×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
فهرست کامل کاهش ممنوعیت‌ و محدودیت کالاهای صادراتی منتشر شد

جداول و فهرست کامل کالاهایی که با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت با کاهش ممنوعیت و محدودیت همراه شده‌اند را منتشر کرد.

حمید صافدل در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: پیش از این برخی محدودیت‌های صادراتی شامل ممنوعیت، اخذ مجوز یا عوارض صادراتی بود که با کاهش ممنوعیت‌های صادراتی ۴ جدول تهیه شده است و در این جداول مشخصات کالاهای صادراتی تعیین شده است.

وی افزود: در جدول اول، فهرست کالاهای مجاز صادراتی و همچنین بخش‌های مختلف با دوره ۶ ماهه از اعتبار و با تعیین نام تولید‌کنندگان مشخص شده است به نحوی که تولید‌کنندگان می‌توانند با سقف مشخص شده تا ۶ ماه آینده و به شرط تنظیم بازار داخل کالاهای خود را صادر کنند.

وی افزود: در ردیف ۷ و ۹ محصولات فلزی بدون ذکر نام بخش خصوصی سهمیه‌هایی برای صادرات تیرآهن، میلگرد و ورق فلزی تعیین شده است و فلز شرکت‌های مذکور از طریق انجمن فولاد و کارگروه تنظیم بازار اعلام و به گمرکات کشور ابلاغ می‌شود.

وی افزود: در جدول شماره یک سهمیه صادراتی محصولات فلزی، پلیمری، شیمیایی، باطری، کاغذ فلوتینگ،‌کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه‌ و لاستیک تا سقف اعلام شده برای واحدهای تولیدی معرفی شده است.

معاون وزیر صنعت افزود: عملا واحدهای تولیدی امکان بازاریابی برای محصولات صادراتی خود را خواهند داشت و با مراقبت جدی برنامه تولیدی خود را به نحوی برنامه‌ریزی می‌کنند که با نگاه تأمین نیازهای داخلی، استمرار تولید، توسعه سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات را در دستور کار خود داشته باشند.

وی افزود: پیش از این برخی از کالاهای این فهرست ممنوع بوده و یا نیاز به مجوز داشته‌اند که در این روش مجوزها شفاف‌سازی می‌شود که با ذکر سهمیه و در دوره شش ماهه امکان برنامه‌ریزی را به واحدهای تولیدی می‌دهد تا با حفظ تنظیم بازار داخل همزمان برنامه صادراتی با تعیین سقف صادرات داشته باشند.

صافدل گفت: در جدول شماره ۲ فهرست کالاهای مشمول صادراتی از تاریخ ابلاغ با کاهش جدی عوارض صادراتی مواجه می‌شوند.

وی افزود: در جدول شماره ۳ برای تعدادی از کالاها شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌‌توان به تخم مرغ خوراکی، گوشت مرغ، شیرخشک اطفال، داروهای محتوی روان‌گردان‌ها و پیش ساز و داروهای دامی نیاز به اخذ مجوز خواهند داشت و در فصل‌های اعلام شده در مورد تخم مرغ و گوشت مرغ سهمیه‌های صادرات توسط معاونت بازرگانی داخلی و به لحاظ تامین نیاز داخل و با نگاه شفاف‌سازی و حفظ شرایط رقابتی به صادر‌کنندگان مجوز داده شده و دوره اعتبار تأمین می‌شود و در خصوص سایر اقلام نظیر شیرخشک، داروهای انسانی و داروهای دامی مجوز وزارت بهداشت الزامی است.

معاون وزیر صنعت گفت: در جدول چهارم به موضوع ممنوعیت‌های صادراتی اشاره شده است که این ممنوعیت‌ها شامل ۱۷ ردیف است که نسبت به گذشته از کاهش قابل توجهی برخوردار است به نحوی که در ردیف‌های ممنوعیت صادراتی کالاهای اساسی نظیر گندم، آرد گندم، شکر خام، شکر قرمز، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، انواع کره، روغن‌های خام و خوراکی، دام زنده سبک و سنگین، رد بلو (به اسثتثنای برخی ردیف‌‌ها)، پوست خام (به استثنای برخی ردیف‌ها)، جوش‌شیرین، هیزم، ذغال چوب، استات‌منومر، کربنات سدیم در فهرست کالاهای ممنوع صادراتی قرار دارند.

معاون وزیر صنعت گفت: پیش از این شکر سفید، قند، شیر و لبنیات و شیرینی و شکلات در لیست ممنوعیت‌های صادراتی قرار داشت که ممنوعیت آن‌ها برداشته شده است.

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches