×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
ضرورت افزایش سهم ایران در بازار یک هزار و ۶۰۰ میلیاردی کشورهای همسایه

اقتصادتهران: معاون وزیر صنعت گفت: بازار یک هزار و ۶۰۰ میلیاردی‌ ۱۵ کشور همسایه، بازار مناسبی برای صادرات ایران است و ایران توان تامین ۱۰۰ میلیارد دلار از نیاز این کشورها را دارد اما فقط حدود هفت درصد را به خود اختصاص داده براین اساس ضروری است این سهم با سرمایه‌گذاری مناسب افزایش یابد.   

به گزارش اقتصادتهران به نقل از شاتا، حمید زادبوم بر ضرورت توسعه تجارت با کشورهای همسایه تاکید کرد و افزود: اکنون حدود ۲۵ میلیارد دلار از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری کشور به ۱۵ کشور همسایه صورت می‌گیرد که هرچند این میزان بیش از ۶۰ درصد ارزش صادرات کشور را به خود اختصاص داده است اما فقط ۱/۵ درصد از واردات این کشورها و ۲۰ درصد ظرفیت و توانمندی صادراتی جمهوری اسلامی ایران به این کشورها را شامل می‌شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران نقش تولید به ویژه تولید صادراتی را در کمرنگ کردن فشارهای ناشی از تحریم ها با اهمیت دانست و افزود: تولید صادراتی در تحقق اهداف توسعه‌ای کشور نیز نقش مهمی ایفا کرده است.

زادبوم با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی رهبر انقلاب اسلامی گفت: از این نامگذاری ها اینگونه برداشت می شود که برنامه ریزی برای افزایش تولید، ماموریت اصلی دولت و بخش خصوصی بوده و تاکید بر تولید، بیانگر ضرورت برون رفت از مشکلات و تنگناها با استفاده از توانمندی‌های بالقوه و بالفعل داخلی است.

معاون وزیر صنعت درخصوص حمایت از تولید گفت: باید با بهره‌گیری از همه ابزارها در جهت افزایش کمی و کیفی تولید با هدف افزایش صادرات و توسعه آن، با تقویت متغیرهای مثبت اثرگذار بر تولید و به حداقل رساندن متغیرهای منفی به عنوان موانع فراروی آن، شاهد پررنگ شدن مولفه های مثبت و اثرگذار تولید باشیم.

وی حمایت از تولید را نیازمند ایجاد فرهنگ تولید صادراتی دانست و گفت: مهمترین کارکرد پشتیبانی، تولید برای صادرات و تفکیک تولید صادراتی از تولید برای مصرف داخلی است.

به گفته زادبوم، افزایش کیفیت تولید به عنوان شاخصی اثرگذار برای بهبود نام و نشان کالاهای ایرانی در داخل و خارج از کشور، مسئولیتی خطیر است که باید با برنامه ریزی لازم، امکانات مورد نیاز در این مسیر فراهم شوند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false