×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
گمرک مستقر نشود، به مناطق آزاد جدید اجازه فعالیت نخواهیم داد

اقتصادتهران: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ۳۰درصد هزینه جاری در مناطق آزاد بسیار زیاد است، گفت: تا زمانیکه گمرک مناطق آزاد جدید را تحویل نگیرد، اجازه فعالیت در این مناطق را نخواهیم داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی در برنامه ثریا که با موضوع «بررسی عملکرد مناطق آزاد» و با حضور مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد، گفت: از ایجاد مناطق آزاد ۲۵ سال می‌گذرد و هدف‌گذاری که در برنامه اول توسعه کشور بعد از دوران دفاع مقدس انجام شد، بسیار ارزشمند است. در همه جای دنیا نیز انتظار بر این است که این مناطق بتوانند در چند جهت با حوزه‌های کلان اقتصاد کشور خوشان کمک کنند که یکی از آنها «حوزه فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته در بخش سرمایه‌گذاری» است.

وی افزود: این امر هم در حوزه قوانین و مقررات و هم در تکالیف و سیاست‌هایی که به عنوان رویکرد بالادست وجود داشته، به آن اشاره شده است.

این نماینده مجلس گفت: نزدیک به ۱۰۰۰واحد صنعتی فعال در مناطق آزاد کشور وجود دارد که بیش از ۷۰درصد آنها واحدهای کوچک هستند. به جز موارد محدودی که با استفاده از دانش فنی و تخصص خاص در برخی مناطق ایجاد شده و اخیراً نیز با حضور معاون اول رئیس جمهور یک مجموعه دارویی در کیش افتتاح شد که دانش فنی خاصی دارد، اما در مابقی این واحدها از دانش فنی چیزی نمی‌بینیم و این یک خلا جدی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به مرتضی بانک در خصوص اینکه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد در سال‌های اخیر به دلیل برجام است، گفت: در بحث سرمایه‌گذاری خارجی که اصلی‌ترین موضوع ما است، بعد از برجام پیش‌بینی می‌شد که اتفاقات خوبی رقم بخورد اما متاسفانه این اتفاقات انجام نشد و در حال حاضر تنها بانک‌های کوچک با ما ارتباط دارند.

پورابراهیمی افزود: البته موضوع انتقاد از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد به ۲۵سال قبل و پیش از تحریم‌های بانکی علیه کشورمان برمی‌گردد. در واقع میزان سرمایه‌گذاری خارجی در این مناطق کمتر از جذب میزان سرمایه‌گذاری خارجی است که ما در سرزمین اصلی داشتیم در حالیکه با توجه به ظرفیت‌های این مناطق، انتظار شرایط متفاوت‌تر و بهتری وجود داشت.

وی تصریح کرد: آقای بانک می‌گویند ۸۰۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی بوده، اما وقتی یک پروژه‌ بزرگ کشوری یا منطقه‌ای را بخواهیم مطرح کنیم، این اعداد و ارقام، یک شرکت زیرمجموعه برای خدمات دادن به پروژه‌های بزرگ را تعریف نمی‌کند. بنابراین جذب سرمایه‌گذاری خارجی یکی از اشکالات اساسی بوده که در این مناطق و طی سال‌های اخیر اتفاق نیفتاده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مبالغ جذب سرمایه‌گذاری خارجی طی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ اظهارکرد: طبق آمار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در سال‌های ۹۱، ۹۲، ۹۳ به ترتیب برابر با ۳۲، ۲۷، ۶۱۷ میلیون دلار بوده و بیشترین میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ می‌باشد.

وی عنوان کرد: این میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد کشورمان در حالی اتفاق می‌افتد که برای منطقه آزاد جبل‌علی امارات که همسایه ما است، عددها بسیار متفاوت و بیشتر از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ما است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false