×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
طرح توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

اقتصادتهران: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز -سه شنبه- طی مراسمی طرح توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات را افتتاح کرد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم با حضور ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و تعدادی از معاونان وزیر ارتباطات، علاوه بر افتتاح پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات از بسته اقتصادی حمایت از کسب و کارهای خدمات ابری، میزبانی و شبکه توزیع محتوا نیز رونمایی شد.

محمدجواد آذری جهرمی در این آیین گزارش یک ساله‌ای را از اقدامات وزارت ارتباطات و بخش ای سی تی کشور در توسعه شبکه ملی اطلاعات ارایه کرد و اظهار داشت: شبکه ملی همانطور که از نامش پیداست صرفا شبکه وزارت ارتباطات نیست و یک شبکه ملی است. این گزارش حاصل دستاورد صرفا وزارت ارتباطات نیست و تمام بخش ها شامل بخش های خصوصی و عمومی و دولتی در این گزارش آمده است.

وی ادامه داد: با توجه به این که از سند سه گانه شبکه ملی اطلاعات، فقط سند تبیین الزامات بخش زیرساختی آن تهیه شده است، در ابتدای دولت دوازدهم بین آنچه در حال اجرا بود و انچه باید به آن می رسیدیم، تطبیق شرایط انجام دادیم. این سند را تهیه و تفاوت های آن را استخراج کردیم. گزارشی به شورای عالی فضای مجازی ارسال کردیم و یک مهلت دو ساله درخواست کردیم که ریل هایی را تغییر دهیم تا در حوزه توسعه شبکه ملی اطلاعات کشور به نتیجه مطلوب برسیم.

جهرمی افزود: بر اساس گزارش ما، بخش دسترسی پهن باند خانگی که شامل پهن باند ثابت و موبایل است، باید گسترش پیدا کند. شبکه های درون استانی، شهری، استانی، شبکه هسته که شرکت زیرساخت متولی آن است، درگاه اینترنت و اتصالات به اینترنت جزو ساختار کلان و اجزای مهم شبکه ملی اطلاعات است.

وی تصریح کرد: اقدام مهمی که در توسعه و تقویت زیرساخت ها انجام شده در توسعه دسترسی پهن باند سیار نسل های سه و چهار و رسیدن به پوشش سراسری بوده است. توسعه ظرفیت بخش هسته را داشتیم که شامل فیبر نوری، لایه انتقال و لایه آی پی بوده است. ایجاد شبکه مستقل درگاه اینترنت و توسعه و افزایش جزو مسایلی بوده که شورای عالی مجازی به ما ابلاغ کرده است.

«از دیگر اقدامات می توان به رسیدن به پوشش سراسری، توسعه و افزایش پایداری ارتباطات روابط بین الملل، برنامه ریزی برای ایجاد قطب های مراکز داده، توسعه مراکز داده و خدمات ابری و توزیع محتوا CDN توسط بخش خصوصی، کاهش هزینه‌ ارتباطات داخلی، کاهش هزینه ترافیک محتوا و خدمات داخلی برای کاربران نهایی، تغییر مدل سرویس در ارتباطات ثابت از مدل حجمی به غیر حجمی، توسعه خدمات برخط دولت الکترونیکی و دولت همراه و ارایه تسهیلات به شرکت های نوپا و فعال در حوزه فضای مجازی و تولید محصولات بومی و اقداماتی که برای توسعه و رشد خدمات کسب و کارهای داخلی بوده است، اشاره کرد.»

جهرمی یاداور شد: البته این‌ها گزارش عملکرد گروهی ماست. در حال حاضر بیش از دو‌برابر تجهیزات ما تولید داخل است و خود را از عرصه بین المللی مستقل کرده ایم.

وزیر ارتباطات افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی، توان مرکز ماهر، ایجاد طرح صیانت از کودکان و برگزاری جشنواره کودکآنلاین را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی همچنین مقایسه نقطه به نقطه از شهریور ۹۶ تا شهریور ۹۷ ارائه کرد: «در سال قبل اینترنت نسل ۳را در ۱۱۵۷ شهر متصل داشتیم و در سال بعد ۱۲۴۲ شهر به این خدمات متصل شدند. اینترنت نسل چهار از ۷۱۰ شهر به ۱۲۴۲ شهر رسیده است. علاوه بر این از فرودین ۹۶ تا مرداد ۹۷ رشد استفاده از وای فای کاهش و اینترنت ۴g افزایش و ۳g رشد خود را حفظ کرده و روند ثابتی داشته است. مفهموم این امار این است که استقبال از ۴g خوب بوده و اینترنت ثابت ما بخشی از بازار را از دست داده است.»

وی در ادامه با اشاره به پیشرفت هایی که در حوزه توسعه فیبر نوری صورت گرفته است، گفت: آذر ماه گذشته ۶۶۳۸۱ کیلومتر شبکه بین استانی داشتیم که در اختیار شرکت زیرساخت است و در حال حاضر به عدد ۶۸۹۲۰کیلومتر رسیده ایم. در بخش لایه انتقال شبکه ملی اطلاعات ظرفیت این شبکه سال شهریور گذشته۱۰ ترابیت بود که در دهه فجر سال گذشته به ۲۴ترابیت رسید و امروز با افتتاحی که انجام شد، هسته IP شبکه ملی اطلاعات از ۶٫۱۰ترابیت به ۱۸.۵ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: موضوعی که همواره در حوزه ارتباطات بین الملل با آن مشکل داشتیم، این بود که ترانزیت ارتباطات اینترنت از مرزهای ورودی از درون شبکه اینترنت انجام می شد و این مقدمات اختلال را ایجاد می کرد و امنیت شبکه ما را پایین می آورد؛ در دهه فجر سال گذشته ما شبکه ملی اینترنت را از شبکه ملی اطلاعات جدا کردیم. به این معنا که یک لایه در دور کشور و در گذرگاه های هفتگانه کشور ایجاد شده و این هسته به صورت کامل به یکدیگر متصل است و اگر در نقطه ای قطعی رخ دهد در همان شبکه ترافیک رخ می دهد و اثرات کیفیتی اینترنت روی ظرفیت شبکه ملی اطلاعات اثر نخواهد گذاشت.

« امسال بنابر ابلاغ مرکز ملی فضای مجازی و به خاطر حداقل سازی تهدیدهای تحریمی پیرینگ با کشورهای همسایه را در دستور کار قرار دادیم. در یک سال گذشته تففاهم نامه با ترکیه، جمهوری آذربایجان و عمان نهایی شده و با کشورهایی مانند روسیه، عراق و پاکستان و عمارت در حال مذاکره هستیم که ارتباط مان را به جای انتقال به کشورهای اروپایی، به صورت منطقه ای تبادل کنیم ‘.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false