×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
قیمت سوخت و انرژى توسط مردم باید واقعى شود

اقتصادتهران: دکتراى توسعه پایدار انرژى کشور، با اشاره به افزایش ناگهانى قیمت بنزین، گفت: بنده نیز با توجه به یادداشت وزیر راه، نوشته زیر را تقدیم مى نمایم.

گزارش اقتصادتهران حاکی است که، دکتر علیمحمد احمدی، افزود: بهتر نبود به جاى گران شدن ناگهانى بنزین، بدون بررسى کارشناسى از طرف دولتى که یارانه نقدى را موجب تورم می داند و بدون تصویب مجلس، موضوع به عنوان برنامه جامع چندساله به تصویب مجلس مى رسید و به اجرا گذاشته مى شد؟

طرح پیشنهادى زیر حاصل تجربه حضور در تدوین برنامه پنجساله اول در مجلس سوم است که به منظور واقعى شدن قیمت انرژى تصویب شد اما متأسفانه سال سوم اجراى آن، متوقف گردید. اینک با توجه به نتایج آن طرح، با بررسی هاى تجارب مختلف و جمع بندى نتایج، به طور فشرده ارائه مى شود.

در این طرح بدون دخالت و قیمت گذارى دولت قیمت سوخت و انرژى توسط مردم واقعى مى شود.

طبق این طرح به تمام افراد ایرانى سرانه انرژى سهمیه داده می شود و اقشارى که خودرو ندارند و یا مصرف کمترى از انرژى دارند سهمیه اضافى خود را با نرخ توافقى بدون قیمت گذارى دولت که به سرعت با رضایت مردم به سمت واقعى شدن پیش میرود مى فروشند. مثلا با سرانه ۶٠ لیتر، یک خانواده  که٣فرزند دارد با قیمت هرلیتر ٣هزار تومان ماهانه٩٠٠هزار تومان وبا قیمت واقعى لیترى یک دلار ۴ میلیون تومان در ماه درآمدش مى شود! بدین ترتیب یک عامل مهم بى ثباتى اقتصاد ایران که از اولین برنامه تا به حال لاینحل مانده که همان واقعى نبودن قیمت انرژى و قاچاق سوخت است با مشارکت مردم به طور عادلانه برطرف مى شود و  به ثبات اقتصادى کشور کمک تعیین کننده مى نماید.

ضروری است که در مورد این طرح که دیر یا زود در سطوح تصمیم گیرى کشور مطرح مى شود نقد ارائه شود.

علیمحمد احمدى

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false