×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
ضرورت توجه به مدیریت مصرف آب در شرایط کرونا

اقتصادتهران: براساس پیش‌بینی‌های پژوهشکده اقلیم شناسی و تغیر اقلیم در باقیمانده فصل بهار میانگین بارش در سطح کشور کمتر از حد طبیعی خواهد بود که این کم بارشی توجه جدی‌تر به مدیریت مصرف آب را می‌طلبد تا بحران بی‌آبی در شرایط کرونایی بروز نکند.

به گزارش ایرنا، در سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹ تا انتهای شهریور) وضعیت بارش‌ها نشان از آن دارد که با کاهش بارش روبرو خواهیم بود.

آنطور که پیش‌بینی پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم نشان می‌دهد، بارش سال آبی جاری تا پایان فروردین ماه ۴۳ درصد نسبت به دوره مشابه بلندمدت و ۵۴.۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و هیچ یک از استان‌های کشور طی این دوره بارش بیش از نرمال دریافت نکرده‌اند.

بر این اساس بیشترین کاهش به‌ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان با  منفی ۹۲.۷ ، منفی ۹۱.۴ و منفی ۷۰.۲ درصد رخ داده است.

براساس همه مدل‌های دینامیکی و آماری اجرا شده در پژوهشکده اقلیم‌شناسی کم‌بارشی و افزایش دمای به نسبت گسترده را تانیمه پاییز سال ۱۴۰۰ تایید می‌کنند.

پیش بینی ها همچنین نشان می دهد در باقیمانده فصل بهار میانگین بارش در سطح کشور کمتر از نرمال خواهد بود اما در کمتر از یک ماه آینده به دلیل شرایط به نسبت مناسب دورپیوند مادن_ جولیان(پدیده نوسانی مادن- جولیان (MJO) شکل غالب تغییر پذیری زیر فصلی گرمسیری مناطق حاره و فوق حاره است که در سیستم چرخه جو-اقیانوس نقش مهمی را ایفا می‌کند.مادن و جولیان فشار هوای سطح دریا و حرکت باد در لایه های مختلف جو در پهنه اقیانوس آرام را مورد ارزیابی قرار دادند.)  بارش‌هایی در جنوب و – جنوب‌شرق کشور رخ می‌دهد، گر چه میانگین بارش فصل تابستان در مناطق یادشده قابل توجه نیست ولی بارش تابستان در مناطق مذکور گرایش به بیش از نرمال دارد.

با این حال براین اساس اغلب مدل‌های اقلیمی بارش کشور در دوره اردیبهشت –مرداد ۱۴۰۰ را کمتر از نرمال پیش‌بینی کرده‌اند و کاهش بارش به طور فراگیر در اغلب مناطق رخ می‌دهد.

همچنین بارش در استان‌های ساحلی خزر در ماه‌های اردیبهشت و خرداد کمتر از نرمال و در تیر و مرداد در محدوده کمتر از نرمال تا نرمال خواهد بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false