×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
پیش‌بینی تولید ۱۴.۷ میلیون تن ذرت دانه‌ای و سیلویی

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در مجموع تولید بیش از ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن ذرت دانه‌ای و سیلویی را در سال جاری پیش بینی کرد.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، « فرامک عزیزکریمی » پیش بینی کرد: از این میزان، امسال حدود ۱.۲ میلیون تن ذرت دانه‌ای و بیش از ۱۳.۵ میلیون تن ذرت سیلویی در کشور تولید شود.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: طبق آمارها سطح زیر کشت ذرت دانه ای ۱۴۰ هزار هکتار و ذرت سیلویی ۲۶۰ هزار هکتار در سال زراعی جاری است که در مجموع ۱۱ درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش نشان می دهد.

عزیز کریمی تصریح کرد: بیشترین میزان تولید ذرت دانه ای و سیلویی مربوط به استان های اردبیل خوزستان، اصفهان، فارس، کرمان، کرمانشاه، تهران و جنوب کرمان است.

 وی تصریح کرد: سال گذشته استان های خوزستان با تولید بیش از ۱.۶ میلیون تن، تهران بالای ۱.۵ میلیون تن و فارس با تولید نزدیک به ۱.۵ میلیون تن، استان های برتر در تولید ذرت سیلویی بوده اند.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره ذرت بذری پیش بینی کرد: از سطح کشت بیش از پنج هزار هکتار ذرت بذری در کشور، بیش از ۱۵ هزار تن بذر تولید شود.

عزیز کریمی گفت: بیش از چهار هزار و ۴۰۰ هکتار مزرعه ذرت بذری در استان اردبیل بوده که بیش از ۸۰ درصد از سطح کشت این محصول را در کشور شامل می شود.

۷۰ هکتار کشت نشایی ذرت

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کشت نشایی ذرت افزود: کشت نشایی ذرت به صورت پایلوت در اکثر استان ها اجرا شده و در مجموع سطح کشت آن به ۷۰ هکتار می رسد.

وی اضافه کرد: کشت نشایی در مصرف آب با توجه به پیش رس کردن محصول در مرحله خاک آب و پی آب موثر است.

عزیز کریمی درباره تاثیر ویروس کرونا بر حوزه کشت و تولید ذرت گفت: کرونا بر کشت این محصول تاثیری نگذاشته به جز آن مواردی که به ارتقای قیمت‌ها از جمله هزینه های کارگری و به ویژه کارگران بلال چین در مزارع منجر شده است.

وی در همین حال خوداتکایی در تولید بذر ذرت با هدف افزایش ضریب امنیت و اطمینان تولید و کاهش وابستگی به واردات با توجه به شرایط تحریم، واردات تکنولوژی تولید بذور ارقام میان رس و زود رس و تولید بذر هیبرید آنها در داخل کشور با رویکرد افزایش مشارکت بخش خصوصی در تولید بذر و کاهش سهم بخش دولتی را از برنامه های مهم معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید این محصول برشمرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false