مبحث E-Commerce متمرکز خواهیم شد تا بتوانیم از نتایج آن در سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور بهره برداری نماییم.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: در راستای توسعه تجارت الکترونیکی در کشور لازم است به آموزش همگانی در این موضوع پرداخت و به ویژه جمعیت فعالان صنفی و بازرگانی کشور را به دانش تجارت الکترونیک بطور جدی آشنا و تجهیز کرد.

لذا پیشنهاد می گردد با بستر سازی در حوزه تجارت الکترونیک و آموزش آن، جمعیت شاغل کشور را به حوزه تجارت الکترونیک مجهز و متصل نمود.

در ادامه شهریار عامری با اشاره به گستره عظیم تجارت الکترونیک ، سایت قدرتمند آمازون را نمادی از ایجاد تحول در تجارت الکترونیک دانست و افزود: در راستای توانمند شدن در بحث تجارت الکترونیک باید به اقتصاد جهانی متصل شویم و در این راستا باید تلاش‌های مجدانه ای را صورت دهیم.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابراز داشت: باید کارت اعتباری الکترونیکی را هر چه سریعتر طراحی و فعال کنیم.

همچنین در صنعت توریسم می توانیم با مجهز کردن آن به ابزارهای تجارت الکترونیک، به شکوفایی های چشم گیری دست یابیم.

وی اضافه کرد: باید به سرعت خود را به جهان پیشرفته برسانیم و اقداماتمان منطبق بر قوانین جهانی باشد. با توسعه استفاده از تجارت الکترونیک، فساد بانکی و سیسمتی نیز حذف خواهد شد.

حسین ابویی مهریزی بیان کرد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه هایی در حوزه تجارت الکترونیک داریم که باید تا سال ۱۴۰۴ در زمینه تجارت الکترونیک به رشد ۸% در تجارت داخلی برسیم که در حال حاضر در این زمینه کمتر از ۱% رشد حاصل شده است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پیشنهاد می کنم، مسؤول مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت هم افزایی با کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به تعامل بپردازد.

وی اضافه کرد: با توجه به برنامه‌های مدون راهبردی تجارت الکترونیک بنا شده است تا در سال ۱۴۰۴، به کشور نوظهور صنعتی مبدل شویم.

پروانه مافی، با اشاره به آموزش تجارت الکترونیک بیان کرد: این مبحث هنوز سازمان یافته نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: با سرمایه گذاری در آموزش و آشنایی جامعه با بحث تجارت الکترونیکی می توانیم حفره های اقتصادی کشور را پر کنیم، بر بیکاری غلبه کنیم و ارزش افزوده کشور را افزایش دهیم. لذا باید در این زمینه برنامه ریزی و سرمایه گذاری نماییم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی افزود: باید در زمینه تجارت الکترونیک تولید محتوا کنیم و همچنین در زمینه مالکیت فکری محتوا هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. کپی رایت، بدون پرداخت هزینه در کشور ما به یک فرهنگ تبدیل شده که رفع آن بسیار زمان بر است. باید از یک سو برای حل این مسأله فرهنگ سازی کنیم و از سوی دیگر قوانین مربوط به مالکیت فکری را وضع کنیم که این موضوع وظیفه جدی مجلس شورای اسلامی است.

رییس کمیسیون درآمدهای پایدار شهرداری‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوزه تجارت الکترونیک ظرفیت سرمایه گذاری عظیمی دارد و با توجه به قول ایجاد یک میلیون شغل، این موضوع به ویژه برای جوانان بسیار اشتغالزاست.

درحال حاضر مشاغل تلگرامی رسمی حدود ۱۵,۰۰۰ مورد است، ضمن این که مشاغل غیر رسمی تلگرامی به ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۲۰,۰۰۰ می‌رسد.

رییس کمیته کسب و کارهای الکترونیکی مجلس شورای اسلامی، مجموعه سیاستهای راهبردی در حوزه تجارت الکترونیک را به شرح ذیل پیشنهاد کرد:

۱- تقویت حوزه تولید محتوا در شرکت های فناوری اطلاعات غیر زیرساختی

۲- به کارگیری ظرفیت‌های سازمانی و نهادی در بخش‌های عمومی غیردولتی برای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی با تأکید بر مشارکت شهرداری‌ها

۳- ایجاد یکپارچگی و پنجره واحد در اخذ مجوزهای مربوط برای کسب و کارهای اینترنتی

۴- آموزش و توانمندسازی کسب و کارهای سنتی برای استفاده از ظرفیت‌های تجارت الکترونیک

۵- توسعه تسهیلات غیرنقدی برای کسب و کارهای اینترنتی با تأکید بر رویه مند شدن اخذ مالیات و محاسبه حق بیمه قراردادها

۶- تعیین رویه های قضایی در رسیدگی به مسایل حقوقی له یا علیه کسب و کارهای اینترنتی

۷- استقرار نظام حقوقی در مالکیت فکری حوزه محتوا

۸- توسعه فضای رقابتی عادلانه و شکستن انحصار در تجارت الکترونیک

۹- فراهم آوردن زمینه جذب سرمایه گذار خارجی و استفاده از فاینانس در توسعه تجارت الکترونیک

۱۰- سرمایه گذاری در تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه تولید محتوا

۱۱- اتخاذ رویکردهای صادرات محور در توسعه محصول و بازار کسب و کارهای اینترنتی در دراز مدت

فریده اولاد قباد، با اشاره به اعتراضات اقتصادی اخیر بیان کرد: متأسفانه در بحث فضای مجازی برداشت های نادرستی صورت گرفت. بیشترین بعد منفی و تهدیدات به فضای مجازی و تلگرام شد، در صورتیکه فضای مجازی تأثیرات مهمی در مشاغل دارند.

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به دیدگاه «مارشال مک لوهان» فضای مجازی ، چه رسانه های ملی و چه فرا ملی و همه جوامع و کشورها را بسوی یک میزگرد جهانی برده است و در واقع  همان «دهکده جهانی» را ایجاد کرده است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درحال حاضر بیشتر رویدادهای جهانی به صورت اتاق کنفرانس در حال انجام است، حتی اعمال جراحی از راه دور که توسط ربات صورت می گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که بیشترین نظارت، سرمایه گذاری و بهره برداری از فضای مجازی را دارند، موفق ترند و همچنین کسانی که از طریق فضای مجازی کار می کنند، بسیار در کاهش آلودگی هوا موثرند.

عضو مجمع نمایندگان امید بیان کرد: تجارت الکترونیکی به دلیل عدم نیاز به حمل و نقل ضمن تأثیر بر کاهش آلودگی هوا، بر کاهش ترافیک نیز بسیار موثر است و همچنین از تجارت الکترونیکی و فضای مجازی جهت جذب توریست، معرفی آثار باستانی کشور، تبلیغ و معرفی تولیدات داخلی، تولید علم، اعمال جراحی می توان استفاده کرد. وی نقش کلیدی کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان را در توسعه موضوع تجارت الکترونیک و بهبود فضای اقتصادی کشور حائز اهمیت دانست.

اولاد قباد، همچنین ابراز داشت: دولت باید به فرهنگ سازی در حوزه فضای مجازی بپردازد و در این زمینه رسانه ملی باید کمک کند.

غلامعلی ریاحی گفت: متأسفانه هنوز برخی اجازه توسعه فضای مجازی و استفاده بهینه از اینترنت را نمی دهند.

وکیل پایه یک دادگستری فعال در پرونده های کلان اقتصادی افزود: بهترین خدمت اینست که از خدمات اینترنت و فضای مجازی حفظ و صیانت گردد و باید در این زمینه امنیت سرمایه گذار خارجی را برقرار کنیم.

وی اضافه کرد: باید در جهت گسترش تجارت الکترونیک با کشورهای جهان تعامل کنیم و ارتباطات مناسب تری بر قرار کنیم. همچنین با حذف انحصارات از اقتصاد و صنعت کشور، از ورود انحصارات به فضای مجازی جلوگیری کنیم.

حسین زمانی گفت: با توجه به پیشگامی ام در حوزه E-Learning در کشور باید بیش از پیش به آموزش الکترونیکی پرداخته شود و به بستر سازی و فرهنگ سازی در فضای مجازی بپردازیم.

کشور کره جنوبی همه اقداماتش از طریق فضای مجازی صورت می گیرد و در این زمینه الگوست.

باید کپی رایت را حذف کنیم و با ارتقاء کیفیت کالاهای داخلی و گسترش تجارت الکترونیکی به توسعه اقتصادی کشور بپردازیم.

حسین موسوی گفت: باید سرعت اینترنت افزایش یابد، هزینه آن کاهش یابد و امکان دسترسی همگانی به اینترنت نیز افزایش یابد.

سیدمحمد هاشمی اصفهانی بیان کرد: جهت عملیاتی شدن طرح ها و نظرات، باید از ارائه طرح های خیالی دوری کنیم و به نقشه های راه و طرح های عملیاتی روی آوریم.

مشاور اسبق وزیر نفت افزود: در حال حاضر نسل جدید برای استفاده از فضای مجازی نیاز به مجاز بودن ندارد، ما باید با جریان جدید اینترنت و دنیای الکترونیک منطبق شویم.

وی اضافه کرد: در کشور باید برای فعالیت‌های نوآورانه و ثبت مالکیت فکری و معنوی ، اقدامات حمایت آمیز و امنیت آمیز آفرید.

جهت توفیق در تجارت الکترونیک باید قبول کنیم با شبکه بین المللی فعالیت کنیم و به همکاری با جامعه بین المللی بپردازیم.

شیوا صادقی پور گفت: بحث start upها و تولید محتوا در حال انجام است و پیشنهاد می گردد جهت کسب موفقیت بیشتر در حوزه تجارت الکترونیک، کمیته کسب و کار الکترونیک با کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان مرتبط گردد.

وی افزود: شهر هوشمند در شهرداری تهران باید اجرا شود. این طرح به اشتغالزایی بانوان و جوانان کمک شایانی می‌نماید.

محمدصادق مشایخ بیان کرد: آمریکا در سال ۱۹۹۹ حدید ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد از حوزه تجارت الکترونیکی داشت و در همان سال درآمد اروپا از تجارت الکترونیکی ۳۳۰ میلیارد دلار بوده است. سرعت پیشرفت تجارت الکترونیکی آمریکا باعث شد تا پس از حدود ۴ سال در سال ۲۰۰۳ به ۲۸۰۰ میلیارد دلار درآمد در حوزه تجارت الکترونیک برسد.

وی با اشاره به اقدام ارزشمند مهندس سید محمد غرضی در زمان تصدی وزارت پست، تلگراف و تلفن گفت: او با خرید ماهواره دست دوم و اجاره مکانی در فضا جهت استقرار ماهواره مذکور در بیش از ۲ دهه قبل بخشی از فضا را جهت توسعه ارتباطات الکترونیکی و مخابراتی به کشور اختصاص داد و در این زمینه باید از او تقدیر ویژه صورت گیرد.

رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان افزود: به توسعه ارتباطات، اطلاعات ودانش الکترونیکی مردم، باید بیش از گذشته توجه شود و سرمایه گذاری در این زمینه افزایش یابد.

وی اضافه کرد: باید با توسعه تجارت الکترونیک به صادرات محصولات تولید داخل و همچنین صادرات محصولات کشاورزی به طور گسترده و انبوه بپردازیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false