×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
کاهش ۳۰درصدی واردات خدمات کشتیرانی

اقتصادتهران: دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته گفت: به دلیل اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت حمل و نقل دریایی، شرکت‌های کشتیرانی ۴۰ درصد نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند.

به گزارش مهر، مسعود پل‌مه در نشست خبری شصت و پنجمین سالگرد تأسیس انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با اشاره به فعالیت این انجمن در تمام حوزه‌های حمل و نقل دریایی و بندری اظهار داشت: دریا و بندر سرمنشا تحول اقتصادی کشورهاست و در ایران نیز ۹۵ درصد تجارت از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود.

وی با تأکید بر اینکه واردات ما دریا محور است، تصریح کرد: بر اساس اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران متأسفانه اقتصاد ما واردات محور بوده و ۹۰ درصد آن از طریق دریا انجام می شود. همچنین بیش از ۹۹ درصد صادرات محصولات نفتی و فرآورده های آن نیز از طریق دریا انجام می شود.

پل مه با تأکید بر اینکه ۲۷۰ عضو حقوقی در انجمن کشتیرانی حضور دارند، در خصوص تأثیر تحریم ها بر حمل و نقل دریایی تأکید کرد: اولین نقطه برخورد اقتصاد ما با تحریم، بخش دریا بود. به واسطه خروج یک جانبه آمریکا از برجام بیش از ۲۰ شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی در جهان که به عنوان لاینرهای دریایی شناخته می شوند، بنادر ما را ترک کردند. همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی که پیش از برجام در لیست تحریم ها بودند، پس از خروج آمریکا از برجام بار دیگر به لیست تحریم ها بازگردانده شدند.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ادامه داد: پس از اعمال تحریم های آمریکا شرکت های بیمه حمل و نقل دریایی (P and I club) که طیف گسترده ای از خدمات دریایی به شرکت های کشتیرانی دنیا ارائه می دهند و تعداد آنها نیز محدود است، با توجه به اینکه بخش مهمی از سهام این شرکت در اختیار امریکایی هاست، لذا این شرکت ها عمدتا در حال حاضر به شرکت‌های لاینری دنیا که به ایران سفر کنند، خدمات نمی دهند. از این رو شرکت های لاینری حاضر به ورود به بنادر ایران نیستند ضمن اینکه شرکت های بیمه گر حمل و نقل دریایی نیز به دلیل تحریم ها به شناورهای ما خدمات نمی دهند و اگر کشتی های خارجی بخواهند وارد آب های  ایران شوند از شمول بیمه این شرکت‌ها خارج می شوند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false