×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
نرخ تورم کالاهای وارداتی ۶۹.۴ درصد شد

اقتصادتهران: براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم کالاهای وارداتی برپایه داده‌های ریالی در تابستان امسال ۶۹.۴ درصد بوده که نسبت به فصل قبل (بهار ۹۹) ۱.۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایرنا، قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین‌کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاخص قیمت کالاهای وارداتی بر تورم داخلی تاثیر می‌گذارد. به بیان دیگر، یکی از عوامل به وجود آورنده تورم داخلی، تورم وارداتی است.

تورم وارداتی به معنای انتقال و سرایت تورم جهانی به اقتصاد هر کشور است. این نوع تورم زمانی رخ می‌دهد که قیمت برخی کالاها که کالاهای اساسی و تعیین‌کننده در تولید یا مصرف مردم در سطح جهانی است، به علت برخی عوامل طبیعی یا تصمیمات سیاسی- اقتصادی افزایش می‌یابد.

نرخ کالاهای وارداتی متاثر از دو عامل نرخ ارز و نرخ تورم جهانی است. اگر نرخ تسعیر دلار به ریال پایین باشد، کالاهای وارداتی برحسب ریال برای مصرف‌کننده داخلی ارزان‌تر خواهد بود. همیشه این استدلال مطرح شده که اگر نرخ تسعیر دلار را در سطح پایین تعیین کنیم، نه‌تنها کالاهای وارداتی ارزان‌تر تمام می‌شود، بلکه کالاهای تولید شده داخلی که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت‌تاثیر واردات قرار دارند نیز کم‌هزینه‌تر تولید می‌شود.

مرکز آمار در گزارشی نرخ تورم کالاهای وارداتی در تابستان امسال را منتشر کرد و در این گزارش، سال ۹۵ به عنوان سال پایه جدید در نظر گرفته شده و اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی است.

نرخ تورم فصلی ۱.۷ درصد رشد داشت

برپایه این گزارش، نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در تابستان امسال نسبت به فصل قبل، ۶۹.۴ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی بهار ٩٩ (برابر با ۶٧.٧ درصد) نزدیک به ١.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری نیز در تابستان ٩٩ نسبت به فصل قبل، ١٣.٣ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی بهار ٩٩ (برابر با ١٠.٨ درصد) حدود ۲.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه‌های اصلی طبقه‌بندی کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی و غیره» (۴.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ‌های گرانبها یا نیمه‌گرانبها و غیره» (۷۵.۲ درصد) است.

صنایع شیمیایی بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای وارداتی

نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل تابستان ٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۹۸.۲ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه بهار ٩٩ (برابر با ۴۰۷.۵ درصد) حدود ٩٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۴.۱ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه بهار سال ٩٩ (برابر با ٣٧.٢ درصد) حدود ۶.۹ واحد درصد افزایش داشته است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false