×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
مهم ترین اتفاقات اقتصادی هفته

صادرات ۹ میلیون دلار خودرو در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه، عبور شاخص بورس از مرز ۵۵ هزار واحد، عقب نشینی سازمان بنادر از اخذ ارزی تعرفه های بندری، ضرورت افزایش سقف آورده متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر و ذخیره سازی ۱۲ میلیارد لیتر سوخت مایع در کشور از مهمترین اخبار اقتصادی در هفته گذشته بود.

در هفته ای که گذشت، گمرک ایران با اعلام گزارش آمار مقدماتی تجارت خارجی در ۳ ماهه نخست سال جاری اعلام کرد در این مدت یکهزار و ۱۲۶ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۹ میلیون دلار صادر شد که این میزان در سه ماهه نخست سال گذشته ۱۴ هزار و ۵۷۰ دستگاه به ارزش ۸۱ میلیون دلار بوده است.

میانگین قیمت هر خودروی سواری صادراتی در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۲ مبلغ ۷۸۴۷ دلار بوده که نسبت به سال گذشته، با افزایش ۴۰٫۹۱ درصدی مواجه بوده است. عمده کشورهای مقصد صادرات خودروی سواری در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۲، عراق، آذربایجان و اکراین بوده است.

همچنین در سه ماهه نخست سال جاری ۸ هزار و ۵۰۴ خودروی سواری به ارزش ۱۸۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۸ هزار و ۳۱۳ دستگاه به ارزش ۱۷۶ میلیون دلار بوده است.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی طی سه ماهه نخست سال ۱۳۹۲ مبلغ ۲۲۱۷۹ دلار (نزدیک به ۲٫۸۳ برابر هر خودروی صادراتی) بوده که نسبت به سال گذشته، با افزایش ۴٫۸۷ درصدی مواجه بوده است. کشورهای مبدأ واردات خودروی سواری در این مدت امارات متحده عربی، چین و جمهوری کره بود.

واردات گوشی تلفن همراه

همچنین در بخش واردات گوشی تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال ۱۲۹ تن گوشی به ارزش ۲۹ میلیون و ۲۸۷ هزار دلار وارد کشور شده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۲ تن به ارزش ۵۰ میلیون و ۹۱۴ هزار دلار بوده است.

امارات متحده عربی، جمهوری کره و منطقه آزاد چابهار سه مبدا اصلی واردات گوشی تلفن همراه در بهار امسال به کشور بوده است. همچنین در بخش واردات برنج در سه ماهه اول امسال ۵۳۷ هزار تن برنج به ارزش ۶۰۹ میلیون دلار وارد کشور شد، واردات این محصول نسبت به سال گذشته ۹۳٫۲۳ درصد افزایش وزنی و ۱۴۰٫۵۱ درصد افزایش ارزشی داشته است. هند، امارات متحده عربی و ترکیه سه کشور اصلی مبدا واردات برنج به کشور بوده است.

واردات سیگار و پوشاک

در ۳ ماهه نخست امسال حدود ۲ هزار و ۱۱۰ تن سیگار به ارزش ۱۵ میلیون و ۹۵ هزار دلار وارد کشور شد که واردات این محصول نسبت به سال قبل ۱۳٫۱۱ درصد کاهش وزنی و ۴۸ درصد کاهش ارزشی داشته است. ترکیه، امارات متحده عربی و جمهوری کره سه کشور اصلی مبدا واردات سیگار به کشور بود.

در بخش واردات پوشاک نیز طی ۳ ماهه اول امسال حدود ۸۸ تن انواع پوشاک به ارزش ۸۵۶ هزار دلار وارد کشور شد که واردات این کالاها نسبت به سال گذشته ۷۷٫۴ درصد کاهش وزنی و ۸۲٫۹۶ درصد کاهش ارزشی داشته است. چین، امارات متحده عربی و ایتالیا سه کشور اصلی مبدا واردات انواع پوشاک به کشور در فصل بهار امسال بوده است.

عبور شاخص بورس از مرز ۵۵ هزار واحد

در چهارشنبه این هفته شاخص کل بورس از ۵۵ هزار واحد گذشت و به ۵۵ هزار و ۴۱ واحد رسید که رکورد جدیدی در تاریخ بورس به شما می ررود.

بر این اساس شاخص کل بورس که روز گذشته در پایان معاملات که با افت ۸۱ واحدی مواجه شده بود به ۵۴ هزار و ۵۳۴ واحد رسید، امروز در اولین ساعات آغاز معاملات با شتاب از مرز ۵۵ هزار واحد گذشت.

بیشترین تاثیر بر روی افزایش شاخص در روز جاری مربوط به هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است، همچنین سهام مخابرات و پروژه های نیروگاهی هم تاثیر خود را بر بورس گذاشت.

در حال حاضر ارزش بازار نیز از ۲۶۹ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است. شاخص بورس ابتدای امسال را از عدد ۳۸ هزار و ۴۰ واحد آغاز کرد. شاخص کل در دومین روز کاری سال ۹۲ از مرز ۳۹ هزار واحد عبور کرد و در ۱۴ فرورودین ماه، رکوردی دیگر را به ثبت رساند و از ۴۰ هزار واحد گذشت. این متغیر در ۱۸ فروردین ماه دوباره وارد ۳۹ هزار واحد شد، اما روند نزولی آن ادامه دار نشد و ۱۹ فروردین به کانال ۴۰ هزار واحد برگشت و روند صعودی را طی کرد.

واردات قاچاق ۱۴۴ دستگاه پورشه از جزیره ابوموسی

فداحسین مالکی پرونده های ارزی، طلا و خودرو را در سال گذشته از مهمترین پرونده های تشکیل شده در ستاد مبارزه با قاچاق کالا دانست و افزود: فردی در جزیره ابوموسی با کارت بازرگانی چند نفر اقدام به وارد کردن ۱۴۴ دستگاه پورشه و پیش فروش آن به مردم کرده است که ما به دنبال آن هستیم تا جلوی ضرر و زیان مردم گرفته شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده هایی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی می شود که ارز مرجع دریافت شده ولی کالایی وارد کشور نشده است، گفت: همچنین پرونده هایی داریم که ارز مرجع دریافت کرده و کالا را با قیمتی گران به فروش می رسانند.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه بیش از ۴۸۰ میلیارد تومان جریمه پرونده های ارزی در سال گذشته داشتیم، از قاچاق روزانه ۳ میلیون لیتر سوخت در سیستان و بلوچستان طی سال گذشته خبر داد و افزود: قاچاق کالاهای ضروری در نیمه دوم سال گذشته افزایش یافت که توانستیم از آن جلوگیری کنیم.

نماینده ویژه رئیس جمهور با اعلام اینکه قاچاق سوخت هم اکنون در سیستان و بلوچستان تقریبا نزدیک به صفر شده است، افزود: از استان های مرزی هم اکنون می توان ۲ میلیون تومان کالا وارد کشور کرد که می تواند اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

آخرین قیمت ارز در این هفته

بانک مرکزی نرخ دلار آمریکا را در روز گذشته چهارشنبه ۲۴ هزار و ۷۸۹ ریال، یورو را ۳۱ هزار و ۶۷۷ ریال و پوند انگلیس را ۳۶ هزار و ۸۶۲ ریال اعلام کرد.

این بانک نرخ هر فرانک سویس را ۲۵ هزار و ۴۶۷ ریال ، کرون سوئد را ۳ هزار و ۶۴۶ ریال ، کرون نروژ را ۴ هزار و ۱۱ ریال، کرون دانمارک را ۴ هزار و ۲۴۷ ریال و روپیه هند را ۴۱۳ ریال تعیین کرده است.

همچنین نرخ درهم امارات متحده عربی ۶ هزار و ۷۴۹ ریال، دینار کویت ۸۶ هزار و ۳۸۷ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۴ هزار و ۷۷۶ ریال، یکصد ین ژاپن ۲۴ هزار و ۵۴۲ ریال ، دلار هنگ کنگ ۳ هزار و ۱۹۶ ریال، ریال عمان ۶۴ هزار و ۴۲۰ ریال، دلار کانادا ۲۳ هزار و ۵۴۴ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۴۶۸ ریال و لیر ترکیه ۱۲ هزار و ۷۶۴ ریال اعلام شده است.

بانک مرکزی همچنین نرخ روبل روسیه را ۷۵۲ ، ریال قطر را ۶ هزار و ۸۰۹ ریال ، یکصد دینار عراق را دو هزار و ۱۳۴ ریال، لیر سوریه را ۲۳۸ ریال، دلار استرالیا را ۲۲ هزار و ۷۱۹ ریال و ریال سعودی را ۶ هزار و ۶۱۰ ریال مشخص کرد.

هشدار به متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر

براساس آخرین اخبار از مسکن ویژه تهرانسر، متقاضیانی که مدارک آنها مورد تایید قرار گرفته است و اقساط سر رسیده خود را واریز نکرده اند، حداکثر تا تاریخ ۲۷ تیرماه مهلت دارند تا مبلغ واریزی خود را به حداقل ۴۰ میلیون تومان برسانند.

براین اساس اگر متقاضیان تا این تاریخ، واریزی های خود را تکمیل نکنند از لیست پروژه تهرانسر حذف می شوند. متقاضیان باید تمامی آورده های خود را در حساب مسکن ویژه خود واریز کنند.

گفتنی است؛ این شرایط شامل متقاضیانی می شود که مدارک آنها مورد تایید قرار گرفته و تا تاریخ ۸ تیرماه با ورود به سایت، پروژه تهرانسر را به عنوان پروژه انتخابی خود تعیین کرده باشند در غیراینصورت از لیست متقاضیان پروژه تهرانسر حذف شده اند.

عقب نشینی سازمان بنادر از اخذ ارزی تعرفه های بندری

به گزارش مهر، سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان میان شرکت‌های کشتیرانی و سازمان بنادر و دریانوردی درباره اخذ ارزی هزینه خدمات بندری خارجی‌ها در ایران، سازمان بنادر از موضع قبلی خود عقب نشست و اخذ این نوع هزینه‌‎ها را دوباره ریالی کرد.

عطاءاله صدر رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با صدور بخشنامه جدیدی اعلام کرده است: پیشنهاد شماره ۸۸۷۲/ص مورخ ۱۳۹۲/۳/۲۰ آن معاونت به تصویر نامه های شماره ۳۲/۳۲۳-۱۰۰۱ مورخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ و شماره ۳۱۷/۰۴۳-۱۰۰۱ مورخ ۲۳ اسفند سال ۱۳۹۱ انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته متضمن در خواست واریز معادل ریالی دلار به نرخ بازار آزاد صورت حساب های حقوق، عوارض و هزینه های بندری شناورهای خارجی، در جلسه شماره ۱۷۳۶ مورخ ۲۰ خردادماه امسال هیات عامل، مطرح و با عنایت به نامه مورخ ۶ آذرماه سال ۱۳۹۰ اداره سیاست های و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، پیشنهاد فوق تصویب و جهت اجرا ابلاغ می شود.

این در حالی است که سازمان بنادر و دریانوردی از تاریخ ۱۵ اسفند سال گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود نمایندگی های شرکت های کشتیرانی خارجی در ایران باید حقوق و عوارض بندری را به صورت ارزی به سازمان بنادر پرداخت کنند. برهمین اساس، سازمان بنادر و دریانوردی نرخ هفتگی دلار را به کلیه بنادر کشور ابلاغ کرد تا هزینه ریالی خدمات بندری براساس این نرخ محاسبه و اخذ شود.

براساس این بخشنامه که به کلیه بنادر ( به جز بنادر گز و ارومیه) ابلاغ شده است، معادل ریالی دلار به مبلغ ۳۳۶۵ تومان جهت اعمال در صورت‌حساب‌های خارجی از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ تیرماه جاری اعلام شده است.

آغاز سوآپ گاز ایران – نخجوان

جواد اوجی در گفتگو با مهر با رد توقف مبادلات گازی ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: توقف واردات گاز طبیعی ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل انجام تعمیرات اساسی و دوره ای خط لوله گاز در خاک این کشور همسایه بوده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه این توقف واردات گاز با هماهنگی شرکت ملی گاز ایران انجام شده است، تصریح کرد: با این وجود سوآپ گاز ایران به جمهوری نخجوان از سرگرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه صادرات گاز آذربایجان به ایران هم تا چند روز آینده از سر گرفته می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر این در حال حاضر صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه و ارمنستان هم بدون وقفه ای در حال انجام است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای در خطوط لوله و تاسیسات گاز در کشورهای صادرکننده و تولیدکننده این حامل انرژی در فصول گرم سال کاملا عادی و طبیعی است.

شرکت دولتی نفت آذربایجان (سوکار) هفته گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از توقف موقت صادرات گاز این کشور به ایران به علت تعمیرات در خط لوله ” آستارا – کازیماگومد” خبر داده و اعلام کرده بود: در دوره انجام تعمیرات خط لوله، عرضه گاز از ایستگاه آستارا صادرات گاز طبیعی متوقف خواهد شد.

ذخیره سازی ۱۲ میلیارد لیتر سوخت مایع در کشور

در شرایط فعلی ظرفیت ذخیره سازی سوخت مایع کشور به مرز ۱۲ میلیارد لیتر افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود در ادامه سالجاری ۶ انبار جدید نفتی ساخت و در مدار بهره برداری کامل قرار گیرد.

بر این اساس امسال انبارهای نفت کرمان با ظرفیت ٣۵٠ میلیون لیتر، انبار ماهشهر با ظرفیت ٣٠٠ میلیون لیتر، انبار شیراز با ظرفیت ١۶۶ میلیون لیتر، انبار ارومیه با ظرفیت ١٢٠ میلیون لیتر،‌ انبار بیرجند با ظرفیت ١٠٠ میلیون لیتر و انبار ملایر با ٧٠ میلیون لیتر ظرفیت ذخیره‌سازی راه‌اندازی خواهند شد.

امسال همچنین طرح توسعه انبار نفت گرگان با ٢٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت، انبار نفت زاهدان با ۴٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت، انبار نفت اراک با ١۵٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت و توسعه انبارهای نفت قم، بجنورد، سمنان در مجموع با ٣٠ میلیون لیتر افزایش ظرفیت راه اندازی خواهند شد.

با بهره برداری از این ۱۳ طرح جدید در مجموع ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل به ۱۳٫۲ تا ۱۳٫۳ میلیارد لیتر افزایش می یابد و در مجموع تا پایان برنامه پنجم هم ظرفیت ذخیره سازی سوخت مایع کشور به ۱۴٫۵ میلیارد لیتر افزایش می یابد.

تشکیل کمیته ۳ نفره برای سبد هزینه کارگری

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور از تشکیل کمیته ۳ نفره ای برای ارزیابی تغییرات سبد معیشت خانوار کارگری خبر داد و گفت: با استفاده از نظرات کارشناسی به دنبال اعلام هزینه های واقعی معیشتی خانوار کارگری در ماه هستیم.

علی اکبر سیارمه در گفتگو با مهر با اعلام اینکه هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران تصمیم به تشکیل کمیته ای ۳ نفره گرفته است، گفت: در قالب این کمیته ۳ نفره، از تیرماه جاری مباحث مربوط به سبد هزینه خواروبار کارگران را بررسی خواهیم کرد.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا با بررسی های کارشناسی وضعیت تغییرات سبد هزینه های خانوار را مورد ارزیابی قرار دهیم. در قالب جدید موضوع کالری مورد نیاز هر فرد در روز مورد توجه قرار می گیرد و در ارزیابی ها مورد استفاده خواهد بود.

این مقام مسئول کارگری کشور خاطر نشان کرد: با استفاده از نظرات کارشناسی گروه های مختلف کارگری، کمیته ۳ نفره کارگران می تواند تغییراتی که به لحاظ افزایش هزینه ها در سبد معیشت کارگران اتفاق افتاده است را ارزیابی کند.

سیارمه تاکید کرد: تلاش می کنیم از نظرات اساتید دانشگاه و اقتصاددانان در این زمینه استفاده نماییم. به صورت کلی پیگیری اینگونه مباحث برای دستیابی به یک جمع بندی دقیق و شفاف جهت طرح در نشست های نیمه دوم سال شورای عالی کار درباره تعیین حداقل دستمزد سالیانه کارگران و مشمولان قانون کار است.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches