×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
نمی‌توان اتکای دولت به نفت را بدون تحول در ساختار قطع کرد

اقتصادتهران: وزیراقتصاد با اشاره به بحث مولد سازی دارایی های دولت اظهار کرد: حاضر نیستیم ذره‌ای چوب حراج به بیت المال زده شود.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در سومین نشست هم اندیشی صاحب نظران اقتصادی با وزیر امور اقتصاد و دارایی که با موضوع مولد سازی و دارایی های دولت برگزار شد ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری چنین جلسه ای اظهار کرد: برخی بر این باورند که دولت به دلیل شرایط مالی تصمیم به مولد سازی دارایی های خود گرفته است در حالی که بحث مولد سازی دارایی های دولت جدید نیست.

وی ادامه داد: این بحث از سال ۱۳۹۴ زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از روند افتصاد مقاومتی اظهار نارضایتی کرده بودند آغاز شد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با تاکید بر این که پروژه مولد سازی دارایی های دولت با هدف تامین مالی دولت اجرا نمی شود اظهار کرد: اثری از این طرح نصیب خزانه خواهد شد اما ۴۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که مطرح می شود شامل همه واگذاری ها، خصوصی سازی و مولد سازی دارایی های دولت است.

دژپسند در مورد مزایایی مولد سازی دارایی های اقتصادی توضیح داد: مولدسازی باعث ایجاد انضباط در مدیریت دارایی دولت و در هزینه‌ها می‌شود؛ همچنین باعث می شود اموال دولت احصا شود و یکی دیگر از اهداف مولد سازی این است که همان طور که گفته شده اول رشد ایجاد می شود و بعد مالیات بر رشد.

وی با بیان این که ابتدا باید دارایی ها تفکیک شوند، توضیح داد باید توجه شود که همه دارایی ها به موتور رشد تبدیل نخواهد شد. زمانی که یک زمین راکد برای دولت وجود دارد با مولد سازی آن هم تقاضا تحریک می شود و هم نیاز تامین خواهد شد هم ارزش زایی و هم بهره وری ایجاد می کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان این که زمانی که حرف از مولد سازی دارایی در دولت مطرح می شود منظور دولت اسلامی است، گفت: مجموعه قوای حاکم به این طرح در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی در ادامه با تاکید بر این که نمی توان اتکای دولت به نفت را بدون این که در ساختار تحول اساسی ایجاد کرد قطع کنیم گفت: ما درآمد تمیزتری مانند درآمد مالیاتی داریم امسال با روش هایی که در این زمنیه طراحی کردیم، بدون این که به مودیان مالیاتی خوش حساب فشار وارد شود درآمد مالیاتی افزایش یافت و ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات معوق ما وصول شد.

دژپسند با بیان این که به طور جدی روی مالیات متمرکز شده ایم گفت: قانون مالیات را به مجلس داده‌ایم تا اتکای دولت به نفت را کم کنیم، اما چه کسانی در زمره مالیات قرار می گیرند؟ کسانی که از طبقات ثروتی بالاتری برخوردار هستند به همین دلیل پایه های جدید مالیاتی تعریف شد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: روزی قصد داشتیم مالیات بر میزان درآمد افراد باشد، اما اطلاعات فراهم نشد با این حال در حال حاضر سخت افزارها توسعه یافته و نرم افزار ها در حال توسعه هستند و این موضوع اعمال می‌شود همچنین قانون صندوق های مکانیزه هم تصویب شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false