×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
میانگین قیمت مسکن در کشور به ١۵ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسید

اقتصادتهران: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن از این بعد به صورت کشوری اعلام می‌شود و مختص پایتخت نیست، گفت: میانگین قیمت مسکن اکنون در کل کشور ١۵ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان است.

به گزارش اقتصادتهران، محمود محمودزاده روز شنبه در نشست خبری که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزارشد، از تصمیم جدید وزارت راه برای ارائه آمار قیمت مسکن به شکل کشوری خبر داد.

وی گفت: تابستان امسال به دلیل تکمیل اطلاعات بازار مسکن کشور انتشار آمار بازار مسکن تهران را قطع کردیم چون معتقد بودیم اعلام متوسط قیمت مسکن در تهران روی سایر استان‌ها تأثیرگذار بود در حالی‌که باید شهرهای هر استان وضعیت متوسط قیمت مسکن در شهر خود را با مرکز استان مقایسه کنند.

محمودزاده گفت: آمار قبلی که به صورت ماهانه منتشر می‌شد با برداشت از داده های مرکز آمار و بانک مرکزی از قیمت خریدوفروش هر متر مربع واحد مسکونی در تهران بود و تعمیم آن به کل کشور سبب افزایش کاذب قیمت‌ها شده بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد که از این به بعد آمار قیمت مسکن به صورت کشوری ارائه می شود و گفت: اکنون برای تمامی مراکز استان ها میانگین آمار خرید و فروش استخراج شده و در ٢۵ مرکز استان متوسط قیمت خرید و فروش مسکن برای هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در کشور اکنون ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که دو استان تهران و خوزستان گران ترین قیمت‌ها را دارند.

به گفته محمودزاده در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است. تنها در دو شهر تهران و اهواز متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان برآورد شده که در تهران متوسط قیمت مسکن در آبان ماه متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در اهواز متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گران‌ترین شهر کشور از نظر متوسط قیمت مسکن شهر تهران با متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ارزان‌ترین، یاسوج با متری سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: همچنین متوسط قیمت مسکن در شهرهایی چون شیراز متری ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اصفهان متری ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ایلام متری ۴ میلیون تومان، بیرجند متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بجنورد متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کرمانشاه متری چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و اراک و زنجان نیز بالاتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است. سایر مراکز استان‌ها زیر متری ۱۰ میلیون تومان متوسط قیمت مسکن را داشته‌اند.

ارتباط قیمت مسکن با قیمت دلار

محمودزاده در خصوص مقایسه قیمت مسکن در تهران با قیمت دلار گفت: در سال ۸۷ بالاترین قیمت مسکن به دلار در تهران در ۱۵ سال اخیر رخ داد به گونه‌ای که متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در سال مزبور، ۲۲۴۴ دلار است درحالی‌که در آبان ماه امسال متوسط یک مترمربع مسکن در پایتخت با محاسبه هر دلار ۲۵ هزار تومان، حدود ۱۰۵۱ دلار برآورد شده که ۵۰ درصد قیمت مسکن نسبت به سال ۸۷ است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، علت نوسان ارزش مسکن در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته را کاهش ارزش پول ملی دانست و گفت: از آنجایی که دلار مبنای ثابتی در دنیا و تراز ثابت بین‌المللی محسوب می‌شود، مبنای مقایسه قرار گرفت ضمن اینکه رشد نقدینگی نیز در افزایش قیمت مسکن تأثیر داشت.

وی ادامه داد: علت تأثیر رشد نقدینگی در قیمت مسکن این است که بازار ملک اعم از مسکن، ساختمان و زمین، یکی از پایدارترین منابع حبس سرمایه‌گذاری است.

محمودزاده درباره مقایسه قیمت مسکن با سایر بازارهای موازی، گفت: از سال ۸۸ تا ۹۸ متوسط سالانه رشد ارزش بازار سهام ۵۱ درصد، بازار سکه ۴۳ درصد، بازار ارز ۳۶ درصد و بازار مسکن ۲۶ درصد بوده که نشان‌دهنده کم‌بازده بودن بازار مسکن نسبت به سایر بازارهای موازی است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false