×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۱ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
فرسایش خاک در ایران ۴ برابر میانگین جهانی است

اقتصادتهران: کارشناس ارشد دفتر معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: میزان فرسایش خاک در ایران ۱۶.۷ تن در هکتار است که چهار برابر میانگین جهان است.

علیرضا زاده‌مبارک روز جمعه به ایرنا در بجنورد  اظهار داشت: استفاده بی رویه از منابع خاک، تبدیل جنگل ها به مراتع و تبدیل مراتع به اراضی کشاورزی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و در پی آن وقوع سیلاب های سهمگین به علت لختی زمین موجب شده است که خاک مرغوب دچار فرسایش شود.

وی افزود: پایداری تولید نیاز به خاک مناسب دارد اما هم اکنون با استفاده نادرست از آن و همچنین طرح های افزایش تولید موجب  شده است که خاک مناسب را از دست بدهیم.

وی اظهار داشت: شدت فرسایش می تواند با شیوه های مدیریتی مناسب و روش های سازه ای مانند ساخت آبراه و تراس بندی کاهش یابد.

ساخت سکوهای پله مانند بر روی دامنه کوه ها و تپه ماهورها را تراس بندی می گویند که شیوه مناسب برای فرسایش خاک است.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم خاک زراعی کشور هم اکنون توانایی برای تولید را ندارد گفت: هم اکنون به صورت لکه ای در پهنه هایی از کویر اراضی کشاورزی وجود دارد که باید این سطح را حفظ کنیم که اگر از بین برود جبران ناپذیر است.

وی با بیان اینکه بیش از نیمی از خاک اراضی کشاورزی کشور ماده آلی کمتر از نیم درصد دارد گفت: این در حالی است که باید به طور متوسط ۱.۵ تا ۲درصد خاک ماده آلی داشته باشد.

زاده مبارک اظهار داشت: به طور کلی از ۲۰ میلیون هکتار عرصه‌ کشور که زیر کشت و زرع می‌رود، ۷.۸ میلیون هکتار در کلاس یک، با مرغوبیت بالا قرار دارد و مابقی در کلاس ۲ تا چهار درجه‌بندی می‌شود.

وی افزود: تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که مواد آلی پایین یکی از عوامل اصلی محدود کننده عملکرد محصولات به ویژه گندم در کشور است.

کارشناس ارشد دفتر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۵۰ درصد خاک های زراعی ایران دچار کمبود یک یا چند عنصر غذایی هستند، بهبود کارایی مصرف عناصر غذایی به کاهش قابل توجه مصرف نهاده های کشاورزی، تامین منافع مستقیم در محیط زیست و افزایش تولید غذا منجر می شود.

زاده مبارک اظهار داشت: افزایش ماده آلی خاک می تواند حاصلخیزی خاک را افزایش دهد و سیستم تغذیه ای خاک ر ا متعادل کند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false