×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
مقابله با هرگونه پولشویی از اولویت‌های بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

اقتصادتهران: رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی، اولویت‌های بانک مرکزی را در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر انقلاب اسلامی تشرح کرد.

به گزارش اقتصادتهران، عبدالناصر همتی در این یادداشت که در فضای مجازی منتشر شد،‌ اقدامات بانک مرکزی را برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و در چارچوب وظایف قانونی، اولویت‌گذاری کرده است.

همتی مهار تورم را اولویت نخست بانک مرکزی بیان کرده که با بهره گیری از ابزارهای سیاست پولی و ارتقا و تعمیق عملیات بازارباز و با تصحیح سیاستگذاری اقتصادی در دولت و بودجه و بخش سیاستگذاری پولی حاصل می شود.

رئیس کل بانک مرکزی، تقویت ارزش پول ملی، با کنترل انتظارات و محدود کردن رشد نقدینگی از هر دو طریق محدود کردن رشد پایه پولی و تداوم اقدامات اجرایی برای کاهش ناترازی بانک‌ها و تنظیم و اعمال محدودیت در خلق نقدینگی بانکها را اولویت دیگر این بانک اعلام کرد و افزود: ارتقای ثبات بازار، مدیریت نوسانات و تلاش برای پیش بینی پذیر کردن روند نرخ ارز و سایر متغیرهای اقتصادی و تقویت اقدامات برای آزادسازی منابع مسدود ارزی درخارج از کشور از افدامات این بانک به شمار می رود.

همتی ادامه داد: بستر سازی هدایت منابع بانکی به سمت تولید و رفع موانع پشتیبانی بانک‌ها از تولید ‌به ویژه تاکید بر تامین مالی زنجیره تولید و محدود سازی بنگاهداری بانک ها نیز اولویت دیگر بانک مرکزی است.

وی تاکید کرد: همچنین ارتقای شفافیت، مقابله با هرگونه پولشویی از طریق تکمیل اقدامات نظارتی بر تراکنش‌های بانکی، بستن منافذ فساد در نظام بانکی از طریق نظارت، پایش اعتبارسنجی در اعطای تسهیلات و نحوه هزینه کرد آن و وصول مطالبات معوق نیز به عنوان یکی از اهداف بانک مرکزی برای تحقق شعار سال عنوان شده است.

به اعتقاد رئیس کل بانک مرکزی و براساس مجموعه شاخص‌ها و در غیاب شوک جدید به اقتصاد ایران، به‌طور طبیعی سال ۱۴۰۰ با ثبات‌تر از سال ۱۳۹۹ است و احتمال غالب آن است که رشد اقتصادی تداوم یافته و تورم نیز به مسیر بلندمدت خود بازگردد، البته این به این معنا نیست که احتیاط‌های لازم را در پیش نگرفته و تدابیر لازم اتخاذ نشود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false