×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
فولاد مبارکه بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی کشور است

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه فولادمبارکه سال گذشته به اندازه نیمی از بودجه شرکت‌های دانش بنیان کشور، به تنهایی سرمایه‌گذاری خطرپذیر داشته است، گفت: ما با این اقدام در حوزه دانش بنیان‌ها در عمل نشان دادیم که پای کار ایستاده‌ایم و در میدان هستیم، ما می‌دانیم که برای رسیدن این نهال نورس باید صبر داشته باشیم اما انتظار ما این است که بقیه ارکان زیست بوم امنیت سایبری و نوآوری نیز به همین میزان در میدان حاضر شوند.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از ایراسین، محمدیاسر طیب‌نیا در آئین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهور شهید و همراهانش اظهار کرد: سازمان جهانی اقتصاد در گزارش خود از ریسک‌های محتمل سال ۲۰۲۴، ناامنی سایبری را به عنوان چهارمین ریسک محتمل عنوان و در رتبه بندی خود بیان کرده است؛ اهمیت این گزاره زمانی برای ما جالب توجه است که در رده‌های بعدی این ریسک‌ها از رتبه‌های پنجم به ترتیب درگیری‌های مسلحانه، تورم، مهاجرت، رکود اقتصادی، آلودگی‌های زیست محیطی قرار دارد و باید توجه داشت این رتبه بندی چه جایگاه ویژه‌ای را برای ناامنی سایبری در نظر گرفته است. در حقیقت بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی ۱۰ سال آینده نیز این ریسک جز ۱۰ ریسک اول دنیا است و تنها ممکن است رتبه‌بندی جایگاه امنیت سایبری میان ۱۰ ریسک بالا و یا پایین‌تر برود.

وی افزود: در بخش بعدی این گزارش ریسک و مخاطرات به دسته بندی‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و تکنولوژیک تقسیم شده که در همه این دسته‌بندی‌ها نیز به ناامنی سایبری اشاره شده است. به بیان دیگر عدم توجه به امنیت سایبری امروز متوجه همه شئون و سطوح مخاطرات می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه ما در فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی کشور این موضوع را حس و لمس کردیم و به همین دلیل امروز در این همایش حضور یافته‌ایم، ادامه داد: فولاد مبارکه در بالادست خود حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت و مجموعه صنعتی و در پایین دست خود بیش از یک هزار کارخانه، مصرف کننده محصولاتش هستند و به تعبیری بیش از سه هزار و ۵۰۰ شرکت و مجموعه صنعتی یا تأمین کننده و یا مصرف کننده محصولات فولاد مبارکه هستند و ما در اوج حمله سایبری ۲ ساله گذشته دیدیم که تنها انتشار خبر حمله سایبری می‌توانست چه تلاطماتی در بازار نه تنها در بازار محصولات فولادی بلکه در زنجیره، از کنسروسازی تا خودروسازی و لوازم خانگی در حوزه قیمت‌ها و تأمین و تدارک داشته باشد و منجر به شوک‌های قیمتی شود.

وی اضافه کرد: وقتی حمله سایبری به فولاد مبارکه و چند صنعت فولادی همزمان انجام شد دشمن از کلمه و تعبیر تعطیلی صنعت فولاد استفاده کرد چرا که آنها به خوبی می‌دانند که صنعت فولاد به عنوان صنعت مادر چه جایگاهی دارد، آنها به خوبی می‌دانند در مجموعه‌ای مانند فولاد مبارکه ۳۰ هزار نیرو به صورت مستقیم و ۴۰۰ هزار نیرو به صورت غیرمستقیم برای این صنعت و یا با این صنعت در بخش‌های مختلف از کارگاه کوچک گرفته تا صنایع خودروسازی‌، لوازم خانگی و دیگر مصرف کنندگان محصولات ما تحت تأثیر قرار می‌گرفت.

امروز امنیت سایبری در ریسک‌های اجتماعی هم تحلیل می‌شود

طیب‌نیا با بیان اینکه امروز امنیت سایبری در ریسک‌های اجتماعی هم تحلیل می‌شود، گفت: وقوع حوادث سایبری علاوه بر پیامدهایی که به صورت مستقیم برای یک حمله سایبری متصور است، ریسک‌های اقتصادی، زیست محیطی، حتی سیاسی و حوادث ایمنی و خیلی اتفاقات دیگر را به دنبال دارد و دایره گسترده‌ای را با خود به همراه دارد و امروز نمی‌توان گفت امنیت سایبری فقط در سطح تکنولوژیکال و یا خود صنعت تهدید کننده است.

وی با بیان اینکه حملات سایبری طی چند سال اخیر در جهان و در کشور خودمان رو به افزایش است و شاهد بوده‌ایم که چه اختلالاتی را در حوزه کسب و کارها و خطرات و مخاطرات جانی و مالی با خود به همراه داشته است، ادامه داد: در کشور طی چند سال اخیر بارها در حوزه سوخت، پالایشگاه‌ها، صنعت فولاد و بنادر شاهد آثار اجتماعی زیانبار حوادث سایبری بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص حمله سایبری ۲ ساله گذشته به شرکت فولاد مبارکه گفت: همکاران من در خاطر دارند در صبحی که فولاد مبارکه دچار حمله سایبری شد، در وضعیت جنگی به معنای واقعی کلمه قرار گرفتیم، همه مدیران و کارکنان در این موضوع درگیر شدند و معلوم نبود هر لحظه ممکن است چه اتفاقی بیافتد.

هر چند این اتفاق با هوشمندی همکاران ما خیلی سریع مرتفع شد اما در برخی از شرکت‌ها تبعات بیشتری به همراه داشت.

وی اضافه کرد: در مجموعه فولاد مبارکه نیز بسیاری از موتورهای سنگین و تجهیزات سنگین در لحظه متوقف شد و مجبور شدیم سیستم‌ها را از مدار خارج کنیم و از طرف دیگر با هزاران تن فولاد مذاب ۱۶۰۰ درجه معلق در فضا روبرو بودیم، پاتیل‌هایی که هر کدام در نقش یک منبع انفجاری است و می‌تواند اتفاقی را رقم بزند که همه تجهیزات را به یکدیگر بچسباند، در این شرایط از طرفی اگر ادامه می‌دادیم، معلوم نبود چه اتفاقی می‌افتد و با خسارت از دست دادن کنترل سیستم‌ها روبرو بودیم. خود این موضوع که ادامه دهیم یا نه در آن لحظات تصمیمات سختی بود که باید هوشمندانه و در لحظه اتخاذ می‌شد.

طیب نیا با بیان اینکه با روایت شرایط حمله سایبری قصد داشتم اهمیت امنیت سایبری را یادآور شوم، گفت: امروز در رده بندی سازمان پدافند غیرعامل، صنعت فولاد و صنایع مشابه در رده زیرساخت‌های حساس کشور رده بندی می‌شود و گاهی موضوعات این مجموعه‌ها در سطح کلان کشور و حتی در سطح شورای عالی امنیت ملی با آن برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه دشمن به خوبی اهمیت صنایعی مانند فولاد مبارکه را می‌داند، تصریح کرد: این در حالی است که در داخل کشور ممکن است خیلی از مراجع تصمیم گیر این اولویت را درک نکنند و چه بسا در بسیاری مواقع در کشور دچار خودزنی شویم اما دشمن این اهمیت را می‌داند و نسبت به آن جهت‌گیری داشته و برنامه‌ریزی کرده است؛ این صنعت را در تحریم قرار داده و هر کجا که امکان وارد کردن آسیب داشته باشد، دریغ نمی‌کند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches