×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
عدم معرفی محصولات ترکیبی از مهم‌ترین چالش‌های نظام بانکداری نوین است

اقتصادتهران: تعریف چارچوب به جای مجوز و نیز ساختار نظارت سلسله مراتبی و پاسخگو بودن از جمله ویژگی‌های سیاست نامه بانک مرکزی است. ضمن اینکه باید تاکید کرد فعالان در این چارچوب باید پاسخگو باشند اما می توانند بخشی از اختیارات خود را تفویض کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ناصر حکیمی در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت:‌ در دنیای فعلی انواع فناوری مختلف ایجاد شده که به شدت با یکدیگر در ارتباط هستند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه اگر بخواهیم سرمایه گذار با روش های سنتی به کار خود ادامه دهد، به اتلاف وقت دامن زده ایم، افزود: اگر مسیر تعالی فناوری های نوین را پیگیری نکنیم هرج و مرج رخ خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه مسیر آغاز شده در پرداخت یار، باید ادامه یابد، تصریح کرد: در رابطه با فناوری‌های جدید اکوسیستم ایجاد شده و ما در پدیده‌های فین تک متوقف نخواهیم شد.

حکیمی با اشاره به چالش های پیش روی بانکداری نوین گفت: تمرکز بیش از حد روی سامانه‌ها و خدمات پرداخت و دسترس پذیری به جای محصولات جدید و عدم معرفی محصولات ترکیبی از مهم ترین چالش های این حوزه است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه باید راهکارهای رفع چالش های مورد اشاره مد نظر قراربگیرد، افزود: رسمی شدن فرایند بانکداری باز، رسمی شدن به امکان برون سپاری فعالیت‌های بازار پول اعم از پرداخت و انتقالات، و تطبیق گزارش دهی باید در راستای کار قرار بگیرد.

وی در ادامه افزود: در خصوص سیاست‌های اقتصادی به نکاتی نظیر عدم تعریف قالب‌های مورد نظر نظیر مجوز، مشارکت همگانی در تعریف چارچوب، پویایی ساختاری رصد، پایش و نظارت و شفاف سازی در حوزه مسئولیت، انعطاف در حوزه پاسخگویی، توزیع نظارت و پایش در ساختار سلسله مراتبی  از ویژگی‌های سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص فناوران به شمار می رود.

 حکیمی در ادامه به ویژگی های سیاست نامه اشاره کرد و گفت: تعریف چارچوب به جای مجوز و نیز ساختار نظارت سلسله مراتبی و پاسخگو بودن از جمله ویژگی‌های این سیاست نامه است. ضمن اینکه باید تاکید کرد فعالان د راین چارچوب باید پاسخگو باشند اما می توانند بخشی از اختیارات خود را تفویض کنند.

 وی با بیان اینکه امکان خلق پول کماکان در انحصار بانک مرکزی و بانک‌هاست و اظهار کرد: امکان خلق پول به فناوران مالی نمی دهیم و این مسئله در انحصار بانک مرکزی است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false