×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
کاهش قیمت گوجه‌فرنگی و پیاز با ورود محصولات جنوب کشور

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرساله با تغییر فصل و ورود به پاییز، با کاهش عرضه محصولات تابستانی و افزایش قیمت‌ها روبه‌رو می‌شویم که به‌زودی با ورود محصولات استان‌های جنوبی، قیمت گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی کاهش می‌یابد.

به گزارش اقتصادتهران، حسین اصغری روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در سال‌های اخیر شاهد عرضه محصولات تازه‌خوری در فصل پاییز و زمستان هستیم، بنابراین با ورود فصل سرما و وقفه اندکی در تولید و عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی اظهارداشت: طبق آمارها تولید پیاز، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و وضعیت تولید مناسب است، اما با تغییر فصل باید منتظر محصولات «طرح استمرار» از استان‌های جنوبی کشور باشیم.

به گزارش ایرنا، طرح استمرار یا همان طرح خارج از فصل، به دلیل شرایط جغرافیایی مناطق ارائه شده است. به عبارتی زمانی که در زمستان، بسیاری از نقاط کشور درگیر بارش برف هستند، در نقاطی دیگر شرایط آب و هوایی برای کشت محصولات پرمصرفی همچون سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی مساعد است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تاکیدکرد: وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید است و نقشی در کنترل قیمت محصولات کشاورزی در بازار ندارد.

وی گفت: طبق آمارها در سال زراعی ۹۹ – ۱۳۹۸ در مقطع تولید پاییزه ۱۴۰ هزار و ۶۲۰ تن گوجه‌فرنگی در سطح سه هزار و ۴۴۰ هکتار تولید شد. این در حالی است که در سال زراعی ۹۸ – ۱۳۹۷ میزان تولید ۱۴۵ هزار و ۸۶۹ تن در سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار بود.

اصغری اضافه‌کرد: همچنین در مقطع تولید پاییزه سال زراعی ۹۹ – ۱۳۹۸ نزدیک به یک میلیون و ۴۴ هزار و ۲۵۶ تن پیاز در سطح ۲۰ هزار و ۷۱ هکتار تولید شد، درحالی که در سال زراعی پیش از آن یک میلیون و ۳۵ هزار و ۶۷ تن در سطح ۲۲ هزار و ۱۱۶ هکتار تولید شده بود.

وی ادامه‌داد: در سال گذشته زراعی در مقطع تولید پاییزه، سه میلیون و ۷۸۴ هزار و ۸۶۸ تن سیب‌زمینیدر سطح ۱۰۰ هزار و ۶۰۹ هکتار تولید شد، این آمار در سال زراعی  ۹۸ – ۱۳۹۷ به میزان سه میلیون و ۵۲۵ هزار و ۷۳۱ تن در سطح ۹۷ هزار و ۲۲۶ هکتار بوده است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: آمارهای موجود نشان می‌دهد سطح زیر کشت و تولید گوجه‌فرنگی تولید پاییزه امسال با سال گذشته اختلاف چندانی ندارد، همچنین تولید پیاز با وجود کاهش سطح حدود دو هزار هکتاری، اما به دلیل عملکرد مناسب حدود ۹ هزار تن افزایش دارد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false